Uzun Lif Modelleri ve Yapılışı

57
43

Uzun lif modelleri banyoda kendi kendine kolayca yıkanabilmek için bulunmaz bir yardımcıdır. Bundan önceki yazılarımızda lif modellerinin birçok çeşidinden bahsetmiştik.

Bir kısmının hediyelik lif modelleri bir kısmının ise çocuklara yıkanmayı sevdirmede etkisi olduğundan söz etmiştik. Bu yazımızda uzun lif örnekleri ile banyoda tek başınıza sırtınızı çok kolay bir şekilde lifleyebilir ve böylece kimseye ihtiyaç duymadan yıkanabilirsiniz.

Lif, banyoda yıkanırken sabunlanmak içi kullanılan bitki telleri yumağı ya da türlü ipliklerden yapılmış örgüye verilen genel ad. Lifler, uzun yıllardan beri günümüze ulaşmış olan kültür örneklerimizdendir. Kadın ve erkeklerin çeyizlerinde de yer alan lifler, çok farklı modellerle gerek el işçiliğiyle yapılmış gerekse hazır üretimle evlerimizde olmazsa olmazlarımız arasında yer almıştır.

Lifler çok farklı ebatlarda yapılmaktadır. Eskiden kare ve yuvarlak modellerde yapılan lifler günümüzde dikdörtgen biçiminde de kullanılmaya başlanmıştır. Banyoda temizlenirken genelde bel bölgesine yetişilme de zorluk çekilir. Özellikle de fazla kilosu olan veya yaşı büyük olan kişiler, bu durumda çok sıkıntı çekmektedirler. Uzun liflerde bu noktada çok büyük kurtarıcı olmaktadır. Bu lifler sayesinde vücut temizliği kolaylıkla sağlanır. Evlenmek üzere olan genç kızlarda çeyize koymak için alabilirler.

Uzun Lif Modelleri ve Yapılışı

Uzun Liflerin Modelleri ve Yapılışı

Çeyizlerin olmazsa olmazları arasında lif modelleri bulunmaktadır. Liflerin yapılışında modeline göre farklı malzemeler kullanılmaktadır. Uzun lifler kişinin rahat bir şekilde banyo yapması için uygun modellerdir.  Uzun lif modelleri ve yapılışı incelendiğinde bu modellerin çok pratik bir şekilde yapılabildiği görülmektedir.

Lif yapımında farklı kalınlıkta ipler seçilebilir. Bu ipler tığ veya şiş ile örülerek lif haline getirilebilir. Bunun yanında kasnak kullanılarak da uzun lif modelleri ortaya çıkarılabilir. Bu lifler tek renk ile yapılabileceği gibi farklı renkler kullanılarak da yapılabilir. Bir de Kese Lif Örnekleri ve Yapılışı yazımızı okuyabilirsiniz!

Uzun Lif Modellerinden Muhteşem Örnekler

Liflerin uzun şekilde yapılmasının bir avantajı da daha fazla şekil ve motifler işlenebilir 
Çeyizlerde daha çok kullanılan bir model de evlenecek olan bireylerin isimleri veya baş harflerinin lifler üzerine işlenmiş olması. Çok farklı model ve motiflerde yapılan lifler hediyelik olarak da çok fazla tercih edilebilir ve böyle becerisi olan kişiler yaptıkları lifleri satarak ticarete başlayabilir, bu işten gelir elde etmeye başlayabilirler. Bu tarz el işlerini herkes yapamayabilir ya da yapmak için boş vakti olmayabilir. Böyle kişiler hazır, makine yapımı değil de el işi lif modellerini tercih eder ve yapabilen kişilerden satın alırlar. Farklı şekillerde örneklerini görebildiğimiz lif modelleri evlenmek üzere olan genç kız veya erkeklerin bohçalarında da olmazsa olmaz eşyalardan biridir. Bu yüzden hemen herkesin evinde bulunan bir eşyadır.

Uzun lif modellerinin yapılmasıyla birlikte banyoda kolaylık sağlaması ve çeyizlerde şık modellerle sunulması açısından birçok kişi tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Uzun lif modellerini yaparken diğer lif çeşitlerinde olduğu gibi desenler oluşturulabilir ve uzun, dikdörtgen biçiminde yapılabilir, daha sonra üçgene benzeyen ortasında parmakların gireceği kadar boşluk bırakılacak şekilde sonlandırılmalıdır. Ortasının zeminini beyaz, ortasına yapılan figürler farklı renklerde yapılırsa daha güzel bir görüntü ortaya çıkar.

En son iki tarafındaki üçgene benzeyen kısımları ise yine ortasındaki figürlerle benzer tonlardaki renklerle tamamlanırsa çok güzel bir uzun lif modeli ortaya çıkabilir. Tabi renk konusu kişilerin tercihlerine ve zevklerine göre değiştirilebilir. Lifler sadece şiş örgü ile yapılmaz tığ ile yapılan lifler de bulunur. Bu tarz lifler daha ince görünür ve estetik açıdan çok daha güzel görünürler ancak şişle yapılan liflere göre daha uzun sürede ve daha çok uğraş sonucu ortaya çıkar. El emeği göz nuru olan bu lifler hazır alınan makine ile yapılmış olan liflere göre daha değerlidir ve daha çok tercih edilir. Kolay kolay yıpranmazlar ve kısa zamanda aşınmazlar.

Hazır liflerin Örgü liflerinin yerini hiçbir zaman alamayacağını söylemiştik. Örgü uzun lif modellerinin sağlık açısından ve istediğiniz ebatlarda ördürebileceğinizden dolayı kullanımda size çok kolaylık sağlayacaktır.

Yazımızın sonunda Lif Örnekleri arşivimizin linklerine ulaşabilir ve tıklayarak bir çok lif örnekleri yazısına bakabilirsiniz.

2018 Lif Modelleri Kolay

Farklı Lif Modelleri yazımız için Tıklayınız.

Kare Lif Modelleri yazısı için tıklayınız.

Çeyizlik Lif Modelleri Yapılışı yazısı için tıklayınız.

Yine uzun lif modellerini isterseniz sevdiklerinize, eşinize dostunuza hediye edebilir çocuklarınız içinde eğlenceli modeller ile sevindirebilirsiniz. Hele rengarenk uzun lif modelleri yok mu kıyamazsınız birilerine vermeye ancak çocuklarınızın çeyizine koymaya layık görürsünüz onları.

Banyo Lif Örnekleri yazısı için tıklayınız.

Sırtını lifleyemeyenler için en güzel uzun lif modellerini ve örneklerini resim galerimizde sizler ile paylaşıyoruz. Uzun lif modelleri yapılışı diğer lif modellerinin yapılışı ile hemen hemen aynıdır. Yapmanız gereken sadece lif örneğini uzun tutmanız ve istediğiniz lif desenini, lif motifini ve lif renklerini yerleştirmeniz olacaktır.

Lif Yapılışı Anlatımlı yazısı için tıklayınız.

Mavimenekse.com sitemizdeki tüm lif modellerine bakmak için alttaki lif modelleri linklerine tıklamanız yeterlidir.

Çiçekli Lif Örnekleri ve Yapılışı yazısı için tıklayınız.

En Güzel Lif Örnekleri ve Modelleri yazısı için tıklayınız.

Yeni Sezon Lif Örnekleri ve Modelleri yazısı için tıklayınız.

Kasnak İşi Lif Örnekleri ve Modelleri yazısı için tıklayınız.

Hayvan Motifli Lif Örnekleri ve Modelleri yazısı için tıklayınız.

Lif örnekleri ve Modelleri 2013 yazısı için tıklayınız.

Kese Lif Örnekleri yazısı için tıklayınız.

Eldiven Lif Örnekleri ve Modelleri yazısı için tıklayınız.

Önceki İçerikDüğün Saç Modelleri Genç
Sonraki İçerikKumral Tene Giden Saç Renkleri Nelerdir?

43 YORUMLAR

 1. lif modelleri yapılışı ile ilgili resimleriniz için teşekkürler. lif yapılışı ile ilgili diğer yazılarınızda çok güzel olmuş. emeğinize sağlık…

 2. uzun lif modellerini paylaştığınız için teşekkürler. Paylaştığınız uzun lif modellerinden örerek pazarlamasını yaptım herkes çok beğendi. sizden ricam uzun lif modellerinin yapılışlarını da yazar mısınız?

 3. uzun lif modelleri arşiviniz çok güzel olmuş elinize sağlık internetten aradığımızda sayfalara tek tek resimler koymuşlar uzun lif modelleri ile ilgili böyle bir çalışmanız gerçekten faydalı olmuş sağolun

 4. uzun lif modelleri ve yapılışı yazınız çok güzel uzun lif modellerini bir araya toplamışsınız özellikle kalpli lif modeliniz dikkat çekiyor hemen kalpli uzun lif modeli örmeye başlayacam. emeğinize sağlık

 5. bu kadar çeşitli uzun lif modellerini bir arada bulmam çok iyi oldu size teşekkür etmek istedim. tabi değişik uzun lif modellerini de beklediğimi de eklmek isterim . bir de nasıl yapıldığını da yazılarınız da paylaşabilirseniz çok iyi olur. teşekkürler 🙂

 6. uzun lif modellerinizi çok beğendim ama bir sorum olacak uzun lif modellerinden başında halka gibi yuvarlak tutacak yapılan uzun lif modellerinde her hangi bir halka veya başka bir şey konuluyor mu yoksa örgü ile mi yapılıyor.

 7. bence uzun lif modelleri bekarlar için en kullanışlı lif modelleridir. çünkü tek başına banyoya girdiğinde uzanamadığı yerleri kolaylıkla uzun lif modelleri ile lifleyebilir. uzun lif modelleri çok kullanışlı.

 8. uzun lif modelleri kullanışlılık bakımından güzel. yazı olarak uzun lif modelleri faydalı olmuş ama daha güzel olanı yazının sonunda bütün lif modellerinin de olması gerçekten çeşit çeşit lif modelleri bu sitede emeğinize sağlık…

  • evet ela hanım birçok model için aynı sadece daha uzun sıralar yerine daha sık gidip geliniyor uzun lif modellerinde. diğer lif modellerinden beğendiğinizi uzun lif modellerine uyarlayabilirsiniz. hatta bizimle paylaşırsanız da çok memnun oluruz

 9. lif modellerinizi çok beğendim. özellikle uzun lif modelleri çok güzel resimler örnekler seçilmiş. bunun yanında diğer lif örnekleriniz zaten bir harika teşekkürler

 10. uzun lif modellerine bayıldım zaten bende uzun lif örneği arıyordun örmek için lif örneği anlamında çok yardımcı oldunuz. sitenizde ki uzun lif modellerinizin bir çoğunu örmeyi düşünüyorum çocuklarıma ve akrabalarıma hediye etmeyi düşünüyorum lif örnekleri için çok teşekkür ediyorum başka değişik modellerde lif örnekleriniz yok mu acaba

 11. 2013 uzun lif modelleri ve yapılışı tasarımıyla göz önünde bulunuyor bizler için rahatlıkla yıkanmamız için kullanabileceğimiz uzun şekilli veya yazılı lif örnekleri ile muhteşem

 12. İnsanın banyoda kendi sırtını sabunlaması biraz zor olur herkes yaşamıştır bu sorunu.Bu lif modelleri artık bizler için kolaylık sağladı deneyin ve rahatlığını sizde görün 🙂 Bende aralarından birkaç tanesini yaptım ve kullanıyorum tavsiye ederim

 13. her bayanın yapmış olduğu Uzun lif modelleri genellikle evlenecek çiftler için daha çok ilgisini çekmekte ve hatta birbirinden güzel renkleri ile uzun veya yuvarlak şekilli motifler ile paylaşmış olduğunuz örneklerin bayanlar için el emeği göz nuru olan modelleri gerçekten çok beğendiğimi dile getirmek istedim.

 14. Uzun lif örnekleri elbette kolay örülmeyen uzun bir uğraştan sonra ortaya çıkartmış olduğunuz el emeği göz nuru olan Uzun lif modellerini hediye paketi yapabilir yada saklardım ilerde bir gün çıkartmış olduğunuz örneklere bakabiliriz yada genç kızım var ise çeyizliğe atabiliriz.

 15. ne kadar da çok çeşit model varmış gerçekten de güzel örnekler var sitenizde yapanın da koyanın da ellerine sağlık vallahi;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz