Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

07.03.2019
1.008
A+
A-
Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

 


Bu yazımızda sizlerle bir fincanının kırk yıl hatırı olan Türk Kahvesi Nasıl Yapılır onu anlatmaya çalışacağız. Her ne kadar Türk Kahvesinin Yapımı basit gibi görünse de  bol köpüklü lezzetli bir Türk Kahvesi Pişirmek ufak ayrıntılarda gizlidir ve maharet ister dahası özen ister. Çünkü Türk Kahvesi adıyla sanıyla milletimize mal olmuş ve gelenek halini almıştır. Evimize gelen misafirlere hemen yıllarca hatırı saymak için Türk Kahvesi yapmaya özen gösteririz.

Yine genç kızların köpüklü Türk Kahvesi Yapması onların hamaratlığının bir göstergesi sayılır toplumumuzda. Öyle ki kız isteme merasimlerinde Türk Kahvesi içilir ve Türk Kahvesi yapılırken damadın kahvesine tuz katılarak bir nevi sabrı sevgisi ölçülür.

Türk kahvesi yapma ile gelen misafirlerin açlık tokluk durumu anlaşılarak ona göre sofra açılır ikramda bulunulur. Yine gelen konuklara Türk kahvenizi nasıl yapalım, nasıl alırsınız gibi sorularla gelen konuğa verilen özen ve değer belirtilir. Gelen konuğun damak zekine göre şekerli şekersiz veya Orta Şekerli Türk Kahvesi pişirilir.

Türk Kahvesinin Yapımı

Telvesinden geçmiş, gelecek ve şimdiki hali okunur Türk Kahvesinden. Bir şekilde halini meramını paylaşmak ister Türk Kahvesi Yapma ile ve onun telvesinden çıkan şekillerle. İnsanların muhabbetlerini koyulaştırır, onlara samimi bir ortam katmada ayrı bir lezzet unsuru olur Türk Kahvesi.

Türk kahvesi bu kadar çok yönlü olunca Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? Sorusu da o kadar önemli olur. Sizler için Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? Sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız.


 

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk Kahvesi Yapmak için tercihen evinizde varsa bakır cezve kullanmanızı öneririz. Ölçülerimiz ise orta şekerli 1 fincan Türk Kahvesi için 1,5 tatlı kaşığı kahveye 1 silme tatlı kaşığı şeker ve bir fincan su. Pişirirken öncelikle içi kuru olan cezvede şeker ve kahveyi iyice harmanlayın.

Daha sonra mümkünse soğuk su koyarak ateşe koymadan önce tabanından iyice karıştırın daha sonra Türk Kahvesini ocağa alıp yukarıdan aşağıya doğru değil de tabanından birkaç kez karıştırın. Türk Kahvesi iyice kaynamadan önce köpüğünü fincana alın. Daha sonra kaynayınca fincana yandan dökün. Yanında soğuk su, çikolata veya lokumla ikram edebilirsiniz. Bol köpüklü Türk Kahvesini sevdiklerinizle afiyetle yudumlayın.

Afiyet olsun.

Bol Köpüklü Türk Kahvesi için Gerekli Olanlar

Bol köpüklü, tadı yerinde Türk kahvesi için en birinci malzeme taze çekilmiş kahvedir. Kahvenin taze olması tadını ve köpüğünü etkilemektedir. Bayat kahve içen kişinin ağzında hafiften ekşi bir tat bırakacaktır. Kahvenin bayatlamaması için en kolay yöntem az miktarlarda almaktır. Bittikçe yenisi alındığında kahveniz her zaman taze olur.

Türk Kahvesinin Yapımı

Güzel kahvenin ikinci malzemesi cezvedir. Cezve bakır olmalıdır. Bakır cezvede pişen Türk kahvesinin tadı çok daha güzel olacaktır. Çelik cezvede yapılan Türk kahveleri de güzel olur ama kahvenin hası bakır cezvede yapılır.

Üçüncü malzeme ise sudur. Suyun içme suyu olması ve sıcak olmaması tavsiye edilir. Suyun soğuk olması daha güzel bir tat oluşmasına yardımcı olur.

Dördüncü malzememiz ise şekerdir. Kahvenin şekeri isteğe göre ayarlanır. Fakat toz şeker yerine küp şeker kullanılırsa kahve daha güzel köpürür.

Türk Kahvesi Yapımının Püf Noktaları

En güzel Türk kahvesinin püf noktaları;

·         Kahvenin rutubetsiz ve yeni çekilmiş olmalıdır.

·         Kullanılan suyun klorsuz olmasına, kahvenin tadını bozacak lezzetlerden arındırılmış damacana suyu kullanılmalıdır.

·         Kahveyi ocağa almadan önce iyice karıştırmalı, ocağa aldıktan sonra kesinlikle karıştırılmamalıdır. Kısık ateşte kendi haline pişmeye bırakılmalıdır.

·         Külde, kor ateşte pişen kahveler çok daha lezzetli olur. Mangal yaptıktan sonra korunda yapılan kahvenin tadına doyum olmaz.

·         Kahve fincana birden koyulmaz. Fincanın kenarından yavaş yavaş dökülmelidir.


FOTO GALERİ / Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.