Nefes Alıp Vermenin Önemi ve Doğrusu

13.02.2016
783
A+
A-
Nefes Alıp Vermenin Önemi ve Doğrusu

Nefes alıp vermek hayatın olmazsa olmazı ve yaşam kalitenizi doğrudan etkileyen önemli bir faktör. Peki, doğru nefes almak ne kadar önemli ve nasıl doğru şekilde nefes alınır?

Doğru nefes alıp vermenin vücudumuzda çok sayıda olumlu etkisi olduğunu biliyoruz. Bu etkilerin neler olduğunu hemen sıralayalım. Daha sonra ise doğru nefes almanın nasıl olması gerektiğini paylaşacağız.

Olması gerektiği gibi bir nefes alıp verme varsa, bağışıklık sisteminiz çok daha güçlü hale gelmektedir. Karbondioksitin dışarıya doğru bir şekilde atılması ve ciğerlerin oksijenle dolması, çok daha güçlü bir bağışıklık sistemi ve hastalıklara karşı direnç demek.

Detoks görevi gören nefes alıp verme, vücudun sürekli olarak arınması anlamına da geliyor. Bu durum sizin yaşamınızdaki kaliteyi doğrudan etkilemektedir.

Hem yorgunluk hem de stresi tetikleyen nefes sorunları, gün içinde isteksizlik anlamına da gelebilir. Yorgunluğun tetiklediği olumsuzluklar akla geldiğinde, durumun ne kadar ciddi olduğunu anlayabilirsiniz.

Sindirim konusunda öneme sahip olan doğru nefes alma, vücudun genel işleyişinde kritik önemdedir.

Akciğerlere ve kalbe binen yükün hafiflemesi demek olan doğru nefes alma, daha uzun ve sağlıklı bir ömür için ciddi bir destek demektir. İnsanlar çoğu zaman yaşama kalitesi düşüşlerine nefes alıp verme konusunda yaşanan sıkıntının neden olduğunun farkına varmazlar veya çok geç varırlar.

Doğru Nefes Alma

Doğru nefes alma konusunda en önemli yollardan bir tanesi, derin ve boşluk vermeden, beklenmeden nefes almadır. Hem yavaş hem de derin bir nefes, sağlıklı bir yaşama atılmış çok önemli bir adımdır.

Burada nefesin doğru alınabilmesi için en önemli olumlu etkilerden birisi de egzersizdir. Egzersiz yapan kişilerin çok daha iyi oksijen aldıkları ve bu durumun da nefes kalitesini doğrudan etkilediği bilinmektedir.

Nefes darlığı, burunda et bulunması ve benzeri çok sayıda sorun, bir çok rahatsızlığı tetikleyebilmektedir. Öncelikle nefes alıp vermenizde olumsuzluğa neden olan etkiyi ortadan kaldırmak, daha sonra ise doğru nefes alıp vermek, hayatınızda çok önemli bir değişime neden olacaktır.

 

 

 

FOTO GALERİ / Nefes Alıp Vermenin Önemi ve Doğrusu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.