Kadın ve Moda

Kiraz Sapının Faydaları ve Zararları

13.08.2019
Kiraz Sapının Faydaları ve Zararları

Yaz aylarında en sık tüketilen meyvelerden biri olan kiraz meyvesi genellikle sapı ve çekirdeği haricinde kalan kısmı ile tüketilen belirli faydalarının bilindiği, tatlı ve tadı çok hoş olan bir meyvedir. Lakin sadece yaz aylarında serinlemek ve meyve salatalarında kullandığımız zamandan daha çok faydası bulunan kirazların sapı da kiraz kadar faydalıdır. Teknoloji geliştikçe bilimsel çalışmalar bitkiler ve doğa üzerinde daha fazlalaştıkça şifalı bitkiler dediğimiz yöntemlerin değeri her geçen gün daha fazla anlaşılmaktadır.

Kiraz Sapının Zararları

Bu nedenle kiraz yerken kirazların sapını atmak yerine yeni çalışmalar sonucunda edindiğimiz bilgiler ışığında kullanacağımız günler daha fazla olacak. Bu konularda uzman bir görüş olan İbrahim Saraçoğlu geçtiğimiz günlerde yayınlanan TV programlarında kiraz sapının faydalarını ve neye iyi geldiğini anlatması üzerine, kiraz sapının faydaları, kiraz sapından yapılma çaylar filan derken birçok detayı olduğu ve nelere iyi geldiği gibi konuları daha sık görür oldu. Bu yazımızda kiraz sapının faydaları ve zararları ile kiraz sapının neye iyi geldiğini ve neler yapılacağına yönelik bilgileri edineceğiz.

Başlıklar

Kiraz Sapının Faydaları ve Zararları

Kiraz meyvesi sadece yenildiği kadarı ile değil ağacındaki her bir kısmının şifa dolu olduğunu biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız size kirazın sapından neler yapılabileceğini ve ağacında ne gibi yararlar olduğunu anlatalım. Kiraz ağacının yaprağı, kerestesi, kabuğu, çekirdekleri birçok şifalı bitkiler tedavi formülünde sıkça kullanılmaktadır. Biz burada diğer noktaların sağladığı avantajlardan ziyade sapının faydalarına bakacağız.

Kiraz Sapının Faydaları

Kiraz sapının içerisinde A, C, D, E, K vitaminleri bol bir şekilde bulunur. Vitaminlerin dışında magnezyum, potasyum ve demir minerallerini de bünyesinde barındırır. Antioksidan oranı oldukça yüksek olan bu kirazın aynı zamanda içerdiği vitamin ve minerallar nedeniyle hastalıklara karşı koruyucu bir etkisi de bulunmaktadır. Kirazlar sulu meyvelerdir. Bu nedenle susuzluğu engeller, vücuttaki su kaybını önleyerek fazla olan suyu tuz dengesini de bozmadan vücut dışına atılmasını sağlar. Kanı temizleyip sulandıran kiraz sapının faydaları gerçekten say say bitmez desek pekte yalancı olmayız.

[haber id=”34686″]

İdrar sökücü, böbrek taşı temizleyici, karaciğer gibi önemli organlarda da oldukça yararlı olan bu kiraz sapı kilo vermek isteyen kadın ve erkekler içinde sık sık tüketilmesi önerilen besinler arasında yer almaktadır. Yağlanma karşıtı gibi bir yararı bulunan bu meyvenin kanı sulandırıcı ve kanı temizleyici etkisi olduğunu söylemiştik. Bu nedenle regl döneminde sancı çeken kadınların sancısını aldığı gibi aynı zamanda şişkinliği önler ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bu kadar güzel ve yararlı olan meyvenin bir diğer yararı ise cildin güzelleşmesi ve pürüzsüzleşmesi için etkili bir yönteminin olmasıdır.

Bu kadar faydalı olan kiraz sapının her şeyde olduğu gibi fazla kullanımında da çeşitli yan etkiler görülebilmektedir. Eğer çok fazla oranda kiraz sapı çayı tüketirseniz vücudunuz fazlaca diüretik etkisi ile karşılaşır. Bu durum böbreklerinde taş bulunan hastalar için dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Ayrıca bu konu üzerine çok kısıtlı bilgi daha yeni yeni yayılmaktadır. Kiraz sapı çayını kullanmadan önce uzman bir hekime danışmak faydalı olacaktır.

Kiraz Sapı Çayının Faydaları

Kiraz Sapı Nasıl Kullanılır? Nasıl Tüketilir?

Kiraz sapı İbrahim Saraçoğlu’nun dediği gibi kaynatılarak çay olarak içilebilir ve oldukça faydalıdır. Kiraz saplarını biriktirdiniz ve nasıl bir şekilde kullanacağınızı merak ediyorsanız şöyle anlatalım. Öncelikle biriktirdiğiniz kiraz saplarını kurumaya bırakın. Bunun için dışarıda veya balkonda bir iki günlüğüne bırakmanız yeterli olacaktır Kuruyan kiraz sapları bir peçete üzerine serilir ve bir iki gün daha bekletilir. Muhafaza ettiğiniz ve kurumuş olan kiraz sapları artık çay içmek için ideal yapıdadır.

Kiraz sapından çayın nasıl yapıldığına bakacak olursak bir bardak fincan çay için 2 çay kaşığı kuru kiraz sapını kaynatmaya başlayın. Yaklaşık 10 dakika boyunca beklemeye bırakılan bu kiraz sapları kaynadıktan sonra demlemeye bırakılır ve demlenmesi beklenir. Ortalama 40 50 kiraz sapını 10 dakika boyunca su içerisinde kaynatmanız çayı hazırlamanız için yeterli olacaktır. Demlenen kiraz çayı kilo verdirici bir özelliğe sahiptir. Sakinleşmek, ağrıların dinmesi için de içebileceğiniz bu çay aynı zamanda çeşitli hastalıkların da ortaya çıkmasını önlemektedir. Bu şekilde yukarıda saydığımız faydalardan yararlanmak için istediğiniz zaman kiraz sapını demleyerek oluşturduğunuz kiraz sapı çayını demleyebilir ve o çayı keyifle içebilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayı Zararlı Mı

Kiraz Sapı Banyosu

Kiraz sapının faydalarından bahsederken cildi düzenlediği ve pürüzsüzleştirdiğine dair bilgi vermiştik. Bu bilginin havada kalmaması için kiraz sapını çay olarak içmenin dışında bir de kiraz sapı banyosu ile cildinize güzellik getirebileceğinizi biliyor muydunuz? Eğer cildinizin bakımını yapmak, güzelleştirmek, pürüzsüzleştirmek ve rahatça gözeneklerinin açılmasını istiyorsanız kiraz saplarından yapacağınız karışım ile kiraz sapı banyosu yapmak vücudunuza rahat bir nefes aldıracaktır. Bunun için 4 avuç kiraz sapını 10 dakika olacak şekilde ortalama 4 litrelik bir su içerisinde kaynatın.

Kaynayan bu karışımın içine 4 5 kabuk tarçın atın. 20 civarı ıhlamur yaprağı da ekleyin. Bu malzemeleri ekledikten sonra suyu ateşten alın ve 1 saat kadar bekleyin. Beklemenin ardından tüm suyu banyoda kullanabilirsiniz. İsterseniz vücudunuzun her bölgesine masaj yolu ile yedirerek vücudunuzun rahatlamasını ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında bir derin kap içine bu suyu boşaltın ve 20 dakika kadar ayaklarınızı sokup bekleyin. 20 dakika sonunda ayaklarınızın rahatladığını hissedeceksiniz.

[haber id=”35252″]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar