Baharatlar ve Faydaları

22.03.2013
1.065
A+
A-
Baharatlar ve Faydaları

Genellikle yemeklerimize, tatlılarımıza lezzet katmak için kullandığımız birçok baharat aynı zamanda şifa kaynağı. Geçmişten günümüze kadar bakıldığında en eski zamanlarda bile hastalara şifa vermek amacıyla baharatların kullanıldığı görülür. Zayıflamaya yardımcı olmasından tutunda iltihap söktürücü özelliğe kadar baharatların faydaları saymakla bitmiyor. İşte hemen herkesin evinde bulunan ve sıklıkla kullandığımız baharatlar ve faydaları:

  • Karabiberin Faydaları

Birçok yemeğin içine giren karabiberin en belirgin faydası öksürükte ilaç olarak kullanılmasıdır. Bunun yanı sıra iştah açıcı etkisi de vardır

  • Zencefilin Faydaları

Özellikle doğu ve uzak doğu mutfaklarının vazgeçilmesi olan zencefil mide bulantısı, boğaz ağrısından tutunda bağırsak bozukluklarına kadar birçok rahatsızlığa iyi geliyor.

İştah açıcı özelliğinin yanı sıra zencefil vücuda zindelik de veriyor.

  • Kimyonun Faydaları

İştah açan kokusuyla kimyon gerçekten iştah açıyor. Gaz söktürücü olarak kullanılabilir. Anne sütünü artırıcı etkiye sahiptir. Kolesterol, nefes darlığı, yüksek tansiyon ve romatizmaya iyi gelir.

  • Çörek Otunun Faydaları

Çörek otu o kadar şifalıdır ki koklanacak olsa baş ağrısını keser. İştah açıcı etkisi vardır.

  • Kırmızıbiberin Faydaları:

Kırmızıbiber portakaldan daha fazla c vitamini içerir. Bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direncini artırıcı etkisi vardır. Öksürük ve boğaz ağrılarını gidermede etkilidir. Sindirimi kolaylaştırır. Vücuttaki aşırı yağ birikimini önler.

  • Kekiğin Faydaları:

Kokusuyla da yemeğe lezzet veren kekik ilk olarak boğaz ağrısında çay olarak demlenip içildiğinde etkilidir. Üst solunum yolları enfeksiyonlarına iyi gelir. Gastrit gibi hastalıklarda antiseptik özellik gösterir. Şeker hastalığına karşı fayda gösterir.

  • Tarçının Faydaları

Verdiği lezzet ve mis gibi kokusunun yanı sıra tarçın bir şifa kaynağıdır. Hormonların çalışmasını düzenlemede oldukça etkili. Bal ve limonla karıştırılarak kullanıldığında boğaz ağrılarına iyi geliyor. Adet ağrılarını hafifletici bir etkiye de sahiptir. Kolesterol düşürmede etkilidir.

  • Mahlebin Faydaları

İdrar ve balgam söktürücü özelliğe sahip olan mahlebin daha birçok faydası vardır. Nefes darlığına iyi gelir. Afrodizyak etki yapar.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.