Eski Mısırlı Kadınlarda Makyaj Modası

22.01.2019
517
A+
A-
Eski Mısırlı Kadınlarda Makyaj Modası

Eski Mısır’da kadınlar makyaj yaparlar, ciltlerini güneşten korumak ve güzel kokmak için yağları kullanırlar, nefeslerinin güzel kokması için, kokulu sıvılarla ağızlarını çalkalarlardı. Makyaj renkleri genellikle, siyah veya yeşildi çok ağır ve abartılı göz makyajı yaparlardı. Göz makyajını oluşturmak için kullanılan tozlar bir palet üzerine öğütülmüş ve daha sonra bir macun oluşturmak için su ile karıştırılmıştır.

Dudaklarını kırmızı veya koyu maviye boyarlardı. Kırmızımsı bir renk olan kına, saçları, tırnakları, avuç içlerini ve ayak tabanlarını boyamakta kullanılırdı. Mısırlı kadın için güzellik ve moda çok önemliydi. Yine Mısırlılar, bilinen ilk parlaklık veren malzeme olan bok böceği kabuklarını ezip, göz boyalarına karıştırıp kullanırlardı. Sadece krallar ve kraliçelere dudaklarını, tırnaklarını kırmızı boyamalarına izin varken diğerleri, yalnızca solgun renkleri kullanırlardı.

Mısır Siyah Göz Makyajı – Kohl

Eski Mısır dönemi göz makyajının siyah rengi, Kohl kullanımıyla elde edilirdi. kohl aslında bir sürmeydi

Mısır Yeşil Göz Makyajı

Eski Mısır göz makyajının yeşil renklendirilmesi, malakit adı verilen yeşil pigmentle elde edildi. Malakit, canlı yeşil renkli bir bakır cevheri, karbonat minerali, bakır karbonat hidroksittir.

Malakit, antik çağlardan kalma yeşil boyalarda mineral pigment olarak kullanılmıştır.

Malçit taşı ezilmiş ve ardından yeşil göz makyajı yapılarak karıştırılmıştır.

Mısır Yüzü Makyajı – Rouge

Eski Mısırlılar, dudaklarını ve yanaklarını lekelemek için bir tür aldatmaca kullandılar. Eski Mısır’ın makyajda kullandığı kırmızı renklendirme, hardal kullanımıyla elde edildi. Kırmızı hardal doğal olarak renkli kilden yapılmış demir oksitten yapılmış bir pigmenttir.

Eski Mısır Göz Makyajı Kullanmanın Nedenleri

Eski Mısır göz makyajının çeşitli amaçları, kullanımları ve uygulama nedenleri vardı:

Kozmetik nedenler – Eski Mısır Gözü makyajı, sadece kozmetik nedenlerden dolayı gözün tanımlanması için kullanılmıştır.

Tıbbi nedenler – Eski Mısır Gözü makyajı tıbbi amaçlı kullanılmıştır Eski Mısır Hekimleri göz hastalıklarına karşı kohl kullanırlardı. Kohl’u yapan Galena, dezenfektan özelliğine sahipti. Gözü güneşten korurdu. Geleneksel nedenler – Mısırlı anneler, bebeğin gözlerine, çocuğun gözlerini güçlendireceğine ve çocuğun “nazar” tarafından lanetlenmesini önleyeceğine inanarak doğduktan hemen sonra bebeklerin gözlerine kohl uygularlardı.

FOTO GALERİ / Eski Mısırlı Kadınlarda Makyaj Modası

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.