Özgeçmiş (CV) Nedir? Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

11.03.2013
759
A+
A-
Özgeçmiş (CV) Nedir? Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Özgeçmiş (CV) nedir? Özgeçmiş (CV) nasıl hazırlanır? Özgeçmiş (CV) hazırlarken nelere dikkat edilmelidir? İdeal bir özgeçmiş (CV) uzunluğu ne kadar olmalıdır? Etkili bir özgeçmiş (CV) için püf noktalar nelerdir?

Özgeçmiş (CV) nedir?

Özgeçmiş (CV) kişinin bu güne kadar edinmiş olduğu tecrübeleri kâğıt üzerine dökmesidir. İş tecrübeleri, eğitim bilgileri, bulunduğu önemli projeleri, yeteneklerini, özel ilgi alanlarını, kimlik bilgilerini, yabancı dil bilgilerini ve katıldığı kurs ve seminer bilgilerinin anlatılmasıdır.

Özgeçmiş (CV) nasıl hazırlanır?

İlk önce özgeçmişinizi hangi kurum için hazırladığınız çok önemlidir. İş başvurusu yapacağınız kurumun aradığı özellikler değiştiği için sizinde hazırlayacağınız özgeçmişte ona göre değişiklikler gösterecektir.

Yazacağınız özgeçmiş ne çok uzun nede çok kısa olmalıdır. Kişisel bilgilerinizi yazdıktan sonra iş deneyimlerinizi, eğitim bilgilerinizi ve projelerinizi yazmanız başvuru yapacağınız kurum için etkili olacaktır. Yazacağınız özgeçmiş (CV) en fazla 2 sayfa olmalıdır.

Özgeçmişinizi A4 kâğıdına bilgisayar ortamında yazınız. İmla kurallarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca anlaşılır bir dil kullanılması sizin için daha da olumlu olacaktır.

Kuracağınız cümlelerin olumlu bakış açısı ile yazılması karşı tarafı olumlu yönde etkileyecektir. Özgeçmişinize yazdığınız bilgiler sizi yansıtacağı için yazacağınız bilgilerin doğruluğu ve güncelliği önemlidir.

İyi bir özgeçmiş yazılmış olması, mülakata katılmanıza etkisi çok fazla olacaktır. Özgeçmişte kullandığınız yazı tipi ve büyüklüğü sayfa kullanımınız özgeçmişinizin ön değerlendirilmesi sırasında ilgi çekici olacaktır.

Özgeçmişte referanslar kısmına yazacağınız kişilerin tecrübeleriniz ve eğitim durumlarınız ile ilgili bilgisinin iyi olması gerekmektedir. Aksi takdirde başvurduğunuz kurum tarafından özgeçmişinizdeki referanslarınıza ulaşıldığında sizin adınıza söylenecek en küçük yanlış bir sözde başvurunuzun iptal edilmesi anlamına gelecektir.

Özgeçmiş (CV) yazım sırası nasıl olmalı?

Özgeçmişinizi (CV) yazarken bilgilerinizi hangi sıralamaya göre yazacağınız önemlidir. Yapacağınız sıralama mülakat çağırılmanız için etkili olacaktır. Bu sıralamayı aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

  • Kariyer hedefinizin kısa bir cümle ile açıklanması
  • Kişisel bilgiler
  • Eğitim bilgileri
  • İş tecrübeleri
  • Beceriler
  • Eğitimler, sertifikalar
  • Referanslar

Yukarıdaki yazdığımız sıralamaya uygun bir özgeçmiş (CV) hazırladığınızda etkili bir ön başvuru yapacağınız kesindir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.