Yemek Tarifinde Usta Olan Milletler

09.02.2019
215
A+
A-
Yemek Tarifinde Usta Olan Milletler

Yurtdışına çıkanlar için, seyahat edilen yerlerin doğal güzellikleri, tarihi ve turistik yerleri dışında mutfak kültürleri de önem taşır. Yeni lezzetlerin denenmesi, kişiler için heyecan ve merak uyandırırken o ülke insanlarının nasıl beslendiği hakkında da bilgi verir.

Milletler arası sınırların değişen dünya düzeni ile birlikte kalkması ile ülkelere has tarifler dünyanın her yerinde yapılmaya, çok fazla insana ulaşmaya başlamıştır. Bazı ülkeler yiyeceklerinin çok çeşitli ve lezzetli olmaları sayesinde gastronomide ustalaşmışlardır. Peki, bu mutfaklar hangileridir?

 En İyi Dünya Mutfakları

 

Yunanistan Mutfağı: Yunanistan’ın mutfağı Türk mutfağına çok benziyor. Hatta sık sık iki ülke arasında o bizim yemeğimiz şeklinde atışmalar da olmaktadır. Ege kıyılarında görünen Akdeniz ikliminin en büyük zenginliklerinden birisi olan zeytin ve zeytinyağı, Yunan mutfağının temelini oluşturuyor demek mümkün.

Yeşilliklerle yapılan salataları, çeşitli peynirleri dışında Yunan mutfağının en bilinen yemeği Souvlaki. Yunanca “Küçük şiş” anlamına gelen bu yemek ızgarada kızartılmış, marine edilmiş küçük domuz eti parçaları ile yapılır. Patlıcan ile yapılan ve Türk mutfağında da musakka olarak geçen mousaka diğer ünlü bir yemektir.

 İtalyan Mutfağı: Pizza ve makarnanın ana ülkesidir. İtalyan mutfağı kırmızı, yeşil ve sarı renkleri benimsemiş ve genellikle de bütün yemekler domates, ekmek ve zeytinyağlıdır. İtalyanlar yemeği sadece doymak için değil, sosyal çevresiyle vakit geçirmek için ayrı bir zaman olarak gördükleri için yemekten keyif almak önemlidir.

Çeşit çeşit soslarla yapılan makarnaları, pizzaları, şarap ve peynirleri, Rissotto adı verilen pirinç pilavı ve dünyanın en çok tüketilen tatlılarından birisi olan Tiramisu bu mutfağın ürünleridir.

Fransız Mutfağı: Mutfakların gurmesi olarak kabul edilir. Güne bir fincan kahve eşliğinde kruvasan ile kahvaltı yaparak başlayabilirsiniz. Rokfor başta olmak üzere peynirleri ve şarapları ile ünlüdür. Et yemeklerinin bir kısmı da şarap ile marine edilerek pişirilmektedir. Krem karamel, makaron ve sufle ile tatlıda da usta olduklarını göstermektedirler.

Türk Mutfağı: Dünyanın önde gelen mutfaklarından biri de Türk mutfağıdır. Osmanlı’dan gelen ve yeni keşfedilen yerler ile birlikte öğrenilen sebze ve meyvelerle geliştirilen yemeklerin yanı sıra et yemekleri de Türk mutfağını geliştirmiştir.

Ülkemize gelen yabancı turistlerin öğrendikleri ilk Türkçe kelimelerden birinin şiş kebap olması buna örnektir. Üç tarafının denizlerle çevrili olması da balık çeşitliliğini sağlamış, Türk mutfağına katkı sağlamıştır.

Japon Mutfağı: Japon mutfağı denildiğinde çoğu kişinin aklına ilk gelen yemek sushi olacaktır. Bakliyat, pirinç ve deniz ürünleri bu mutfağın temelini oluşturur. Japonlar yemeklerini geleneksel pirinç şarabı ile servis eder. Yemek yerken çatal-bıçak yerine chopstick denilen çubuklar kullanılması, Japon mutfağını ilginç kılan bir özelliktir.

FOTO GALERİ / Yemek Tarifinde Usta Olan Milletler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.