Kadınlar Neden Kilo Almayı Dert Ederler?

19.02.2019
222
A+
A-
Kadınlar Neden Kilo Almayı Dert Ederler?

Genel açıdan bakıldığında kadınlar neden kilo almayı dert ederler sorusunun cevabı hem fiziksel hem de ruhsal sebeplerin altında yatmaktadır. Aslında bunu için ilk olarak eski çağlara dönüp bakmak gerekir. Yüzlerce yıl önce kadınların kilolu olmasının sağlık, bereket, zenginlik ve doğurganlık anlamına geldiğini söylemek birçok kişiyi şaşırtabilir. Hatta erkekler zayıf kadın yerine daha dolgun ve kilolu kadınları beğenmekteydi. Ancak günümüzün getirdiği mecburiyetler insanların da buna ayak uydurmasına ve evrim geçirmesine neden oldu.

Kadınlar Neden Kilo Almayı Dert Ederler?

 Özellikle şirketlerin çıkardığı farklı krem, losyon gibi farklı güzellik bakım ürünleri hem erkeklerin hem de kadınların güzellik anlayışını şekillendirmektedir.

 Güzellik Anlayışındaki Değişimi

 Kadınların kilo almayı dert etmesinin temel sebeplerinden biri güzellik anlayışıdır. Bu anlayış özellikle son 50 yılda büyük bir değişim gösterdi. Ünlü oyuncuların, mankenlerin ve basın yoluyla tanınan kadınların, güzellik bakım ürünleriyle ortaya çıkardığı farklı tanım en büyük sebeplerden biridir. Nitekim toplum içerisindeki kadınlar da böyle olmak için büyük bir çaba göstermeye başladı.

Kadınlar Neden Kilo Almayı Dert Ederler?

 Fit bir görünüm yakalamak, çok zayıf olmak ve vücudun herhangi bir noktasında en ufak bir sarkık olmaması artık güzelliği temsil ediyor. Bu durum her ne kadar gerçeği yansıtmasa bile günümüzün şartlarının getirdiği nokta budur.

 Kilonun Getirdiği Psikolojik Baskı

 Özellikle barbie bebeklerinin ilk çıktığı zamanlarda bu oyuncakların kız çocuklarına bir rol model olarak çizilmesi, kilonun dert haline gelmesindeki en önemli kıstaslar arasında yer alır. Küçüklükten gelen bu psikolojik baskı güzellik algısını farklı hale getirerek, kadınların hoş ve alımlı görünme imajını böyle bir noktaya getirdi.

Kadınlar Neden Kilo Almayı Dert Ederler?

 Zaman içerisinde ise kilolu kadınlar zayıf kadınların eleştiri odağı haline geldi. Artık kilolu kadınlar bakımsız, hayata küsmüş, hatta çirkin insanlar olarak nitelendirilmeye başlandı. Bu da kadınların kiloyu dert etmesine ve mümkün olduğu kadar zayıflamaya çalışmasına sebep oldu.

 Elbette çok fazla kilo hem görsel açıdan hoş bir görüntü vermez hem de sağlık noktasında büyük zararlar getirir. Fakat uzmanlar bunun bir dengesi olması görüşünde uzlaşmaktadır. Belli bir yarışın içerisine girip daha zayıf olma çabası, aşırıya kaçıldığında sağlığın elden gitmesine sebep olabiliyor.

 Kira Verilmesi Konusunda Ele Alınacak Doğru Etmenler

 Kilo verirken bunu dert etmeden gerçekleştirmek için mutlaka bir kadın kendine doğru amacı edinmelidir.

 – Kilo vermek ilk olarak kişinin kendi sağlığını koruması açısından ele alması gerektiği önemli bir etmendir. Aşırı kilonun getirdiği sağlık sorunlarından uzak kalmak ve hayatı daha hareketli yaşamak için dengeli kilo verilmelidir.

Kadınlar Neden Kilo Almayı Dert Ederler?

 – Ne çok zayıf ne çok şişman olmadan yakalanacak denge ile görsel olarak da elbette hoş bir izlenim yaratmak önemlidir. Sonuçta kadın ve erkek doğasında birbirini beğenme ve yakınlaşma ilk olarak fiziksel etmenlerden başlar.

 – Sağlık ve güzelliğin dışında hiçbir aykırı mantık zihne yerleşmemelidir. Örneğin yetişkin bir kadın olmak yerine bir çocuk gibi kalmak istenmesi. En zayıf ben olmalıyım felsefesinin tehlikeli şekilde benimsenmesi.

 Kilo Vermek Asla Güzelliğin Temel Resmiyeti Halini Almamalıdır

 Genel olarak güzellik anlayışının çok zayıf olmaktan geçtiğini düşünür. Bu da kiloyu aşırı dert etme durumunu ortaya çıkarmaktadır. Zaman içerisinde kişinin kendi iç dünyasında bunu büyütmesi, psikolojik etmenlerin, saplantıları ve paranoyak durumların meydana gelmesine sebep olmaktadır. Böylece kadın ne kadar kilo verirse versin asla memnun olmamaya başlar.

Kadınlar Neden Kilo Almayı Dert Ederler?

 Her ne kadar doğru kiloya inse dahi asla yeterli olmadığını düşünür. Bu da hiçbir şey yememekle birlikte aşırı kilo kaybına, bünyenin zayıflamasına ve gelen hastalıklarla birlikte ölüme bile götürebilmektedir. Bir kadın her zaman çok zayıf ya da çok şişman olmadan, belli bir dengeyle sağlıklı bir yaşam için kendisiyle barışık olmalıdır.

FOTO GALERİ / Kadınlar Neden Kilo Almayı Dert Ederler?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.