Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

26.02.2019
176
A+
A-
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler temel hak ve özgürlüklerin bilinmesi adına önemlidir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 1959’da kurulan ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 1950 uygulanmasını denetleyen uluslararası bir mahkemedir.

  Avrupa İnsan Hakları ve Temel Özgürlükler Sözleşmesi ise 1950 yılında, Avrupa Konseyi tarafından oluşturulmuştur. Avrupa Konseyi, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü korumak ve Avrupa genelinde demokrasiyi teşvik etmek amacıyla kuruldu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  AHİM Hakkında Her Şey

  AİHM, Fransa’nın Strazburg kentinde yer almakta olup, Avrupa Konseyi’nin 47 üye devletinde 820 milyon insanın AİHS’ye uymayı kabul ettiği insan haklarına saygıyı gözetir. AİHM, ülkelerindeki yetkililerin AİHS’deki haklarını ihlal ettiğini iddia eden kişilerin başvurularına ilişkin kuralları koymaktadır.

 AİHM’e başvurmanın, meselenin yasal bir dava olacağı anlamına gelmediğini hatırlamak önemlidir; davaların birçoğu kabul edilemez. AİHM kararları yasal olarak bağlayıcıdır. Bu, ülkelerin verilen kararları uygulaması gerektiği anlamına gelir; bunu yapmamak uluslararası hukuk kurallarına uymamak anlamına gelir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 AİHM Tüm Dünyadaki Hakların Korunmasını Nasıl Geliştirdi?

 AHİM tüm dünyada verdiği kararlarla insan haklarının korunmasına ve geliştirilmesine katkı sağlamıştır. Avrupa insan hakları mahkemesi geçtiğimiz yıllarda birçok davayı sonuca bağlamıştır. Bu davalardan birkaçı şöyledir; İngiltere’de bir antikacının çalıntı mal alıp sattığından şüphelenildi ve kişinin telefonu incelendi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 AHİM, herhangi bir yasal devlet düzenlemesinin bulunmamasının, devletin özel hayata saygı hakkını ihlal ettiğini tespit etti ve antikacıyı haklı buldu. Bir diğer örnek de otistik bir vatandaş üzerinden verilebilir. Tıbbi tedaviye rıza gösterebilme veya itiraz etme kapasitesine sahip olmayan otistik bir adam, haklarını korumak için usul güvenceleri olmayan bir psikiyatri hastanesinde tutuldu. Mahkeme, özgürlük hakkının ihlal edildiğini tespit ederek kişinin korunmasına karar kıldı.

 AHİM Kararlarının Kelebek Etkisi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 AHİM kararları sayesinde İrlanda eşcinsel eylemleri reddetti, İngiltere okullarda şirket cezasını yasakladı, Belçika, evlilik dışı doğan çocuklara yönelik ayrımcılığı yasaklamak için önlemler aldı, Bulgaristan vicdani retçiler için askerlik hizmetine alternatif yarattı, Hollanda, zihinsel sağlık sorunları olan insanları alıkoyma konusundaki yasaları değiştirdi.

 

 Rusya, Çernobil mağdurları için sosyal yardım tedbirlerini iyileştirdi, Slovenya, polisin kötü muamelesini önlemeye yardımcı olmak için değişiklikler yaptı, Letonya seçimde aday olan adaylar için ayrımcı dil sınavlarını kaldırdı, Moldova din özgürlüğünü tanıdı.

 Hükümetler Ne Gibi Taahhütlerde Bulunur?

 Avrupa Konseyine katılmak isteyen hükümetler AİHS’ye kaydolmalı ve ülkelerindeki tüm kişilerin AİHS haklarını korumak için yasal bir taahhütte bulunmalıdır. Bugün AİHS, 47 ülkede 820 milyon kişiyi koruyor ve hepimiz için temel asgari standartları sağlıyor. AİHS’i oluşturan ülkeler, Hükümetlerin AİHS uyarınca yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini denetlemek için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni de kurdular.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 Sözleşme perspektifinden bakılmaksızın veya Devletlerin ve Mahkemenin sorumluluklarını yakınlaştırırken, Sözleşme sistemi, esasen adalete erişim sağlama konusunda açıkça ilk sırada yer almaktadır. Bu erişimi sağlamanın anahtarı, insan haklarının etkin bir şekilde korunmasıdır. Mahkeme’ye göre, bu etkililik, Sözleşme’nin esas hükümlerinin yorumlanmasıyla değil aynı zamanda usul hükümlerinin yorumlanmasıyla da ilgilidir; hükümetlere getirilen yükümlülükleri etkiliyor, ancak başvuru sahiplerinin konumunu da etkiliyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 Sözleşme’nin amaçları, Mahkeme’nin ve Devletlerin görevleriyle paralel olarak, sistem adalete etkin bir şekilde erişim sağlamayı amaçlamaktadır. Böylece etkinlik, bağımsızlık, esneklik, yasal kesinlik, şeffaflık ve zamanında olma anlamına gelir. Ayrıca, Mahkeme’nin, yalnızca iç hukuk yollarını desteklemekle birlikte, adalete ve dolaylı olarak hem bireysel hem de genel adalete dolaylı ve doğrudan erişim sağladığı sonucuna varılabilir. Global bir adalet sağlayıcı olan Mahkeme, insan haklarının geliştirilmesine katkıda bulunur.

FOTO GALERİ / Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.