DNS Ayarları ile Yasaklı Sitelere Giriş Nasıl Yapılır?

09.03.2019
1.351
A+
A-
DNS Ayarları ile Yasaklı Sitelere Giriş Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda DNS ayarları ile ayarlama yaparak mahkeme kararı ile kapatılmış olan yani yasaklanan sitelere nasıl giriş yapabileceğinizi anlatacağız. Yasaklı sitelere giriş için DNS ayarları nasıl yapılmalıdır? Yasaklı sitelere giriş için DNS ayarlarında bilgiler nelerdir?

Günümüzde birçok site yasaklanarak erişime engellenmiştir. Birçok faydasını gördüğümüz, işimize yarayan onlarca site yasaklanarak internet özgürlüğümüz kısıtlanmakta. Bu da maalesef işe yarar yüzlerce bilgiye ulaşamamamız demek.

Yasaklanan sitelere girebilmenin birçok değişik yöntemi vardır. Yasaklanan bu sitelere girebilmenin en kolay kollarından biri DNS ayarlarında değişiklik yapmaktır.

İnternet dünya üzerinde en fazla bilginin yer aldığı platformdur. Bilgi edinme merkezlerinden olan bazı sitelere girişler çeşitli nedenlerden dolayı engellenmiş olabiliyor. Her geçen gün yasaklanan sitelere yenileri eklenmektedir. Bilgi edinme kaynağı olan sitelerin de engellenmesi birçok kişiyi zorda bırakmaktadır. Zaralı olanlara zaten hiçbir şekilde giriş yapılması tavsiye edilmez. Fakat bazı engelli sitelerde işi olanlar, bilgi edinmesi gerekenlerin bu engelleri aşması gerekmektedir.

DNS Ayarları ile Yasaklı Sitelere Giriş Nasıl Yapılır?

DNS Ayarları ile Yasaklı Sitelere Giriş Yöntemi

Bu yöntemde masaüstünüzde bulunan ağ bağlantıları kısmından sağ tıklayarak özelliklere giriyoruz. Özellikler menüsünden ‘‘ Başlat>Denetim Masası>Ağ Bağlantıları>Yerel Ağ Bağlantıları’’ yolunu takip ederek DNS ayarları kısmına varıyoruz. Yerel ağ bağlantıları kısmına sağ tıklayarak özellikler diyoruz.

Özellikler bölümünde yer alan İnternet İletişim Kuralları yani TCP/ İP seçeneğine çift tıklamamız gerekiyor.

dns ayarları basit anlatım

 

Açılan sayfadan internet erişim kurallarına tıklayarak DNS verilerimizi aşağıda resimde belirttiğimiz gibi yazıyoruz ve onaylayarak girmek istediğimiz sitelere girebiliyoruz.

Bazen bu ayarı yaptıktan sonra bilgisayarımızı kapatıp açmamız gerekebilir. DNS ayarlarımızı yaptıktan sonra yasaklı sitelere hala giriş yapamıyorsanız bilgisayarınızı kapatıp açın ve yasaklı sitelere girişi tekrar deneyin. Kullanılan bu yöntemle birçok yasaklı siteye giriş yapmak mümkün olmaktadır.

DNS Ayarlarında En Popüler Olanlar

Open DNS Home: 208.67.222.222 – 208.67.220.220.

Google DNS: 8.8.8.8 – 8.8.4.4.

Norton ConnectSafe: 199.85.126.10 – 199.85.127.10.

Comodo Secure DNS: 8.26.56.26 – 8.20.247.20.

DNS Advantage: 156.154.70.1 – 156.154.71.1.

Level3: 209.244.0.3 – 209.244.0.4.

Ayarlar yapılırken DNS kısmına yukarıdaki numaralar yazıldığında engelli sitelere giriş yapabilmek mümkündür.

VPN ile Engelli Sitelere Giriş

 

DNS ayarlarının dışında VPN uygulaması yapılarak engelli sitelere girilebilir. VPN için, Zenmate, Hotspot Shield ve TunnelBear uygulamalarından faydalanılır. Özellikle cep telefonlarında kullanılan bu uygulama ile fazla efor sarf etmeden yasaklı sitelere girmek mümkün olmaktadır. VPN’nin açılımı Sanal Özel Ağ’dır.

DNS Ayarları ile Yasaklı Sitelere Giriş Nasıl Yapılır?

Proxy sitelere göre daha güvenlikli olan bu sistemle yurt dışındaki bir bilgisayara bağlanarak ülkemizde engelli olan sitelere giriş yapılır. Bu uygulamadan yararlanabilmek için öncelikle VPN hizmeti sunan bir firmadan hesap satın alınmalıdır. Satın alınan hesap sayesinde Madrid, Londra, Paris gibi dünyanın farklı kentlerindeki bir bilgisayar üzerinden giriş sağlanmış olur. 

 

 

FOTO GALERİ / DNS Ayarları ile Yasaklı Sitelere Giriş Nasıl Yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.