Meşhur Şeker Kurufasulye Tarifi

09.03.2019
314
A+
A-
Meşhur Şeker Kurufasulye Tarifi

Herkesin merak ettiği meşhur şeker kuru fasulye tarifi için buradayız. Yüksek protein içeriği dolayısı ile tüketimi çok fazla olan baklagillerdendir. Türk mutfağında da yeri ve önemi büyüktür. Türüne göre pişme süresi ve lezzeti de değişebilir. Şeker kuru fasulye, en lezzetli ürün çeşididir. Bu yüzden tariflerde sıkça adı geçer.

Meşhur Şeker Kurufasulye Tarifi

  Şekerfasulye adını verdiğimiz tür neredeyse tam yuvarlak görünümlüdür. Büyüklüğü bir fındıktan daha fazla değildir. Piyaz ya da salatadan ziyade geleneksel tarifler için uygundur. Pişirmesi diğer türlere göre daha uzun sürebilir ancak çok daha lezzetlidir. Şeker fasulyeyi şekil olarak diğerlerinden kolaylıkla ayırabilirsiniz. Fasulye pişirirken damak tadına ya da tercihinize bağlı ek malzemeler kullanabilirsiniz. Pişirme tekniği de fasulyenin lezzetini etkiler.

  Şeker Kurufasulye için Tencere mi Güveç mi?

 Kurufasulye yemeğini isterseniz tencerede ocakta, isterseniz güveç içinde fırında yapabilirsiniz. Fırında daha yavaş ve daha uzun sürede pişme işlemi gerçekleşir. Ancak bu durum fasulyenin lezzetinin ortaya çıkmasını sağlar.

  Ocakta pişirmek ise genelde daha pratiktir. Az miktarda fasulye yapacaksanız tencere kullanmak yemeğin daha çabuk olmasını sağlar. İsterseniz tencerede haşlanan fasulyelerinizi bir miktar fırında pişirebilirsiniz. Ya da tamamen pişmiş olan fasulyenizi güveç servis tabaklarına koyarak sunabilirsiniz. Az malzeme ile yapılan şeker kuru fasulye için gerekli malzemeler yazının devamında verilmiştir.

Meşhur Şeker Kurufasulye Tarifi

  Meşhur Şeker Kurufasulye için Malzemeler

 4-6 kişilik bir tarif için gereken malzemeler aşağıdaki gibidir. Eğer etli ya da pastırmalı yapılmak isteniyorsa bu malzemelere ek olarak ilave edilebilir. 4-6 kişi için 200 gr et ya da 100 gr pastırma yeterli olacaktır. Tercihe göre miktarlar değiştirilebilir.

 -500 gr şeker kuru fasulye

 -150 gr tereyağı

 -2 yemek kaşığı zeytinyağı

 -2 yemek kaşığı domates salçası

 -1 yemek kaşığı biber salçası (tercihe göre acı ya da tatlı olabilir)

 -1 adet büyük boy soğan

 -1 tatlı kaşığı tuz

 -Yarım tatlı kaşığı karabiber

 -1 çay kaşığı pul biber

 Şeker kurufasulye tarifi için fasulye önceden ıslatılırsa pişirme süresi kısalacaktır. Ancak bunun için yeterli zaman yoksa düdüklü tencere de kullanılabilir. Önceden ıslatırken ılık su içine bir gece önce fasulyeleri koymak gerekir. Su miktarı fasulyeleri geçecek kadar olmalı ve üzerine başka ilave yapılmamalıdır. Islatılmış fasulye için normal tencere kullanabilir. Diğer türlü ise tüm malzemeleri düdüklü tencereye koyarak pişirme yapmak önerilir.

Meşhur Şeker Kurufasulye Tarifi

 Şeker Kuru fasulye Yapılışı

 Kuru fasulye için alınan tencereye ilk önce tereyağı koyulur ve kısık ateşte eritilmeye başlanır. Bu esnada soğanlar küçük küpler halinde doğranmalıdır. Eğer et ilavesi yapılacaksa ufak kuşbaşı parçalar halinde kesilip bu soğandan önce atılır. Etsiz şeker kuru fasulye için eriyen tereyağına doğranmış soğanlar ilave edilir.

 Hafif hafif karıştırılır ve soğanların ilk diriliği gidinceye kadar beklenir. Ardından salçalar tencereye alınır. Yarı kavrulan soğan üstüne yıkanıp süzülmüş kuru fasulye eklenir. Kuru fasulye eğer taş vb. yabancı madde içeriyorsa yıkanmadan önce iyice ayıklanmalıdır. Paketli ürünlerde bu tür durumlar görülmediğinden yıkayıp süzmek yeterli olabilir. Zeytinyağı ve baharat ilavesinden sonra tencereye sıcak su koyulur. Suyun fasulyeyi 5 parmak geçmesi gerekir.

Meşhur Şeker Kurufasulye Tarifi

  Kurufasulyenin Pişme Süresi

 Şekerfasulyenin pişme süresi ortalama yarım saattir. Ancak kullanılan tencere ve malzeme miktarı da durumu etkileyebilir. Ara ara açıp fasulyelerin diriliği kontrol edilebilir. Suyu azaldıysa kaynamış su ilavesi yapılır. Tuzu az gelirse pişme işlemi devam ederken tuz ilave edilebilir. Kuru fasulye pişmeye yakın altı kapatılıp dinlendirilmelidir. Dinlenen fasulyenin lezzeti özdeşleşir ve fasulyeyi bir miktar yumuşatır. Buna vaktiniz yoksa tam pişme oluncaya kadar kaynatmaya devam edebilirsiniz.

FOTO GALERİ / Meşhur Şeker Kurufasulye Tarifi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.