Kadın ve Moda

Kadına Verilen Önem

Kadına Verilen Önem

Bir kadın olarak gelecekten umutlumu sunuz? Ankete katılan kadınlardan neredeyse yarısı gelecekten umutlu değil. Yaşanan ekonomik krizler, ekonomik istikrarsızlıklar, işsizlik ve sosyal dejenerasyon kadınların geleceğe olan kaygısını artırıyor.

Ülkemizde kadınlara önem verildiğini düşünüyor musunuz?

Ankete katılan kadınların yarsısından fazlası ülkemizde kadınlara yeterince önem verilmediğini düşünüyor. Kadına yapılan şiddet, şiddeti yapanlara verilen caydırıcı olmayan cezalar, cinsel obje olarak görülmesi vb…. nedenler kadının yeterince önemsenmediğini gösteriyor.

Kadına Verilen Önem

 

Kendiniz için ne kadar zaman ayırabiliyorsunuz?

Ülkemizde kadınlar yeterince kendilerine zaman ayıramıyorlar. Öncelikle çocukların sorumluluğu ve kendisine yüklenen ev içi sorumluluklar kendisine zaman ayırmasına mani oluyor.

Bir kadın olarak yasalarımızda kadınlara verilen hakları biliyor musunuz?

Ankete katılan kadınların yarısından çoğu kendilerine yasalarca verilen haklardan haberdar. Fakat bunların sadece kağıt üzerinde kalmasından şikayetçi. Geri kalan kadınlar ise kendilerine verilen haklardan habersiz.

Kadınların çalışma hayatında, Son 5 yılda değişiklikler olduğunu düşünüyor musunuz?

Ankete katılan kadınların yarısı istihdamda kadınlara daha çok yer verildiğini düşünüyor. Oysa son 10 yıl içinde resmi rakamlara göre kadınların çalışma hayatı % 20 ‘i geriledi. 3,7 milyon çalışan kadından 2 milyon kadın sosyal güvence çatısı altında çalışıyor. 1 milyon kadın ücretli, kaçak ve çoğu kez asgari ücretin altında çalışıyor. (TUİK, SGK) 

Buradan kadınların kayıt dışı  sektörlerde, güvencesiz, korunmasız ve düşük ücretle çalıştırıldığı sonucunu çıkarabiliriz.

Kaynak: www.mavimenekse.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.