Üstün Zekalı İnsanlar Nasıl Anlaşılır?

23.02.2019
287
A+
A-
Üstün Zekalı İnsanlar Nasıl Anlaşılır?

Üstün zekalı insanlar nasıl anlaşılır sorusunun halihazırda birçok cevabı bulunuyor. Aynı zamanda her üstün zekalı insanın şahsına ait özel davranışları bulunduğunu da unutmamak gerek. Yapılan sosyolojik araştırmalar çocukluktan itibaren yüksek bir IQ’ya sahip olan insanların normal insanlara oranla çok daha farklı olduğunu gözler önüne sermektedir.

 Liderlik Vasfının Son Derece Gelişmiş Olması

Üstün Zekalı İnsanlar Nasıl Anlaşılır?

 Üstün zekalı insanlarda öne çıkan özelliklerin başında liderlik vasfının gelişmiş olması geliyor. Bu vasıf henüz öğrenci iken sınıf ortamında kendini göstermektedir. Sınıf başkanlığı alanında liderlik yeteneklerini gösteren çocuklar, aynı zamanda topluluğu yönlendirme becerilerine de sahipler.

 Büyüdükçe bu özellik daha ileri noktalara taşınır. Bu nedenle meslek seçimlerinde de liderliğin izlerini taşıyan alanlara yönelirler. Yöneticilik, müdürlük gibi işler üstün zekalı insanlar için ideal olmaktadır. Toplum içerisinde kanaat önderliği açığını da bu özel insanlar kapatmaktadır. Toplulukları organize etmek için onlar için son derece kolaydır.

 Sanatsal Yönelimlere Çok Daha Açık Olmaları

Üstün Zekalı İnsanlar Nasıl Anlaşılır?

 Küçük yaşlardan itibaren sanat alanlarından en az birine yönelen bu kişiler çok kolay fark edilirler. Resim, müzik ve edebiyat gibi birçok farklı sanat dalında erken yaşta yetkin üretimlerde bulunurlar. Ele aldığı çalışmalarda son derece özgün ve nevi şahsına münhasır eserler ortaya çıkarırlar. Yeni sanat akımlarını denerler.

 Örneğin, resim sanatında farklı renkleri denemek ve resme yedirmek en büyük özellikleridir. Sözlü sanatlarda da başarılı uygulamaları bulunmaktadır. Bunun dışında erken yaşta piyano ve keman gibi zor enstrümanları bile hiç zorlanmadan çalmaktadırlar.

Üstün Zekalı İnsanlar Nasıl Anlaşılır?

 Kendileriyle Baş Başa Kalmak İstemeleri

 Üstün zekalı insanlar kendileriyle sık sık baş başa kalmayı yeğler. Bu, onların asosyal ya da anti-sosyal olduğunu göstermez. Bilakis yalnız kalarak üretimlerine hız kesmeden devam etmek istemektedirler. Toplum genelinin hoşuna giden çoğu şeyle ilgilenmezler. Daha çok kendini daha üst noktalara taşıyacak olan orijinal işlerle ilgilenmeyi tercih ederler.

 Meraklı Olmaları

 Yüksek IQ’ya sahip olan kişilerde merak unsuru ön plandadır. Kimsenin dönüp bakmadığı konuları bile derinlemesine incelerler. Evrenin sırrı, tabiatın gizli kapaklı ayrıntıları onlar için her zaman gündemde olmuştur. Soru sormaktan asla çekinmezler ve araştırmalarına asla ara vermezler.

Üstün Zekalı İnsanlar Nasıl Anlaşılır?

 Bilginin ve öğrenmenin peşinde koşan bir hayatları vardır. Aldıkları tek bir cevapla yetinmemek de en önemli özelliklerinden biridir. Bir kavramı ya da olguyu birçok yerinden inceleyerek mutlak doğruya ulaşmaya çalışırlar. Normal insanları anında yoracak olan detaylar, onlar için renkli ipuçlarıdır.

 Hem Sayısal Hem Sözel Zekalarının Gelişmiş Olması

 Ortalama bir zekaya sahip olan kişilerde ya sayısal ya da sözel lob gelişmiştir. Bu, tamamen beynin çalışma prensini ile ilgilidir. Ancak yüksek zekalı bireyler için hem sayısal hem de sözel konular ele alınması gereken kavramlardır. Bu nedenle hiçbir derste zorlanmazlar. Hem matematik ve geometri gibi derslerde, hem de Türkçe ve Edebiyat gibi derslerde başarılı performansları bulunmaktadır.

 Çok Yönlü Olmaları

 Üstün zekalı insanların keşfedilmesinde bir diğer önemli unsur, çok yönlülüktür. Yetenekleri asla tek bir nokta ile sınırlı değildir. Aynı anda hem müzik hem matematik gibi bilumum konularda etkin çalışmalar sürdürürler.

Üstün Zekalı İnsanlar Nasıl Anlaşılır?

 Üstün Zekalı Çocuklar Nasıl Anlaşılır?

 Üstün zekalı çocukların keşfedilmesinde ailelere çok büyük iş düşüyor. Bu nedenle çocukların hareketleri ve davranışları gözlem altında tutulmalıdır. Bu alanda erken bir keşif çocuğun geleceği açısından da çok önemlidir.

 Üstün zekalı çocuklar, öğrenme edimini okul ile sınırlı tutmaz. Birçok farklı konuda soru sorarlar ve öğrenmeden peşini bırakmazlar. Diğer çocuklarla arasında sosyal bir mesafe bulunur. Karne notlarından bağımsız olarak değerlendirilmesi gereken bireylerdir.

FOTO GALERİ / Üstün Zekalı İnsanlar Nasıl Anlaşılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.