Örgü Örmeye Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken İpuçları

30.11.2018
1.671
A+
A-
Örgü Örmeye Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken İpuçları

O çok beğendiğiniz kazakların nasıl örüldüğünü bilmek istiyorsanız ve örgü konusunda daha başarılı olmak istiyorsanız; aşağıda bu konuda başarılı olmanızı sağlayacak farklı ipuçlarından yararlanabilirsiniz!

Kaliteli Malzeme Kullanın

Örgü nasıl örülür

Örgü örerken kaliteli bir iş çıkarmak istiyorsanız, kaliteli malzemeler ile başlamanız gerekmektedir. İplik, örgünün kalbidir ve tüm iplikler aynı kalitede değildir. Bu nedenle, bir örgü projesine bağlamadan önce, iplik seçiminde dikkatli davranmanız hayati önem taşımaktadır. Daha kaliteli malzemelere yatırım yapmaya başladığınızda, daha iyi ürünler üretmeye başlayacaksınız ve bu ürünleri hem giymekten hem de hediye etmekten gurur duyacaksınız. Bu nedenle, alabileceğiniz en iyi malzemeyi satın almalısınız; çünkü kesinlikle buna değecek!

Doğru İpliği Seçin

Örgüde iplik seçimi

İplik seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir nokta, doğru ipliği seçmektir. Daha kaliteli ürünler satın almanın dışında, projenize uygun ürünü seçmek de önemlidir. Renk, düşünmeniz gereken iplikte tek kriter değildir. Seçeceğiniz ipliği; örgünün nasıl kullanılacağı, kimin için olduğu gibi özelliklere göre de seçmelisiniz. İplik dokularını bilerek; kalınlığı, dokusu ve rengi hakkında daha doğru kararlar verebilirsiniz.

Doğru Araçları Kullanın

Örgü örerken dikkat edilmesi gerekenler

Örgü örmek için her türlü şekil, boyut ve malzemeye ihtiyacınız olacak. Öreceğiniz ürün için daha iyi sonuçlar elde etmek için, doğru iğneleri nasıl seçeceğinizi bilmeniz gerekir. Örneğin, her ağırlık için tavsiye edilen bir iğne boyutu vardır. İğnenin boyutu iplik için küçük kalırsa, sıkı dikişlerle sert bir kumaş elde etmenize neden olabilir.

Aynı şekilde, iğne boyutu iplik için çok büyükse, daha gevşek bir kumaş elde edebilirsiniz. İğnenin yapıldığı malzeme de örgünüzü etkileyebilir. Örneğin, metal iğne kullanıyorsanız ve dikişleri kontrol etmede zorlanıyorsanız, bambu ya da ahşap iğneler kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bir Ölçü Kartelanız Olsun

Örgü örerken bilinmesi gerekenler

Bir kalıbı uyguluyorsanız ya da bitmiş bir örgünün belirli bir boyuta gelmesini sağlamaya çalışıyorsanız, o zaman bir örgü kartelasına ihtiyacınız olacaktır. Bu, örgü projenizin ne kadar büyük veya küçük olacağının bilinmesinin tek yoludur. Modeller, size önerilen ölçeğin ne olduğunu söyleyecektir.

Bu adımı atlamamaya özen gösterin. Tavsiye edilen iğne boyutu ve ipliği kullansanız bile, projeniz fazla sıkı ya da gevşek olabilir. Dolayısıyla, doğru sahip olduğunuzdan emin olmanın tek yolu bu adımı uygulamaktır.

İpliği Sürekli Olarak Tutup Gerin

Örgü nasıl örülür?

Örgünüz dağınık görünüyorsa; güzel ve pürüzsüz bir doku elde etmek için, ipliğinizi her sırada aynı gerginlikte tutmanız önemlidir. İpliği parmaklarınız arasında gererek ve ipliğe ihtiyaç duyduğunuzda gevşeterek bunu yapabilirsiniz. Burada, ipliği germek için belirli bir yol yoktur; kişisel tercihleriniz ve nasıl rahat ettiğinize göre bunu ayarlayabilirsiniz. Ve, pratik yaptıkça daha iyi olacaksınız.

Modunuzu İyi Ayarlayın

Örgü nasıl örülür yeni başlayanlar için

Ruh haliniz, projeniz üzerinde şaşırtıcı bir etkiye sahiptir. Örgü yapmaya başladığınızda stresliyseniz, projeniz de daha sıkı olabilir. Örme, sakinleştirici bir etkiye sahip olsa da, stres üründeki gidişatı olumsuz etkileyebilir. Örgü örerken sakinleşmek için; müzik dinleyebilir, yatıştırıcı bir bitki çayı içebilir, kısa bir süre meditasyon yapabilirsiniz.

Kalıbı İyi Öğrenin

Örgü nasıl örülür teknikler

Örgü örmeye başlamadan önce, kalıbı tamamen öğrenmek için zaman ayırın. Bunu yaparken, talimatları iyi anladığınızdan da emin olun ve her adımı kendi ördüğünüzü hayal edin. Düşünmek için zaman ayırın ve kendinize bunu neden yapmak istediğinizi sorun. Bunu yapmak, daha iyi bir örgü yapmanızı sağlayacaktır.

Yeni Teknikler Öğrenin

Örgü örmenin püf noktaları

Eğer kalıbı öğrendikten sonra bilmediğiniz yeni teknikler olduğunu fark ederseniz, projenize başlamadan önce bunlar ile ilgili pratik yapmak için zaman ayırın.

FOTO GALERİ / Örgü Örmeye Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken İpuçları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.