Kadın ve Moda

Kolay Pilav Tarifi Yapılışı

01.12.2015
Kolay Pilav Tarifi Yapılışı

Kolay pilav tarifi yapılışı için kısa sürede bilgileri vereceğiz ve oldukça lezzettli bir pilav ortaya çıkmış olacak. Kolay pilav yapılışı için bu konuyu aça sebebimiz, diğer tariflerden çok daha hızlı ve kolay şekilde anlatımda bulunmaktır.

Kolay pilav tarifi yapılışı için sizlere öncelikli olarak malzemeleri sayacağız. Daha sonra ise nasıl yapılacağı hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Daha önce denemediyseniz, gözünüzün korkmasına hiç gerek yok. Gayet basit pilav yapılışı için başlıyoruz. Tarif, 4 tabak civarında ölçülendirilmiştir, diyebiliriz.

Malzemeler

sıvı yağ ve margarin ( sıvı yağ bir tatlı kaşığı ve margarin ise paketin altıda biri olarak kullanılabilir. tereyağ çok daha lezzetli yapabilir.)

tuz

baldo pirinç

tavuksuyu bulyon (paketinden 1 küçük bulyon yeterli olacaktır. tavuk bulyon ya da et bulyon da olabilir)

su bardağı ile 1,5 ya da 2 bardak sıcak su

Kolay Pilav Yapılışı

Kolay pilav yapılışı için öncelikle sıcak suyumuz hazır olsun ve bir küçük tavaya ya da tencereye dökelim. İçerisine ise bulyonumuzu atıp iyice yedirelim. Altı çok az açık şekilde ocakta dursun ki sıcak kalsın. Tencereye hem sıvı yağı hem de katı yağı atalım. Erimelerinden hemen sonra, süzgeç içerisinde yıkadığımız 1,5 ya da 2 su bardağı kadar baldo pirincimizi yağın üzerine dökelim. Kaşıkla iyice karıştırarak, kavuralım. Bu işlem uzun sürsün biraz. İlk defa yaptığımızda az kavurduğumdan taş gibi olmuştu. Pirinçler birbirinden ayrılmaya başlar, kavruldukça. Bundan emin olduktan sonra, sıcak suyumuzu pirincin olduğu tencereye dökelim. Ocağı da kısalım. Ardından bir tatlı kaşığı kadar tuz atalım. 20-30 saniye karıştırıp, su içerisinde bırakalım. 5 dk -7 dk civarında, suların çekilmeye başlandığını ve göz göz sulandığını göreceksiniz. Çok hafif göz göz su kaldığında, tencerenizi ocaktan alın. Üzerine kağıt havlu koyun ve onun üzerine de kapağını kapatın. 15 dk bekleyin ve mis gibi pilavı yemeye başlayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.