Muhallebili Kadayıf Tatlısı

24.02.2019
2.222
A+
A-
Muhallebili Kadayıf Tatlısı

Muhallebili Kadayıf Tatlısı

Kadayıfın şerbetli halinden sonra farklı bir şekilde tatmak isteyenler için hem yapması basit hem klasik kadayıf tariflerine göre daha hafif bir o kadarda lezzetli bir tatlı muhallebili kadayıf.

Muhallebili kadayıf için öncelikle malzeme listemize bir bakalım.

Kadayıf Malzemeleri

500 gr kadayıf

Yarım su bardağı şeker

150 gr margarin veya tereyağı (tercihen sıvı yağ)

Yarım su bardağı kadar iri dövülmüş ceviz

Kadayıfın Yapılışı

Öncelikle kadayıfımızı 1 veya gün önceden alıp kurutuyoruz. Fazladan kadayıf alıp kurutup saklayabilirsiniz. Eğer zamanınız yoksa bir tepsiye iyice yayarak fırında kurutabilirsiniz tabi arada alt üst ederek. Kuru kadayıfı elimizle bir güzel ufalıyoruz.  Eriyen margarine kadayıf ve toz şeker ekleyerek kadayıflar şekerle karamelize olup pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. Altını kapattıktan sonra içerisine cevizi katıp harmanlıyoruz.

Muhallebi Malzemeleri

1 litre süt

1 su bardağı şeker (daha tatlı sevenler bu miktarı artırabilirler.)

1 su bardağı un

1 paket vanilya

3-4 kaşık çiğ krema veya 50 gr kadar margarin

Muhallebinin Yapılışı

• Kadayıfları hazırlarken kolay kırılması için önceden 2 saate yakın dondurucuda bekletmelisiniz. • Kadayıfı beklettiğinizde ise ilk günkü kıtır kıtır kıvamı gidebilir. Bu sebepten dolayı misafir için yapacağınız muhallebili kadayıf tatlısını,misafirlerinize sunacağınız gün yapmanız daha iyi olacaktır. Yine de hazırda bulunmasından yanaysanız, tatlınızı hazırlayıp sadece üst tarafına kadayıfları serperek, geri kalanı servis zamanına bırakabilirsiniz. • Muhallebi içerisindeeğer yumurta kullanmak istiyorsanız, fakat herhangi bir koku yada tat vereceğinden dolayı endişeniz varsa kullanmayabilirsiniz. Yine de kullanacağınız yumurta herhangi bir koku ya da tat farklılığı yaratmayacaktır. Deneyebileceğiniz Diğer Kadayıflı Muhallebiler Muhallebili kadayıf tatlısında bulunan muhallebiden ve kadayıfın eşsiz uyumundan hoşlanıyorsanız, ayrıca muhallebili kadayıf sarması yapmayı da deneyebilirsiniz. Tarif üzerinde birkaç küçük nokta değiştirilerek hemen hemen aynı malzemelerle yapabileceğiniz muhallebili kadayıf sarmasının yapımı da basit olduğu gibi görüntüsü bakımından da oldukça güzeldir. Ayrıca yinemuhallebili kadayıf tatlısı tarifinde yapılacak birkaç ufak değişiklik ile muhallebili kadayıf topları deneyebilirsiniz. Bu tariflerin içerisindeki malzeme hemen hemen aynıdır sadece şekil yönünden birkaç değişiklik yaparak çok daha hoş tatlıları misafirlerinize sunabilirsiniz. Bu tariflerde deneyebileceğiniz lezzetli ve bir o kadar da güzel görünümlü tariflerdir. Yine bir hatırlatma yapmakta fayda var ki, genellikle kadayıf ve muhallebi ile yapılan tatlılar kalori yönünden düşüktür. Muhallebili kadayıf tatlısında bulunan kalori miktarı, 480 kaloriye denk gelmektedir. Yani eğer diyetiniz varsa ve çok kalorili tatlılar yemek istemiyorsanız, muhallebili kadayıf tatlısı oldukça idealdir.

Süt ve unu iyice eziyoruz. Blender kullanırsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz. Blender kullanmayanlar için ise bu karışımı tel süzgeçten geçirip tortusuz bir sonuç alabilirler.

Bu karışımı ocağa alıp orta dereceli ateşte karıştırarak kaynayıncaya kadar pişiriyoruz. Kaynayınca içerisine şeker ve vanilyayı katıyoruz ve altını kapatıyoruz. Eğer şekeri sonradan koyarsanız muhallebiniz daha beyaz olacaktır.

Krema kullanacaksanız muhallebinin biraz ılımasını bekleyin. Margarin kullanacaksanız margarini ocağı kapatır kapatmaz atın. Fakat bu tatlıyı krema ile yapmanızı öneririm.

Bu arada kadayıfla muhallebiyi aynı zamanlarda hazırlamanızı öneririm. Çünkü kadayıf tencerede soğudukça sertleşebilir.

Her ikisi de hazır olduğunda kadayıf karışımının yarısını tatlıyı hazırlayacağınız kabın tabanına yayın ve üzerine muhallebinin tamamını yayın. Kalan kadayıf karışımını da muhallebinin üzerine yayıp soğumaya bırakın.

Muhallebili kadayıfınız hazır. Afiyet olsun.

NOT: Bu tatlıyı arasına kremşanti veya hazır pudinglerden kullanarak da hazırlayabilirsiniz.

Püf Noktaları

Kadayıfı beklettiğinizde ise ilk günkü kıtır kıtır kıvamı gidebilir. Bu sebepten dolayı misafir için yapacağınız muhallebili kadayıf tatlısını,misafirlerinize sunacağınız gün yapmanız daha iyi olacaktır. Yine de hazırda bulunmasından yanaysanız, tatlınızı hazırlayıp sadece üst tarafına kadayıfları serperek, geri kalanı servis zamanına bırakabilirsiniz.

·  Muhallebi içerisinde eğer yumurta kullanmak istiyorsanız, fakat herhangi bir koku yada tat vereceğinden dolayı endişeniz varsa kullanmayabilirsiniz. Yine de kullanacağınız yumurta herhangi bir koku ya da tat farklılığı yaratmayacaktır.

Deneyebileceğiniz Diğer Kadayıflı Muhallebiler

Muhallebili kadayıf tatlısında bulunan muhallebiden ve kadayıfın eşsiz uyumundan hoşlanıyorsanız, ayrıca muhallebili kadayıf sarması yapmayı da deneyebilirsiniz. Tarif üzerinde birkaç küçük nokta değiştirilerek hemen hemen aynı malzemelerle yapabileceğiniz muhallebili kadayıf sarmasının yapımı da basit olduğu gibi görüntüsü bakımından da oldukça güzeldir.

Muhallebili Kadayıf Tatlısı

Ayrıca yinemuhallebili kadayıf tatlısı tarifinde yapılacak birkaç ufak değişiklik ile muhallebili kadayıf topları deneyebilirsiniz. Bu tariflerin içerisindeki malzeme hemen hemen aynıdır sadece şekil yönünden birkaç değişiklik yaparak çok daha hoş tatlıları misafirlerinize sunabilirsiniz. Bu tariflerde deneyebileceğiniz lezzetli ve bir o kadar da güzel görünümlü tariflerdir.

Yine bir hatırlatma yapmakta fayda var ki, genellikle kadayıf ve muhallebi ile yapılan tatlılar kalori yönünden düşüktür. Muhallebili kadayıf tatlısında bulunan kalori miktarı, 480 kaloriye denk gelmektedir. Yani eğer diyetiniz varsa ve çok kalorili tatlılar yemek istemiyorsanız, muhallebili kadayıf tatlısı oldukça idealdir.

FOTO GALERİ / Muhallebili Kadayıf Tatlısı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. dicle dedi ki:

    muhallebili kadayıf tarifinizi denedim ve çok lezzetli bir tatlı oldu

  2. özlem dedi ki:

    muhallebi kadayıf tatlısı tarifini almıştım akşam bende yaptım çok beğendiler siz yazdıkça bizler de değişik tarifler yapmaya bayılıyoruz.

  3. berrin dedi ki:

    muhallebi tatlısı çok güzel görünüyor.