Sağlıklı Saçlar için Alınması Gereken Vitaminler

25.02.2019
221
A+
A-
Sağlıklı Saçlar için Alınması Gereken Vitaminler

Sağlıklı görünen saçlar, sağlık ve güzellik belirtisi olarak görülür. Vücudunuzun diğer bölümlerinde olduğu gibi, saçın sağlıklı olması ve büyümesi için çeşitli besleyicilere ve vitaminlere ihtiyacı vardır. Birçok beslenme yetersizliği saç dökülmesine neden olur. Yaş, genetik ve hormonlar gibi faktörler de saç büyümesini etkilerken, optimum besin alımı asıl anahtardır.

 Sağlıklı Saçlara Kavuşmak için Hangi Vitaminler Alınmalıdır?

Sağlıklı Saçlar için Alınması Gereken Vitaminler

 1. Vitamin A

 Tüm hücrelerin sağlıklı gelişebilmesi için A vitaminine ihtiyaç vardır. Bu insan vücudunda en hızlı büyüyen doku olan saçı içerir. A vitamini ayrıca cilt bezlerinin sebum denilen yağlı bir madde yapmasına yardımcı olur. Sebum saç derisini nemlendirir ve saçı sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

 A vitamini yönünden eksik bir beslenme sonucunda, saç dökülmesi de dâhil olmak üzere çeşitli sorunlar yaşarız. Yeterince A vitamini almak önemli olsa da çok fazlası da tehlikeli olabilir. Çalışmalar, aşırı dozda A vitamini alımında da saç dökülmesi olabileceğini göstermektedir.

 Tatlı patatesler, havuçlar, balkabakları, ıspanak ve lahana, A vitamini olan beta-karoten bakımından yüksek besinlerdir. A vitamini ayrıca süt, yumurta ve yoğurt gibi hayvansal ürünlerde de bulunur.

Sağlıklı Saçlar için Alınması Gereken Vitaminler

 2. B-Vitamini

 Sağlıklı saçlar için en iyi bilinen vitaminlerden biri, biyotin denilen B vitaminidir.

 Çalışmalar biyotin eksikliğini insanlarda saç dökülmesi ile ilişkilendirmektedir. Biotin alternatif bir saç dökülmesi tedavisi olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, eksikliği çok nadirdir. Çünkü doğal olarak çok çeşitli yiyeceklerde bulunur.

 Diğer B vitaminleri, kafa derisine ve saç köklerine oksijen ve besin taşıyan kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur. Bu işlemler saç büyümesi için önemlidir.

Sağlıklı Saçlar için Alınması Gereken Vitaminler

 Kepekli tahıllar, badem, et, balık, deniz ürünleri ve koyu yeşil yapraklı sebzeler de dâhil olmak üzere pek çok gıdadan B vitaminleri alabilirsiniz. Ek olarak, hayvansal gıdalar B12 vitamininin tek iyi kaynağıdır. Bu yüzden vejetaryen iseniz, ek takviye almayı düşünebilirsiniz.

 3. Vitamin C

 Serbest radikaller hücrelerin sağlıklı gelişmesini engelleyebilir ve saçlarınızın yaşlanmasına neden olabilir. C vitamini, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif strese karşı korunmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Ayrıca, vücudunuzun kolajen olarak bilinen ve saç yapısının önemli bir parçası olan proteini oluşturmak için C vitaminine ihtiyacı vardır.

 

 C Vitamini ayrıca vücudunuzun saç büyümesi için gerekli bir mineral olan demiri emmesine yardımcı olur. Çilek, biber, turunçgil meyveleri C vitamini kaynaklarıdır.

Sağlıklı Saçlar için Alınması Gereken Vitaminler

 4. D Vitamini

 Düşük D vitamini seviyeleri saç dökülmesi için teknik bir terim olan alopesi (saçkıran) ile sonuçlanmaktadır. Araştırmalar ayrıca D vitamininin yeni foliküllerin oluşmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor. D vitamini güneş ışınlarıyla doğrudan temas yoluyla vitamin üretir. Kaynakları arasında yağlı balıklar, morina karaciğeri yağı, bazı mantarlar ve takviye edilmiş yiyeceklerde bulunur.

 5. E Vitamini

 C vitamini gibi E vitamini de oksidatif stresi önleyebilen bir antioksidandır.

 Bir çalışmada, saç dökülmesi olan kişiler, 8 ay boyunca E vitamini takviyesi yaptıktan sonra saç büyümesinde %34,5 artış yaşamıştır. Ayçiçeği tohumları, bademler, ıspanak ve avokadolar iyi bir E vitamini kaynaklarıdır.

 Besinler yoluyla aldığımız vitaminler, sağlıklı saçlara kavuşmanın en temel yoludur. Hangi vitaminlerin vücudumuzda eksik olduğunu anlamak için, doktorunuzdan vitamin değerlerinizi öğrenebilirsiniz. Eğer bu vitamin değerleriniz eksik değil ise, yüksek dozlarda vitamin ve mineraller zararlı olabilir.

Sağlıklı Saçlar için Alınması Gereken Vitaminler

 Sonuç olarak, elbette doğru beslenen, sağlığına dikkat eden kişilerin saçları her zaman parlak, canlı ve sağlıklıdır. Kurumuş, dökülmüş ve cansız saçların altında yatan vitamin eksikliği gibi sorunları tespit edebilmek önemlidir. İhtiyacımız olan vitaminleri korumanın en iyi yolu, bol miktarda besleyici gıda içeren dengeli bir beslenme alışkanlığı kazanmaktır.

FOTO GALERİ / Sağlıklı Saçlar için Alınması Gereken Vitaminler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.