Dalak Seğirmesi Neden Olur?

08.02.2019
797
A+
A-
Dalak Seğirmesi Neden Olur?

Dalak seğirmesi neden olur sorusunun cevabı genellikle dalakta oluşan enfeksiyon durumlarıdır. Dalak seğirmesi genellikle karnın sol alt kısmında görülür.

Bu alanda meydana gelen kasılma ve seğirme durumlarının farklı pek çok sebebi vardır. Özellikle nefes alıp verirken seğirme daha fazla hissedilir. Bazı durumlarda ise dalak seğirmesi yerini şiddetli ağrılara da bırakabilir.

Dalak seğirmesindeki nedenler birbiri ile farklılık gösterebilir. Bu nedenle, seğirmenin ana kaynağını öğrenmek için mutlaka bir hekime başvurmak gerekir.

Dalak Seğirmesinin Sebepleri Nelerdir?

Enfeksiyon oluşumu kişilerde dalak seğirme probleminin oluşumunda en çok etkili olan nedenlerden birisidir. Özellikle, dalak kısmında meydana gelen bakteri, virüs ya da parazit oluşumu zamanla seğirmeye neden olur. Enfeksiyon kapma sebebiyle dalak seğirmesi yaşayan kişiler genellikle kedi sahipleridir. Çünkü, dalak seğirmesine çoğu araştırma sonrasında kedilerden gelen parazitlerin meydan verdiği anlaşılmaktadır.

Ayrıca, cinsel ilişki sırasında da farklı bakterilerin bulaşması sonucunda dalakta seğirme durumu gözlemlenir. Seğirme zamanla parazitlerin atılamaması nedeniyle ağrılara da yol açabilir. Ayrıca tıp dilinde dalak infarktı olarak bilinen dalak dokularının yok olması problemi de görülebilir. Özellikle dalak infarktı seğirme sonrasında dalakta hem şişliğe hem de ağrıya meydan vermektedir.

Dalak Seğirmesinde Nasıl Bir Yol İzlenir?

Dalak seğirme problemi yaşayan kişiler öncelikle seğirme durumunun devam etmesi halinde hekime başvurmalıdır. Uzman bir doktorun yapacağı tetkikler sonrasında kişiler için en uygun tedavi şekli de belirlenmektedir. Tetkiklere göre kişilerde seğirmeye yol açan problem anlaşılır. Bazı durumlarda operasyona gerek duyulurken bazı durumlarda ilaç tedavisine başlanır. Tedavi yönteminin belirlenmesi tamamen muayene ve testlere dayanmaktadır.

Aksi durumda yanlış müdahale edilebilir. Muayene durumuna göre kişilerde cerrahi yöntemlere ya da ilaç tedavisine başlanır. Cerrahi yöntemlerde ise dalağın bir kısmı yada tamamı alınabilir. Bu durum dalağın ne kadarının sağlıklı olduğuyla ilgili bir konudur. Bu yüzden gerekli testlerin yapılması oldukça önemlidir.

 

Dalak Seğirmesinde Tedavi Yöntemleri

Dalak seğirmesinde ağrı ve seğirme problemi ileri derece ise genellikle operasyona başvurulur. Operasyon yöntemlerinde genellikle enfeksiyonla oluşan rahatsızlıklara karşı splenektomi yöntemi uygulanır. Bu yöntemle beraber dalak alınır ve kişinin tedavisi sağlanır. Bu yöntem genellikle dalağın ileri derecede enfeksiyona neden olması sonucunda yapılır. Eğer, seğirme durumu hafif bir enfeksiyona dayanıyorsa ilaç tedavisi ile giderilebilir.

Bu durumun dışında genellikle cerrahi operasyona başvurulur. Çünkü, seğirmenin neden olduğu enfeksiyon zamanla kişilerde dalak yırtılmasına ve dalak dokusunun ölmesine neden olur. Bu durumlar söz konusu olduğunda kişilerde cerrahi müdahale şart hale gelir. Cerrahi operasyonda rahatsızlığın durumuna göre dalağın tamamı ya da bir kısmı alınabilir. Bu tamamen kişinin durumuna bağlıdır.

Cerrahi operasyonlarda açık ameliyat yapılmaktadır. Karın bölgesinden yapılan açık ameliyatlar sayesinde dalak alınır ve rahatsızlığın önüne geçilir. Dalak alındıktan sonra hem o bölgedeki enfeksiyon temizlenir hem de seğirme durumu yok edilir.

Dalak Alınmasını Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Dalak alınmasını gerektiren durumlar oldukça fazladır. Çoğu kansızlıkla ilgili durumlarken bazı nedenler arasında da enfeksiyonlar yer alır. Dalağın yoğun şekilde enfeksiyon kapması sonucunda dalak alınabilir. Ayrıca, anemi rahatsızlığı söz konusu olduğunda da kişi ilaç tedavisine yanıt veremez. Bu durumlarda da dalağın bir kısmı alınabilir.

Ayrıca, dalağın yoğun şekilde parazit kapması ve virüse maruz kalması da dalağın alınmasına ortam hazırlar. Dalak kistleri ya da dalakta oluşan tümörlü yapı da dalağın alınmasına neden olur. Bu durumların hepsi birbirinden bağımsız durumlardır. Bu sebeple, dalak alınması ve dalak ile ilgili cerrahi operasyon için hekime başvurmak doğru olacaktır.

FOTO GALERİ / Dalak Seğirmesi Neden Olur?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.