Bebek Odasını Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

26.02.2019
353
A+
A-
Bebek Odasını Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bebek odaları, evlerin en özenle hazırlanması gereken odalarının başında geliyor. Günümüzde bebek sağlığı ön planda tutularak üretilen dekoratif eşyalar bunun en büyük kanıtıdır. Katalog seçimlerinde ebeveynler ürün özelliklerini dikkatle incelemeli ve buna göre kararlarını vermelidir.  

 Plastik Değil Ahşap Mobilyalar Alınmalı

Bebek Odasını Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 Son beş yıl içerisinde ahşap mobilya üretimine hız verilmiş durumda. Bebekler için özel imalat olan ahşap beşikler ve yatak takımları da bu modeller arasında sıralanabilir. Yüzde yüz doğal akşam ve masif malzemelerinden üretilen bu mobilyalar hem yetişkin hem de bebek sağlığı için ideal ölçülere sahip.

 Üretiminde kanserojene neden olabilecek herhangi bir malzeme kullanılmamaktadır. Test edilip onaylanmış ve tescil emaresi bulunan mobilyalara rağbet edilmelidir.

Bebek Odasını Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 Bebek Karyolalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekler günün büyük vakitlerini uyuyarak geçirirler. Bu nedenle azami derecede özen gösterilmesi gereken en önemli mobilyaları, karyola seçimlerinde kendilerini gösterir. Kimi karyolalarda parmaklık aralıkları çok geniş tutulmaktadır. Bu türden olan modeller ne kadar ucuz olsa da kesinlikle satın alınmamalı.

 Bebeğin kafasının geçebileceği genişlikte parmaklıklara sahip beşikler son derece riskli sonuçlara yol açabilmektedir. En ve boy hesaplamaları da yapılmalı, gerekirse özel ölçülerle sipariş edilmelidir.

Bebek Odasını Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 Bebek Odasında Kullanılacak Güvenlik Ekipmanları

 Konfor ve dekoratif bütünlükten önce bebek güvenliği önemsenmeli ve buna göre seçimler yapılmalıdır. Bebeğin karyolasını tam açıyla gören bebek güvenlik kameraları odanın en stratejik noktasında konumlandırılmalıdır. Çekmeceler için özel kilit sistemleri toplu halde satın alınıp her bir çekmeden ihmal edilmeden uygulanmalı.

 Son zamanlarda sıklıkla kullanılan bebek yatak bariyerleri de özellikle 3 yaşına kadar olan bebeklerin odalarında tatbik edilmeli. Bebek odasındaki prizler özel güvenlik ekipmanları ile kapatılmalı ve kilitli olduğundan emin olunmalıdır. Bebek odası hazırlarken kapı ve pencerelere özel kilit sistemleri de tercih edilmelidir. Bu sayede önce güvenlik aşamaları halledilip sonrasında dekorasyona geçilebilir.

Bebek Odasını Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 Bebek Odası Renklerinde Özen Gösterilmesi Gereken Ayrıntılar

 Çok koyu ve parlak renklerden mümkün mertebe kaçınılmalıdır. Bu renkler, bebeğimin gelişimini olumsuz olarak etkilemektedir. Aynı zamanda göz sağlığı açısından da riskli faktörleri barındırır. Bunun yerine iç açıcı olarak tabir edilen açık ve mat renkler tercih edilmeli. Beyaz rengi seçecek olan ebeveynler de rahatlatıcı etkilere sahip krem ve muadili renklere rağbet gösterebilir.

 Uzmanlar tarafından tavsiye edilen diğer renkler ise sırasıyla, mavi ve yeşil tonlarıdır. Doğada fazlasıyla bulunan bu renkler, söz konusu odaları çok daha geniş ve ferah gösterme etkisine de sahiptir. Birden fazla renk tercihi de odanın çeşitli köşelerine serpiştirilebilir. Süt mavisi, parlement, haki ve nefti gibi renkler odanın genel dekorasyon bütünlüğünde kullanılabilir.  

 Duvar Kağıtları ile Oda Zengin Bir Görünüme Kavuşturulabilir

 Bir diğer seçenek ise onlarca farklı alternatifi bulunan duvar kağıtlarıdır. Doğa manzaraları ve hayvanların resmedildiği bu kağıtlar, bebek odaları için hem ekonomik hem estetik bulunmaktadır. Son çıkan modellerde üç boyutlu seçenekler de yer almaktadır.

 Bebeklere hayvan ve doğa sevgisini aşılamak için de ideal ölçülere sahiptir. Renkli çizgi film karakterlerinin yer aldığı duvar kağıtları da fiyatlarına bakılarak anında sipariş edilebilir. Söz konusu kağıtların monte ve de-monte işlemleri çok kısa bir sürede gerçekleştiriliyor.

Bebek Odasını Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 Fazla Eşyadan Kaçının

 Bebek odaları mümkün olduğunca minimal bir şekilde dekore edilmelidir. Göz yoran ve hareket serbestliğini engelleyen mobilyalar kesinlikle tavsiye edilmiyor. Aynı zamanda oyuncakların tamamını içerisinde muhafaza eden dolaplar ve kutular satın alınabilir.

 Bu sayede odanın toplu görünmesi pratik ölçeklerde gerçekleştirilebilir. Kaymaz halı ve aydınlatma gereçleri ile odanın dekorasyonu tamamlanabilir.

FOTO GALERİ / Bebek Odasını Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.