Kadın ve Moda

Fucicort Krem Yüze Sürülür mü?

08.06.2020

Cildiye uzmanlarının sıklıkla reçetelere yazdıkları Fucicort krem, ansızın ortaya çıkan sivilcelerin tedavisinde kullanılmaktadır. En çok sivilcelerin görüldüğü yer olması hasebiyle Fucicort krem yüze sürülür mü soruları sıklıkla sorulmaktadır. Krem, özel formülü sayesinde sadece sivilceleri yok etmekle kalmaz aynı zamanda farklı deri hastalıkları için de kullanılır. Kaşıntılı deri hastalıkları, cilt lekeleri, iltihaplı akneler, güneşi yanıkları ve egzama tarzındaki deri hastalıkları için sıklıkla reçete edilir.

Genel anlamda Fucicort kremin yüze sürülmesinde herhangi bir problem yoktur. Yüzünde egzama veya sivilce bulunanların kullanırken dikkat etmeleri gereken husus kremin sadece sorunlu yere sürülmesidir. Virüslerden kaynaklanan zona, uçuk, suçiçeği gibi rahatsızlıkların olduğu, bakterilerin ve mantarların neden olduğu sorunların olduğu bölgelerde asla Fucicort krem kullanılmaz. Fucicort krem yüze sürülür mü konusunda dikkat edilmesi gereken bir başka husus da göz, burun ve dudak çevresinde kullanılmamasıdır.

Başlıklar

Fucicort Krem Sivilce İçin Kullanılır mı?

Eczanelerde 30 gramlık tüpler halinde reçete ile satılan Fucicort krem, vücudun çeşitli yerlerinde oluşan deri rahatsızlıkları, egzama, sivilce, kırmızı büyük lekeler ve daha birçok cilt rahatsızlığı için kullanılmaktadır. Kısa sürede gözle görülür etki meydana getirdiğinden dolayı çok tercih edilmektedir. Olumlu etkilerinin kısa sürede ortaya çıkması kremin muhteşem olarak nitelendirilmesini sağlamıştır.

Fucicort krem yüze sürülür mü

Fucicort krem, Abdi İbrahim firması tarafından üretilmektedir. Su ile fazla uğraşanların ellerinde aşırı kuruma olur. Bu kuruma zamanla egzama rahatsızlığını tetikler. Yıllarca egzama sorunu yaşayanlar kremi bir defa kullanınca bile tesirini görürler. İçeriğinde fusidik asit bulunan krem, bakterilerin çoğalmasını önlemektedir. Etken maddesinin kuvvetli olmasından dolayı ilacın tesiri kuvvetlidir.  Güzelliğine mani suratındaki sivilcelerini yok etmek isteyenler tarafından Fucicort krem yüze sürülür mü sorusu sorulmaktadır.

Aniden çıkan sivilceleri 2 veya 3 saat içine yok etme özelliği bulunan krem yüzdeki sivilceler için kullanılır. Her evin ecza dolabında bulunması gereken Fucicort krem, doktor tavsiyesiyle birçok bölgede kullanılır.

Fucicort Krem Burun İçine Sürülür mü?

Her krem vücudun her bölgesinde kullanılmaz. Bazen içindeki etken ve yan maddelerden, bazen de neden olabileceği komplikasyonlardan dolayı kullanılacak yerleri sınırlandırılır. İlaçların kullanım talimatı olarak nitelendirilen prospektüste bütün detaylara yer verilir. Fakat bazen açık ve net olarak yazılmayan bazı hususlar olabilir.

İşte bu noktada doktorların tavsiyesi dikkate alınmalıdır. Fucicort krem yüze sürülür mü sorusu kadar kulağa sürülüp sürülmeyeceği de merak edilmektedir. Fucicort krem asla burun içine sürülmez. Aynı zamanda kulak, ağız, dudak ve gözaltına da sürülmesi sakıncalıdır. Sürülmesi durumunda ilacın istenilmeyen yan etkileri görülebilir.

Fucicort Krem Nedir?

Cilt lekeleri, iltihaplı sivilceler, egzama, kaşıntı ve deriyle alakalı çeşitli rahatsızlıklar için kullanılan Fucicort, doktorların en fazla yazdığı ilaçlar arasındadır. Eczanelerde reçete ile satılır. 30 mg’lık tüplerde satılır. Kremin her 1 miligramında 1 mg betametazonvalerat ve 20 mg fusidik asit bulunur Etken madde olarak bulunan fusidik asit bakterilerin üremesini engelleyerek yok etmektedir. Bundan dolayı sivilceler ve diğer deri rahatsızlıklarında çok kısa sürede tesir gösterir.

Fucicort krem yüze sürülür mü

Krem, kombine bir preparattır. Güçlü bir antibiyotik ve kortikosteroid içerir. Antiinflamatuar etkiye sahip olan betametazon kaşıntıyı azaltır. Egzaması bulunanlar betametazon içeriğinden kaynaklı olarak Fucicort krem yüze sürülür mü sorusuna alacakları olumlu cevapla yüzündeki kaşıntıyı azaltmak istemektedir. Cildin yüzey kısmında oluşan bakterileri yok eden krem, iltihaplı sivilceleri kısa sürede tedavi etmektedir.

Fucicort Krem Ne İşe Yaramaktadır?

Ne işe yarar yerine neye yaramaz gibi bir soru sorulması daha makuldür. Birçok deri hastalığına iyi geldiği için doktorlar tarafından sıklıkla yazılan bir ilaçtır. Kısa sürede ciddi tesir oluşturan krem gelişi güzel kullanılmamalıdır. Örneğin Fucicort krem yüze sürülür mü diye doktora sorup alınacak cevaba göre kullanılmalıdır. Bilinçsiz kullanım soruna neden olabilir. Kremin doktorlar tarafından kullanılması tavsiye edilen hastalıklar şunlardır;

 • İltihaplı ve normal sivilce
 • Cildin üzerinde meydana gelen büyük kızarıklıklar
 • Deride görülen enfeksiyonlar
 • Bezden kaynaklı bebeklerde görülen pişiklerde
 • Ergenlerde görülen sivilcelerde,
 • Kaşıntı ile birlikte görülen yağlı egzamada
 • Devamlı tekrarlayan alerjik egzamalarda
 • Güneşe veya çevresel etkenlere bağlı olarak görülen cilt problemlerinde
 • Sedef hastalığında
 • Kaşıntıya bağlı gelişen egzamada
 • Siyah noktalarda
 • İltihaplı yaralarda
 • Kaşıntıdan dolayı oluşan deri kalınlaşmasında
 • Deride görülen pullanmalarda
 • Çok kaşıma ve farklı nedenlerden meydana gelen tahrişten dolayı oluşan acı ve kızarıklıkta

Fucıcort Krem Nasıl Kullanılmalı?

Krem,mutlaka doktorun reçetede belirttiği şekilde kullanılmalıdır. Fucicort krem yüze sürülür mü sorusunda doktorunuzun vereceği doz yeterlidir. Doktor yüzdeki sadece sivilcelerin üzerine sürülmesini önerdiyse daha farklı bölgelere sürmekten kaçınılmalıdır. Krem kullanıldıktan sonra eller güzelce yıkanmalıdır. Yıkanmaması durumunda eller göze, buruna temas edebileceğinden zararlı olabilir. Genellikle günde iki veya üç kez sürülür. Doktor ihtiyaç halinde gündeki kullanımı artırır veya azaltır.

Krem ince bir tabaka halinde sürülür. Dairesel hareketler yapılarak deriye iyice yedirilir. Kremi sürdükten sonra bölgenin hava alması gerekir. Bundan dolayı her hangi bir şeyle örtülmemelidir. Antibiyotik etkisi bulunduğundan dolayı her gün aynı saatte kullanılması iyi olur. Tedavi süresince kesinlikle doktorun verdiği doz aşılmamalıdır. En fazla 4 ay kullanılması gereken krem doktora sormadan kesilmemelidir. Fucicort krem yüze sürülür mü diye sorduğumuz gibi ne zaman kesilmesi gerektiği de mutlaka doktora sorulmalı ve ona göre kesilmelidir. 4 aydan fazla kullanımı doğru değildir.

Fucicort Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Krem doktor tavsiyesi ile kullanıldığında genellikle sorun yaşanmamaktadır. Fakat her ilaç her insan bedeninde aynı tepkiyle karşılanmaz. Buna karşı tedbir alınması için ilaçların yan etkileri bildirilir. Yan etkilerin görülmesi durumunda doktora başvurulması gerekir. Durumu değerlendiren doktor duruma göre kullanımı sonlandırabilir. Fucicort kremin başlıca yan etkileri şunlardır;

 • Ayaklarda, ellerde, dudaklar nefes almayı ve yutmayı zorlaştıracak derecede şişme
 • Çocukların kilo alımında ve büyüme oranlarında durma
 • Ciltte kuruma ve kızarıklık
 • Bazı damarlarda çatlama, genişleme, ciltte incelme ( ciltte incelme çok kullanımda görülür)
 • Beyazca görülen çatlaklar
 • Kremin kullanımının sona erdirilmesiyle egzamanın tekrarlaması, kaşıntı, yanma ve batma hissinin oluşması
 • Baş ve gözde ağrı
 • Toplu iğne başı kadar deride kanama
 • Sürülen bölgede zamanla tüylenme görülmesi

Kremin kullanımı birden sonlandırılmamalıdır. Önce günlük kullanım dozu ve sıklığı azaltılmalı. Ardından bırakılmalıdır. Birden bırakmak çeşitli yan etkileri tetiklemektedir.

Fucicort krem yüze sürülür mü

Fucicort Kremle İlgili Sorulara Cevaplar

Kısa sürede tesir gösteren Fucicort krem yüzü sürülür mü gibi çeşitli sorular sorulmaktadır. Bu sorulardan bazıları ve cevapları;

 • Bebeklerde kullanılır mı? Kortizonlu olmasından dolayı bebeklerde kilo kaybına ve gelişim gerilemesine neden olduğu bilindiğinden doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaz. Pişikler için kullanılacağında doktorun belirttiği dozdan fazla kullanılmamalıdır.
 • Krem kortizonlu mu? Evet kortizonludur. Uzun süre kullanılması doğru değildir. Reçetede belirtildiği dozda ve sürede kullanılmalıdır.
 • Hamileler kullanabilir mi? Yan etkileri olduğundan kesinlikle kullanılmaz.
 • Emzirme döneminde kullanılır mı? Sütten bebeğe geçeceğinden kullanılması uygun değildir.
 • Yanıklar için kullanılır mı? Yanık için başka kremler vardır. Fucicort açık yaralara ve yanıklara kullanılmaz.

Fucicort Krem Kullananların Yorumları

Fucicort krem birçok deri hastalığına iyi geldiğinden, kısa sürede etkisini gösterdiğinden dolayı doktorlar tarafından sıklıkla yazılmaktadır. Cildiyle ilgili sorunlar yaşayan birçok kişi kremi kullanmıştır. Doktoruna, Fucicort krem yüze sürülür mü diye sorup kullanan ve sivilceleri, egzaması üzerinde ciddi anlamda fayda sağlayan insan bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar