Okulun Uzak Olması mı Yakın Olması mı Daha İyi?

15.02.2016
1.158
A+
A-
Okulun Uzak Olması mı Yakın Olması mı Daha İyi?

14 ile 16 yaşlarındaki, çocukların okul başarıları ve okul mesafeleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla, bir araştırma yapıldı. Başarı açısından okulun uzak olması mı yoksa yakın olması mı daha iyi?

Okulun eve uzaklığı ile başarı arasındaki ilişki, bir araştırmaya konu oldu. Araştırma İngiltere’de yapıldı ve yaklaşık olarak bin tane okul konuyla ilgili incelendi. Orta öğretimde eğitim gören ve yaşları 14 ile 16 arasında olan öğrenciler, üç sene boyunca gözlemlendi. Araştırmadan iki tane önemli sonuç çıktı. Buna göre; 0 ve 1 kilometre arasında bir mesafe kat eden çocuklar ile 1 ve 2 kilometre arasındaki mesafeyi kat eden çocuklar arasında yüzde 4 oranında bir fark bulundu. Daha fazla yol kateden çocuklar, diğerlerine göre yüzde 4 oranında daha az başarılı olarak göründü.

Araştırmanın diğer önemli ve ilginç sonucu ise yoksul öğrencilerle ilgiliydi. Buna göre okul ve ev arasındaki mesafe fazla olan yoksul öğrencilerin bu durumdan daha fazla olumsuz etkilendiği saptandı. Buradaki fark ise yüzde 4’ten çok daha fazla oldu. Yoksul çocukların daha uzun mesafeye gittiklerinde başarı oranları yaklaşık olarak yüzde 7 düştü.

Her iki araştırma sonucunda ise çocukların 1 ve 2 kilometre arasındaki mesafeden de fazla olan okul ev arasında başarı oranları ise çok daha düşük çıktı.

FOTO GALERİ / Okulun Uzak Olması mı Yakın Olması mı Daha İyi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.