Kadın ve Moda

Yorgunluğun Nedenleri Nelerdir.

11.01.2016
Yorgunluğun Nedenleri Nelerdir.

Yorgunluğun nedenleri ile ilgili çoğu insanın merak ettiği sorular mevcuttur. Sizler için yorgunluğun sebeplerini yazacağız ve günlük hayatımızı olumsuz bir hale dönüştüren yorgunluk için daha fazla bilgi sahibi olacaksınız.

Yorgunluğun sebepleri aslında çok fazla. Günlük hayatta yaşamınızdaki kaliteyi oldukça olumsuz etkileyen bu durum hakkında sizleri bilgilendirmek istedik ve aşağıda yorgunluğun nedenlerini sıraladık.

-Bazı besinler bazı vücut bünyelerinde yorgunluk, gaz gibi sonuçları ortaya çıkarabilir. Sizin vücudunuzun bu tür bir tepkisi var mı düşünün. Örneğin, aldığınız bir besinden sonra sürekli uyku isteğiniz geliyorsa, bu besine karşı intolerans sahibisiniz demektir.

-Gece gündüz dengesi insan doğasında yerleşik hale gelmiştir. Gece çalışmak ya da geç saatlere kadar çalışmak hormonal dengenizi bozacaktır. Bu durum ise yorgunluğunuzu tetikleyecektir.

-Yeterince uyumamak, gün içinde yorgun olmanıza neden olacaktır. Aynı şekilde uyku apnesi ya da huzursuz bacak sendromu rahatsızlıkları olanlar da yorgunluk durumunu yaşayabilir.

-Olması gerekenden çok fazla yemek yemek ya da olması gerekenden az besin almak da yorgunluğu ortaya çıkarabilir.

-Gün içerisinde yeterince su içmiyorsanız da bu sorunu yaşayabilirsiniz.

-Kalp, karaciğer ya da böbrek gibi organ yetmezliklerinde belirti olarak yorgunluk ortaya çıkabilmektedir.

-Depresyondaysanız, aşırı stresliyseniz yorgunluk durumları yaşayabilirsiniz. Psikolojik olarak yaşanan sorunların, insanlarda yorgunluğun önemli bir kısmını oluşturduğu söylenmektedir.

-İdrar yolunuzda bir enfeksiyon varsa, yorgunluk meydana gelebilir. İdrar sıklıkla çıkma, idrarda yanma oluyorsa, yorgunluğu tetikleyen bir enfeksiyon sorunu olabilir.

-Troid bezi yavaş çalışan kişilerin çok daha yorgun olmalı beklenebilir.

-Yoğun tüketilen kahve, çay ve kafein içeren içecekler sizi yorgun yapabilir.

-Kansızlık özellikle kadınlar için yorgunluğu artıran sebeplerden birisidir. Bununla beraber regl dönemleri,çok daha zorlayıcı olabilir.

Yorgunluk halinin artık kronik hale geldiğine karar verebilmek için altı ayı geçmiş olması ve günlük aktivitelerinizi olumsuz olarak etkilemesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.