Kadın ve Moda

Kolay İrmik Helvası Yapılışı Tarifi

02.12.2015
Kolay İrmik Helvası Yapılışı Tarifi

Kolay irmik helvası yapılışı tarifi konumuz, elimizden geldiğince basit bir biçimde, bu leziz tatlının yapımını anlatmayı amaçlamaktadır.

Basit irmik helvası yapımı için sizlere öncelikli olarak hangi malzemelerin gerektiğini yazacağız. Arkasından ise yapılışını anlatmaya başlayacağız. Bu tarif 4 kişiliktir.

İrmik helvası malzemeleri

şeker, su, süt (hepsi bir bardak)

sıvı ya da katı yağ

irmik unu

İrmik helvası şerbeti

Su, şeker ve sütü ayrı bir yerde ve orta ateşte karıştırın. Şerbet, sıcak bir duruma gelsin ve hazırda beklesin.

İrmik helvası yapılışı

Öncelikle tencereye 2-3 çorba kaşığı sıvı yağ veya margarinin 4’te biri kadar katı yağ koyuyoruz. ikisinden yarım şekilde de karıştırabilirsiniz. Yağ eridikten sonra içerisine irmik ununu atın ve orta ateşte kavurmaya başlayın. 15-20 dakika sürebilir. Kahverengi bir hale gelecektir. Ocağı iyice kısın. Şimdi sıra şerbeti içerisine dökmeye geldi. Bunu yaparken baya duman çıkacak. Bu nedenle diğer taraf doğru eğerek dökün. Üzerini kapayın ki sıcak şerbet sıçramasın. yarım dakika sonra açın kapağı ve karıştırın. git gide katılaşacaktır. ocaktan alıp, sıcak olmayan bir alana koyun.biraz daha karıştırın ve 5 dakika kadar bekleyin. Şimdi mis gibi irmik helvasını yiyebilirsiniz. İçerisine ceviz ve fındık atabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.