Çay Ağacı Yağının Cilt Lekelerine Faydaları Nelerdir

19.09.2019
89
A+
A-
Çay Ağacı Yağının Cilt Lekelerine Faydaları Nelerdir

Çay ağacı yağı şifalı bitkiler arasında karşımıza çıkar. Doğal ve bitkisel yağları, içerdikleri bileşenler sağlık üzerinde etkili olduğu gibi cilt güzelliğinde de etki eder. Aynı şekilde çay ağacı yağının cilt lekelerine faydaları da bu yönde, son zamanlarda dikkat çeken uygulamalar arasında yer alır. Çay ağacı yağını düzenli kullandığınız takdirde, çeşitli cilt bakım uygulamaları ile sizlerde cilt lekelerinizden kurtulabilirsiniz.


Çağ Ağacı Yağının Faydaları

Çay ağacı yağının cilt lekelerine faydaları adımında; 3 damla çay ağacı yağını yüzünüze sürün ve yedirerek masaj yapın. Düzenli olarak her akşam uygulayabilirsiniz. Eğer sivilceleriniz için kullanmak istiyorsanız da; 2 çay kaşığı doğal bal ile 5 damla çay ağacı yağını karıştırın ve sivilceli yüzünüze pamukla sürün. 5 dk. beklettikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Dilerseniz her akşam, pamukla cildinizi çay ağacı yağı ile silebilir ve cilt problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

Çay Ağacı Bitkisi

Çay ağacı yağı; Avustralya’ya kökenli melaleuca alternifolia’nın yapraklarının buhar yoluyla damıtılarak elde edilen esansiyel bir yağdır. Yüzyıllar boyunca, cilt sorunları ve yaralar üzerinde etkili bir şekilde kullanıldığı bilgilerine rastlanılmıştır. Çay ağacı yağının cilde faydaları esasında, yağı direk olarak cildinize uygulayabilir ya da cilt losyonları, kremler gibi ürünlerinize de ekleyebilirsiniz.

Çay Ağacı Cilde İyi Gelir Mi

Çay ağacı bitkisi, Avustralya kıyılarında yetişir ve boyu iki metreyi bulur. 18 yy. da keşfedildiği kayıtlarda yer alır. Bilgilere göre, Kaptan Cook’un Yeni İzlanda’ya ilk defa gittiğinde burada bu bitki ile karşılaşır ve bitkinin yapraklarından çay demler. Bu yüzden de bitkinin adı çay ağacı olarak kalır. Yerliler tarafından uzun yıllar kullanılan şifalı bir bitkidir. Kokusu ile ünü yayılan çay ağacı bitkisinin, yağı çeşitli şekilde kullanılabilir.

Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları Neler

• Cildin yağ dengesini sağlar. Cildi yumuşatır ve daima nemli bir cilde sahip olursunuz.


• Sivilce, sivilce izleri ve lekelerini yok eder. İçeriğinde bulunan doğal antiseptik özelliği ile akne ve sivilceleri önler.

• Böcek, sinek, arı gibi hayvan sokmalarına karşı iyileştiricidir. İlgili durumlar ile karşılaştığınızda, üzerine bir miktar damlatın ve ovalayın. Böylece yanma ve ağrılardan kurtulursunuz.

• Çay ağacı yağının cilde faydaları arasında mantarları yok etmesi de yer alır. Vücudunuzun herhangi bir yerine oluşan mantarlar için, çay ağacı yağını su ile seyreltin ve mantarlı bölgenize uygulayın. Örneğin; Vajina ya da ayaklarınızda mantar varsa çay ağacı yağı iyi gelecektir.

• Cilt üzerinde oluşan morluk giderir. Çarpma, düşme sonucu oluşan morluklar için; zeytinyağı ve çay ağacı yağını karıştırın. Daha sonra moraran bölgeye sürün.

Çay AĞacı Yağı Nedir

• Egzama ve sedef gibi deri rahatsızlıklarına iyi gelir.
Çay ağacı yağının cilde faydaları olduğu gibi çeşitli sağlık sorunlarına da iyi gelir:

• Ağız bakımı için; su ile çay ağacı yağını seyreltin. Daha sonra gargara yapın. Böylece diş eti ve diş problemlerinize iyi gelecektir.

• Bit ve pireleri de yok edici özelliğe sahiptir. Çocuklarınızda ya da kendinizde bu tarz sorunlar varsa, 1 – 2 damla çay ağacı yağını kullandığınız şampuanınızın içine karıştırın.

Yağlı Ciltler İçin Doğal Yüz Maskeleri

İnsan kişilikleri nasıl çeşit çeşitse cilt tipleri de cilt problemler ide çeşit çeşit En çok sorun yaşatan cilt tiplerinden birisi de yağlı ciltlerdir Eğer cildiniz aşırı...

Çay Ağacı Yağı ile Cilt Bakımı

Çay Ağacı Yağı-Güvercin Yağı Maskesi:

• 5 damla çay ağacı yağı

• 20 damla güvercin ağacı yağı

Hazırlanışı:

Malzemeleri bir şişe içinde karıştırın. Şişenin ağzını kapatın ve çalkalayın. Ardından karşımı pamukla, her gün cildinize iki defa uygulayın. Bastırmadan masaj yaparak uygulamaya özen gösterin. Yaklaşık iki hafta uygulayın, daha sonra beş gün ara verin. Dilerseniz yeniden devam edebilirsiniz. Ara vermeniz önemlidir. Çünkü yoğun şekilde kullanıldığında cildinizi kurutabilir. Ayrıca uygulamayı akşamları yapmanız önemlidir. Güneş ışınlarına maruz kalmamanız gerekir.

Çay Ağacı Yağının Cilt Lekelerine Faydaları

Çay Ağacı Yağı-Zeytinyağı Kürü

Malzemeler:

• Birkaç damla çay ağacı yağı

• 1 çay kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Malzemeleri karıştırın, daha sonra sivilcelerinizin üzerine uygulayın. Bir hafta boyunca, günde bir defa olmak üzere uygulayın. Ardından beş gün ara verin. Sonra devam edin. Zeytinyağı yerine, Hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz. Böylece çay ağacı yağının cilde faydaları ile diğer doğal yağların etkisini bir arada kullanmış olursunuz.

Çay Ağacı Yağı ile Yüz Temizleme Jeli

Jel hazır olarak piyasada satılır. 45 gün boyunca, günde iki defa olmak üzere jel ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Böylece akne cilt sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz. Aynı şekilde, % 5 oranında seyreltilmiş çay ağacı yağı jelini kendinizde hazırlayabilirsiniz. Bir miktar su ile çay ağacı yağını dengeli şekilde karıştırın ve her gün cildinizi temizleyin.

Sivilceler İçin Özel Çay Ağacı Yağı Kürü

Malzemeler:

• Birkaç damla badem yağı ya da

• Birkaç damla Jojoba yağı

• Birkaç damla çay ağacı yağı

Hazırlanışı-Uygulanışı:

Cildiniz için malzemeleri karıştırın, sivilceli bölgenize sürün. Bu özel kürü sivilceli vücudunuza da uygulayabilirsiniz. Vücudunuz için, bu malzemeleri banyo küvetinizde yer alan ılık suya ekleyin. Birkaç dakika karışmasını bekleyin, ardından 15 dk. su içinde bir süre dinlenin. Sivilce sorunlarından kurtulana kadar, her banyonuzda kullanabilirsiniz.

Bal-Yoğurt ve Çay Ağacı Yağı Kürü

Malzemeler:

• 1 yemek kaşığı bal

• 1 yemek kaşığı yoğurt

• 3 damla çay ağacı yağı

Hazırlanışı:

Malzemeleri karıştırın. Daha sonra karışımı sivilceli bölgenize ya da lekelerinize uygulayın. 20 dk. bekletin. Ardından ılık su ile yıkayın. Her gün uygulayabilirsiniz. Cildinizin kuruduğunu hissederseniz, bir süre ara verin. İlgili maskenin, çay ağacı yağının cilt lekelerine faydaları etkisi sayesinde pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.


FOTO GALERİ / Çay Ağacı Yağının Cilt Lekelerine Faydaları NelerdirZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.