Kadın ve Moda

Yeni Doğan Bebek Kıyafetleri

22.01.2019
Yeni Doğan Bebek Kıyafetleri

Sokakta yürürken her insanın en az bir kez dönüp baktığı o minik, sevimli bebek kıyafetlerinin aslında anne-babalar tarafından ne kadar özenle tercih edildiğini biliyor musunuz?

Yeni doğan bebeğinin tenindeki o hassasiyeti düşünen her anne-baba, bebek kıyafetleri ile dolu olan o mağazada saatler harcar. Kiminin kumaşı, kiminin dokusu, üretimi, görünüşü derken aileler bir zaman sonra bu sektörde ileri bilgi sahibi olurlar. Üreticiler, bu bilgili ebeveynlerin ihtiyaçlarını göz önünde tutarak, talep edilen formda üretim gerçekleştirmeyi hedefler.

Anne- babalar bebek müjdesini aldıkları an itibariyle bu süslü dünyanın atmosferi ile tanışırlar. Yahut daha önce tanışma fırsatı bulduğu bu dünyada, yeni doğacak olan bu minnacık ellere uygun, süt kokulu tenini saracak ve masum güzelliklerine güzellik katacak kıyafet arayışlarına başlarlar. Yalnıza bu arayış kıyafetlerde değildir elbette… Gerek giyimde gerek gıdada, sağlıkta ve diğer tüm alanlarda aktif halde araştırma içerisindedirler.

Yeni Doğan Kıyafet Seçimi

Ebeveynler henüz bebekleri dünyaya gelmeden temel ihtiyaç olan giyecek ile alakadar olurlar. Kıyafet seçiminde göz önünde bulundurulması gereken ilk husus bebek tenini tahriş etmeyecek, pamuklu kumaştan elde edilen kıyafetler seçmektir. Görünüşünün güzelliğine aldanarak alınan bazı kalitesiz kumaş üretimi ürünler; bebeklerin hassas tenini tahriş ederek,kaşıntıya ve bebeğin canının yanmasına sebep olabilir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus bebeklere daha rahat giydirilebilen (yakası dar olan başından geçirmek zorunda olduğunuz kıyafetler yerine çıtçıtlı kıyafetler, pijamalar vb.) kıyafetler tercih edilmelidir. Alanında uzman bazı hekimler, yeni doğan bebeklerde kumaş boyasının zararlı olduğunu ifade ederek beyaz kumaştan üretilmiş, pamuklu kıyafetler tercih edilmesini dile getirmişlerdir. Ebeveynler önemli detayları inceleyerek, özenle giyim ihtiyacını karşılayıp ailelerinin yeni üyelerine merhaba demelidir.

 Bebeklerde Alerji

Bebek doğmadan önce anneye, bebek doğduktan sonra bebeğe yapılan aşılar mevcuttur. Ebeveynlerin Bu aşı takvimine uymaları beklenmektedir. Geleceğin büyükleri olan bugünün bebekleri, sağlıklı bireyler olsun diye düzenli aşı takibi, işitme- göz testi, gelişim kontrolleri gibi sağlık alanında geniş yelpazede hizmetler verilmektedir. Ebeveynlerden bebeklerinin bu kontrolleri doğrultusunda bilinçli hareket etmeleri beklenir. Bazı bebeklerin aşırı hassas oldukları gıdalar, renkler, mevsimsel hassasiyetler vb. söz konusu olabilir.

Bebeklerde bölgesel kızarıklıklar, döküntüler gibi yolunda gitmeyen izlenimlerde bulunan ailelerin hekimlerine başvurarak alerji testi istemesi beklenmektedir. Bazı bebeklerde başlayan alerjiler kalıcı olurken bazılarında sonradan hassasiyetin değişmesi durumu vardır. Örneğin bir bebek ek gıda almaya başladığı dönemlerde vücudunun buna tepki vermesi olağandır, müdahale ile bebeğin rahatlaması beklenir. Ancak kalıtsal gelen yahut kalıcı görünen alerjilerde ebeveynlere büyük rol düşmektedir.

Giyimden, gıdaya her alanda size muhtaç olan bu minik ellerin hem ruhen hem bedenen sağlıklı bireyler olması bizlerin elindedir. Bu yüzden yeni doğan bebek kıyafetleri özenerek üretilir, aileler bebeklerini geleceğe sağlıkla hazırlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.