Kadın ve Moda

Hint Kınası Modelleri Nasıl Yapılır?

20.03.2022
Hint Kınası Modelleri Nasıl Yapılır?

Hint kınası modelleri nasıl yapılır? Kına, Anadolu kadınlarının süs için kullandıkları bir maddedir. Son zamanlarda desenleri, modelleriyle Hint kınaları çok moda oldu. Vücuduna kalıcı dövme yaptırmak istemeyenler Hint kınasını kullanarak ciltlerini geçici olarak süslemektedir. Hint kınası modelleri nasıl yapılır olduğunu öğrenen herkes kendi yapabilir. Tabi bu işin uzmanları da var.

Yapılan kına birkaç hafta içinde kendiliğinden silinir. Silinen kına yerine yeniden istenilen bir model yaptırılır. Uygulanması çok kolay olduğundan ve modellerinin güzelliğinden dolayı sıklıkla tercih edilir. Hindistan’ın gelenek ve göreneklerinde kına kadınların süsüdür. Hintli kadınlar ellerinde, kollarında farklı desenlerde kınayı kullanırlar. Hindistan’da kına modelleri hüzünleri, mutlulukları, arzuları ve istekleri simgeler.

Şıklığın bir simgesi olarak kullanılan kınaların desenleri Hindistan’da çok abartılıdır. Hint kınası modelleri nasıl yapılır konusunda ülkemizde abartılı modeller çok tercih edilmez. Hintli kadınların çekici ve güzel olmak için kullandıklarının yerine ülkemizde nispeten daha sade ve narin modeller kullanılır. Ülkemizde yapılan kına gecelerinde hint kınası modelleri uygulanmaktadır. Popüler hale gelen modeller, kına gecesine katılan davetlilere, nedimelere ve özellikle gelin adayına yapılır. Kınanın popüler olmasıyla birlikte kalıcı dövmelerin yerini kına dövmeler almaya başladı.

Hint Kınası Modelleri Nasıl Yapılır?

Hint Kınası Nasıl Yapılır Kolay

Desenlerin ve modellerin muhteşemliği ve etkileyiciliği görülünce birçok kişi Hint kınası yapmanın çok zor olduğunu düşünmektedir. Aslında göründüğü kadar zor değildir. Çok kolay ve pratiktir. Kişinin normal kınayı alarak hiçbir yardımcı unsur kullanmadan o harika desenleri çıkarması elbette zordur. Pratik bir şekilde Hint kınası modelleri nasıl yapılır diye merak ediyorsanız hemen size kalıplardan bahsetmeliyiz.

Hint kınası kalıpları vardır. Kalıplarda belli desenler ve modeller vardır. Beğenilen desen tercih edilerek istenilen bölgeye uygulanır. Bu kalıplar sayesinde çok güzel modeller yapabilirsiniz. Kalıpları elinizin üzerine koyup uygulandığında kusursuz modeller elinize çıkacaktır. Kalıplar vücudun farklı yerlerinde de kullanılabilir. Hindistan’da yaşayan hanımlar kınayı kalıpla yapmazlar. Elleri desenlere alıştığından dolayı kalıba ihtiyaç hissetmezler.  Ülkemizde de eli alıştığından hiç kalıba ihtiyaç hissetmeden yapan muhteşem modeller çıkaran kişiler vardır.

Kolay ve Pratik Hint Kınası Modelleri

Elleri kına modellerine alışanlar, dakikalar içerisinde estetik açıdan çok güzel duran desenleri vücudun herhangi bir yerine çizebilir. Hint kınası modelleri nasıl yapılır anlatan birçok resimli veya videolu gösterimler vardır. Resimler veya videolar takip edilerek modellerin çizimi öğrenilir. Önce kolay desenlerden başlanılmalıdır. İlerledikçe zor desenlere geçilmelidir. Zamanla el becerileri gelişeceğinden pratikleşme olacaktır.

Hint kınasında dikkat edilmesi gereken çok önemli bir mevzu vardır. Kesik veya yaranın olduğu bölgeye kınanın uygulanmamasıdır. Yara ve kesik olan yerlerde vücut kınaya farkı reaksiyonlar gösterebilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer mevzu da kınanın uygulanacağı bölgenin tüysüz ve temiz olmasıdır.

Hint Kınası Modelleri Nasıl Yapılır?

Şartlar sağlandıktan sonra kına modelleri ister eller istenirse kalıplarla uygulanır. Uygulandığı yerleri çok daha güzel, estetik ve çekici gösteren Hint kınası modelleri nasıl yapılır konusu oldukça kolay ve basittir. Bayanlara ayrı bir cazibe katan Hint kınasını pratik ve kolay yöntemleriyle evde uygulamak mümkündür.

Evde Hint Kınası Yapma

Evde Hint kınası yapabilmek için bazı malzemelere ihtiyaç vardır. İhtiyaç duyulan malzemeler karşılandıktan sonra pratik bir şekilde uygulama yapılabilir. Evde Hint kınası yapımı için gerekli olan malzemeler;

  • Toz halindeki Hint kınası
  • Kürdan
  • Hint kınası deseni veya dövme deseni
  • Aydınger kağıdı
  • Koltuk altı roll-on’u
  • HB kalem
  • Oksijenli su

Oksijenli su kullanılarak toz kına macun haline getirilir. Güzelce karıştırıldıktan sonra beğenerek tercih edilen model alınır. HB kalem yardımıyla model aydınger kağıdına çizilir. Modelin yapılacağı yer koltukaltı roll onu ile silinir. Silinen yere üzerine model çizilen aydınger kağıdı yapıştırılır. Kınaya batırılan kürdan yardımıyla model yavaş yavaş çizilmeye başlanır. Evde Hint kınası modelleri nasıl yapılır konusunda kürdanla çizim işlemi bitirildikten sonra en az 1 saat kadar beklenir. Kına iyice çıktıktan sonra bölge bol su kullanılarak yıkanır. Tene çıkarılan desen 7 gün ile 20 gün arasında kalıcılığa sahiptir. En fazla 20 gün sonra kına kendiliğinden çıkacaktır.

Hint Kınası Yaparken Dikkat Edilecek

Kınanın yapılacağı bölgenin öncelikle temiz, kıldan ve tüyden arındırılmış olması şarttır. Kınanın tene tam olarak geçebilmesi ve renginin güzelce çıkabilmesi için yaklaşık olarak 4 saat kadar beklenmelidir. Kınanın kuruması ve kendi kendiliğine dökülmesini beklemek esastır. 4 saat beklendikten sonra bölge bol suyla güzelce arındırılmalıdır. Hint kınası modelleri nasıl yapılır şartlarına göre yapmanıza rağmen kınayı ilk yıkadığınızda renginin biraz açık olduğunu göreceksiniz. Merak etmeyin, çünkü zamanla kınanın rengi koyulaşacaktır. Yıkadıktan 48 saat sonrasında asıl rengine ulaşır.

Yıldızlı Hint Kınası Modelleri

Kına modelleri çizmeye başlayanlar için yıldız modeli çok idealdir. Elin alışması için kolay bir model olan yıldızlar ciltte de çok güzel durmaktadır. El veya ayak bileğinin kenarına küçüklü büyüklü birkaç tane yıldız çizilebilir. İnce uçlu Hint kınası kalemi kullanıldığında yıldızları çizmek çok daha kolay olacaktır. Birkaç dakika gibi çok kısa bir sürede estetik bir görüntü elde edebilirsiniz. İnce uçlu Hint kınası kalemi bulamayanlar kürdan da kullanabilir.

Hint Kınası Modelleri Nasıl Yapılır?

Ellere Özel Hint Kınası Modelleri

Ellere özel Hint kınası modelleri nasıl yapılır konusunda çok güzel fakat çok kolay modeller bulunmaktadır. Ellerin kenarlarına, bileklere veya parmakların üzerine hafif kıvrımlara sahip modeller estetik bir şekilde çizilebilir. Çizilen modellerle ellerinizin güzelliğini daha çok ortaya çıkarabilirsiniz. Özellikle doğum günü, parti, kına gecesi gibi özel zamanlarda bu modelleri çizerek davetlilerinizi mutlu edebilirsiniz. Ellere çizilen basit modellerin yanına eklenen noktalar, yıldızlar desenleri güzelleştirmektedir.

Küçük Hint Kınası Modelleri

Eli desen çizmeye alışık olmayanlar küçük ama basit desenlerle başlamalıdır. Hint kınası kalıplarını veya hazır dövme desenlerini kullanmak el becerisini zayıflatacaktır. Kalıpsız da kına modeli çizebilmek için öncelikle elle çizmeye alışmak gerekir. İçerisinde çok fazla ve detaylı çizimlerin yer aldığı desenleri çizmek zor ve zahmetlidir. Küçük ve beğendiğiniz modellerle Hint kınası modelleri nasıl yapılır için adım atılabilir. Atılan adımları zamanla geliştirerek TV ekranlarında Hintli bayanların ellerindeki modelleri çizme özelliği kazanılabilir. Büyük ve çok deseni barındıran modelleri çizmek zor ama imkansız değildir.

Hint Kınası Modelleri Nasıl Yapılır?

Ele Yapılan Hint Kınası

Hint kınası, asıl memleketinde elin her yerine yakılır. Elin içine, üstüne, parmaklarına, bileklerine dahi kına yakılır. Bayanların son zamanlardaki favori tercihleri arasında bulunan Hint kınası esas olarak bayanları daha güzel göstermek için yakılır. Hint kültüründe çizilen desenlerin anlamı olsa da ülkemizde genellikle estetik amaç güdülerek yapılır. Kişiler çok beğendikleri şekilleri, isimleri, desenleri, anlamı olan ifadeleri ellerine Hint kınası ile çizdirebilir.

Hint kınası deriye işleyen bir maddedir. Macun haline getirilerek kullanılır. Oksijenli su ile karıştırılarak kınanın tesiri artırılır. Normal standartlarda kınanın tam olarak deriye nüfus edebilmesi için 4 saat kadar beklenmelidir. Acelesi olanlar 60 dakika bekleyerek yıkayabilirler. Kına kuruduktan sonra yıkanmalıdır. Kalın sürülen kınanın kuruması uzun sürebilir. Bundan dolayı kınanın olup olmadığını anlamak için parmakla dokunularak test edilir. Kuruyan kına ılık su ile yıkanır.

Yeni başlayanların Hint kınası modelleri nasıl yapılır olduğunu öğrenerek biraz zorlanarak çizdikleri modellerin daha uzun süre elde kalabilmesi için ilk 24 saat boyunca sabun değdirilmemesi gerekir. Sabun kınanın daha hızlı akmasına neden olacaktır.

Bir Paket Hint Kınasını Nasıl Hazırlarız?

Bir Paket Hint Kınasını Nasıl Hazırlarız?

Şayet Hint kınasını saçınız için kullanacaksa ve saçınız uzunsa 2 veya 3 paket kına kullanmalısınız. Saçınız kısaysa 1 paket Hint kınası da yeterli olacaktır. 1 paket Hint kınasını oluştururken 1 pakete 1 yemek kaşığı kadar limon eklemelisiniz. Yine aynı karışıma1 yemek kaşığı kadar badem yağı veya saf zeytinyağı da ilave edebilirsiniz. Böylece saçınız için etkili bir karışımı oluşturabilirsiniz. Burada hazırlamış olduğunuz karşımın bütün saçınızı hatta saçlarınızın dip kısımlarına da uygulamanız şarttır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.