Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

28.02.2019
2.542
A+
A-
Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Günümüzde bir kitap bile okumamış o kadar çok insan var ki bu insanlar toplumda çoğunluk durumundadır. Ancak kitap okumak kişiye o kadar çok şey katar ki, kişinin hayata farklı bakış açıları ile bakması ve kendini geliştirmesi sadece birkaç yararıdır. Bu yüzden hala kitap okuma alışkanlığı edinmediysek daha fazla ertelemeden kitap okumaya başlamalıyız.

Bu durumda kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılırKitap okuma alışkanlığı için hangi tür kitaplar seçilmelidir. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için günlük ne gibi çalışmaların yapılması gerekmektedir? Günde ortalama ne kadar kitap okunmalıdır?

Günlük konuşma kelime sayımız yüz ile iki yüz kelime arasında. Buda toplumda çoğunlukla insanlar arası iletilişimi şiddet yolu ile yapıyor olmasının en çarpıcı kanıtıdır. Kitap okuma hem kelime hazinemizi artması sağlayacak hem de empati yeteneğimizi geliştireceği için bu da ilişkilerimize ister istemez yansıyacaktır. Böylece kişiler arası iletişimimiz daha kaliteli olacaktır.

Kitap okumak istemeden önce kitap okumanın faydalarını ve gelişimimize ne gibi etkileri olduğunu iyi bilmemiz gerekiyor. Kitap okumanın faydalarını bildiğimiz anda zaten bu faydadan yaralanmak için kitap okuma girişiminde bulunacağız. Hatta kitap okumaya başladığımızda kitap okudukça kitapların üzerimizdeki başarılı etkilerini gördükçe kitaplarla olan bağımız daha da sağlamlaşacaktır.

Kitap okuma alışkanlığı kazanabilmenin birinci yolu faydalarını, gelişim dönemi ya da diğer dönemlerimizde olumlu etkilerinin bilincinde olmamız gerekir. İkincisi ise kitap seçimlerimiz tamamen ilgi alanımız ile ilgili olmalıdır. Böylece daha istekli ve severek kitap okuma alışkanlığı edinmiş oluruz.

İlgimizi çekmeyen bir roman, hikâye bizi kitap okumaktan daha da uzaklaştırabilir. Dolayısı ile tarih seviyorsanız tarihi romanlar, edebiyat seviyorsanız edebiyatla ilgili kitaplar, aşk romanları seviyorsanız yine aşk ile ilgili roman tercihlerinde bulunmanız kitap okuma alışkanlığı kazanmanızda etkili yollardan biridir. Bundan dolayı mutlaka zevkimize uygun kitaplar okumalıyız. Çevremizdeki kişilerin de bizlere bir takım kitap önerileri olabilir. Ancak herkesin ilgisini çeken tarz farklı olacağı için biz kendi tarzımıza en uygun kitabı tercih etmeliyiz. Böylece kitap okumaktan hemen sıkılıp, uzaklaşmamızın önüne geçmiş oluruz.

Diğer bir yol ise kitap okuma alışkanlığı kazanmak için kendinize günlük kitap okuma zamanı ayırmanız gerekiyor. Kitap okumak asla boş zamanlarda yapılacak bir uğraş değildir. Zaten toplumda böyle bir tezatta mevcuttur. İnsanlara, ne zaman kitap okursunuz diye sorduğunuzda boş zamanlarımda diye bir cevap alırsınız. Bu cevap yüzde doksan hep aynıdır. Hal böyleyken insanların boş zamanın çok olması ve bu boş zamanlarda kitap okumaması ilginç değil midir? Gün içerisin de kendimize kitap okuma saati belirleyerek sıkılmayacağımız belirli bir süre boyunca kitap okuma alışkanlığını oturtmaya çalışmalıyız.

İnsan günlük acıkıyor ve günde üç öğün yemek yiyorsa yine beynimizde kitaba acıkması gerekmektedir. Bunun içinde kitap okuma alışkanlığını öncelikle kazanmalıyız. Zamanla zaten üzerimizdeki olumlu etkilerini gördükçe ve kitap okumanın tadına vardıkça kitabı severek okuyacağız.

Kitap okuma alışkanlığının kazanılmasının en önemli yolu ise aile içinde çocuğun yayında kitap okunması ve anne babanın çocuklarına küçük yaşlardayken bu şekilde kitap okumayı teşvik ederek kitap okuma alışkanlığı kazandırmasıdır. Birey kitap okuma alışkanlığına çocuk yaşta edinirse ilerleyen yaşların da zaten kitap okumayı seven bir birey olacaktır.

Bir kitap demek bir insan demek, iki kitap demek iki insan demek, ne kadar çok kitap okursanız o kadar çok bakış açısına ve hayat zevkine sahip olursunuz. Bunların yanı sıra kitap okumak bize daha birçok fayda ve zenginlik katar.

Verimli Kitap Nasıl Okunur?

Kitap okumak kişiye pek çok olumlu özellik katmaktadır. En başta kişinin kendini geliştirmesi ve hayata daha geniş bir bakış açısı ile bakmasına yardımcı olur. Bu yüzden mutlaka kitap okumalıyız. Ancak kitap okurken ne kadar kitap okuduğumuzdan çok okuduğumuz kitabı etkili ve verimli okumamız önemlidir. En başta okuduğumuz kitap kişisel gelişimimize katkı sağlayacak ve bize yararlı olacak bir şeyler katacak kitaplar tercih etmeliyiz.

Kitap okurken anlayarak okumalı, sıkıldığımız zaman ya mola vermeliyiz ya da okumayı sonlandırmalıyız. Kitap okurken dikkatimizi kitaba vermeliyiz, başka şeylerle ilgilenmemeliyiz. Kitap okurken verimli bir şekilde okumalıyız, anlamadan okuyup geçerek zamanımızı boşa geçirmemeliyiz.

 

 

FOTO GALERİ / Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. alican dedi ki:

  millet olarak kitap okuma alışkanlığımız yokki kitap okuyalım malesef çok üzücü

 2. servet dedi ki:

  bence de üniversiteliler bile yılda artalama bir kitap okuyormu yuh artık dedim bunu duyunca. yazık yaa

 3. erkan dedi ki:

  eski nesil okuyoda yeni nesil dediğimiz geçnliğin okuma alışkanlığı gibi bir durumu yok neden dir anlamış değilim.

 4. ayşe dedi ki:

  kitap okuma alışkanlığının kazanımında günümüz teknolojisinin gelişmişliği etkili olmasın!

 5. erdinç dedi ki:

  evet cep telefonları televizyonlar etkili kitap okumada. ama kitap okuma alışkanlığı bir eğitim sürecidir. aileden başlar okul ile devam eder bireyin kendisi ilede hayat bıyu sürdüürülür.