Teog Sınavı Nasıl Uygulanır?

10.01.2019
267
A+
A-
Teog Sınavı Nasıl Uygulanır?

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılına kadar ortaokul 8.sınıfta okuyan ve liseye geçecek olan öğrencilerin girdiği sınava TEOG adı veriliyordu. Bu sınavın açılımı “Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş” olarak yapılabilir.

Her yıl yaklaşık olarak 2 milyon öğrencinin girdiği yerleştirme sınavı 2017-2018 yılında yapılan değişiklikle yerini LGS’ye bırakmıştır. LGS açılımı ise “Liseye Geçiş Sınavı” olarak yapılabilir. Yeni sistemde 8.sınıfı okuyan öğrencilerin merkezi sistemle öğrenci alan okulları tercih etmeyecek olması halinde sınava girmesi de zorunlu değildir.

TEOG Yerine Gelen Sınavın Özellikleri Nelerdir?

TEOG yerine liselere kayıt için uygulanan yeni sınav LGS’dir. 8.sınıfta okuyan ancak lise eğitiminde merkezi sınavla öğrenci kabul eden okulların dışında kalan kurumlarda öğrenimine devam edecek öğrencilerin sınav stresi yaşamaması için yeni sisteme geçilmiştir.

LGS’ye girmek zorunlu değildir. Yeni sistemin yapılanması aşamasında eğitim uzmanlarından, öğretmenlerden ve akademisyenlerden destek alınmıştır. Velilerden gelen talebin dikkate alınması sonucunda gençlik çağlarında yaşayan çocukların istemedikleri bir sınava zorunlu olarak girmemelerinin önü açılmıştır.

Liseye kayıt uygulamasında adrese dayalı sistemin devreye alınmasını sağlayan LGS ülkemizde sadece bir kere uygulanmıştır. İkinci kez 2018-2019 eğitim öğretim yılında 8.sınıfa giden öğrenciler için yapılacak sınavda, geçen yıla göre bazı değişikliklere gidilmiştir.

LGS Nedir?

Öğrencilerin %90’ının evine en yakın olan eğitim kurumuna gitmesini kolaylaştıran sistemde sınavda ilk ‘a giren başarılı çocukların proje okullara tercihleri doğrultusunda yerleştirilmesi esas alınır. Haziran ayının ilk cumartesi günü yapılan sınav sonucunda elde edilecek puan ve yüzdelik dilime göre öğrencilere 5 farklı tercih yapma hakkı tanınır.

LGS sınavı soruları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanır. Öğrencilerin okuduğunu anlamasına ve bugüne kadar elde ettiği birikimleri kullanmasına fırsat verecek şekilde hazırlanan sorularda 6,7 ve 8.sınıf müfredatları dikkate alınır.

TEOG ile LGS’yi birbirinden ayıran en temel fark öğrencilerin sınava girmelerinin zorunlu tutulmamasıdır. İki farklı tarihte yine iki farklı oturumda tamamlanan TEOG sınavının yerine gelen sistem tek seferde tamamlanmaktadır. Yılda bir kez;

* Sözel ve

* Sayısal olarak peş peşe iki farklı oturumda tamamlanan LGS, ilk senesinde öğrencilerin           oldukça zorlanmasına neden olmuştur.

LGS Sınavı Ne Zaman?

Birincisi 2 Haziran 2018’de yapılan LGS sınavı; 60 sorudan oluşurken öğrencilere tanınan süre 90 dakikayla sınırlandırıldı. 2 milyondan fazla öğrencinin girdiği ilk LGS’de genel ortalamaya bakıldığı zaman erkek öğrenciler üstün başarı sergiledi.

TEOG yerine gelen sınava bu sene kaç öğrencinin gireceği henüz netlik kazanmadı. Sınav tarihi ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1 Haziran 2019 Cumartesi olarak açıkladı. Sınavda istedikleri başarıyı elde eden öğrenciler adres sistemine bağlı kalmadan tercih ettikleri okullara yerleştirilme hakkını elde edecek.

Sayılarla 2019 LGS Takvimi

1 Haziran’da yapılacak olan LGS sınavında öğrencilere;

* Sözel ve

* Sayısal bölüm olmak üzere iki farklı oturumda sorular sorulacak.

Sözel Bölümde; 50 soru sorulacak ve bu soruları cevaplamaları için öğrencilere tam 75 dakika süre verilecek. Bu bölümde yer alan soruların derslere göre dağılımı ise şöyle olacak.

* Türkçe: 20

* T.C. İnkılap Tarihi: 10

* Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 10

* Yabancı Dil: 10

Sayısal Bölümde; 40 soru sorulacak ve bu soruları cevaplamaları için öğrencilere tam 80 dakika süre verilecek. Bu bölümde yer alan soruların derslere göre dağılımı ise şöyle olacak.

* Matematik: 20

* Fen Bilgisi: 20

Geçen yıl okullar açıldıktan sonra yapılan değişiklikler öğrencilerin mağdur olmasına neden olsa da yeni sisteme ait bu sene sınava girecek öğrenciler için yerinde değişiklikler işleme konmuştur. Sınav öncesinde örnek soruları yayınlayan Milli Eğitim Bakanlığı, LGS ile ilgili her türlü soruya açıklayacağı kılavuzla cevap verecektir.

FOTO GALERİ / Teog Sınavı Nasıl Uygulanır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.