Kadın ve Moda

En Ünlü Moda Tasarımcıları Kimlerdir?

23.01.2019
En Ünlü Moda Tasarımcıları Kimlerdir?

Moda ve Moda Tasarımcıları

Moda, özellikle giyim kuşam, ayakkabı, aksesuar, makyaj hatta mobilyadaki popülerite için kullanılan genel bir terim. Moda kelime anlamıyla ise toplumun tüketim trendleri belirleyen tüketim tercihidir. “Moda kişinin kendine yakışanı giymesidir” anlayışı toplumun bir kısmında kabul görse de diğer kesimi için moda, ünlü tasarımcıların oluşturmuş olduğu koleksiyonlardır. Dünyada “en iyi” oldukları kabul edilen moda tasarımcılarının kimler olduğuna bir göz atalım:

Dünyanın En Ünlü Moda Tasarımcıları

Coco Chanel: Fransız moda tasarımcısı Gabrielle “Coco” Bonheur Chanel, Chanel markasının kurucusudur. Modernist düşüncesi, pratik tasarımı ve pahalı sadelik arayışı onu 20. yüzyıl modasında önemli ve etkili bir figür haline getirdi. Siyah rengini “matem rengi” olduğunu düşüncesinden kurtarmış, ilk kadın pantolonlarını tasarlamıştır. Time dergisinin “Asrın En Önemli İnsanları” olarak adlandırılan listesinde kendisine yer edinen tek moda tasarımcısıydı.

Donna Karan: Donna Karan’ın moda sevgisi, genç yaşta markasını çeşitli şekillerde şekillendirdi. Ünlü moda tasarımcısı,1984 yılında ilk koleksiyonunu moda dünyasına sundu. Donna Karan’ın modern kadının ihtiyaç ve istekleri hakkındaki anlayışı her muhteşem parçadan geçiyor. Karan,son 30 yılda ikonik bir yaratıcı zihin ve tasarımcı olarak gelişen DKNY etiketinin (Donna Karen New York) tek yaratıcısıdır.

Giorgio Armani: Seçkin bir İtalyan moda tasarımcısı olan Giorgio Armani, özellikle temiz ve özel hatlarıyla erkek giyiminde dikkat çekti. 1975 yılında şirketi Armani’yi kurdu ve 2001 yılına kadar, yıllık 1,6 milyar dolar ciro ve 2012’den itibaren 7 milyar dolar kişisel servetle İtalya’dan çıkan en başarılı tasarımcı olarak kabul edildi.

Christian Dior: 1905 doğumlu Fransız tasarımcı, kendine özgü “Yeni Bakış” silueti ile ünlüydü. 1947’de moda dünyasına “Taç Yaprakları” adını verdiği ilk koleksiyonunu sunan Dior,takım elbise ve elbiseler, kadınların giyinme ve II. Dünya Savaşı’nın ardından moda olarak değerlendirilmesinde devrim yarattı.

Donatella Versace: Versace markasının kurucusu olan Gianni Versace’in kız kardeşidir. Gianni’nin 1997’de öldürülmesinden sonra, Donatella devraldı ve Versace adını yeni zirvelere taşıdı. Versace mağazalarının dünyadaki farklı moda merkezlerine, özellikle de Milano ve New York’a hizmet vermesini sağladı.

Pierre Cardin: İtalyan asıllı Fransız moda tasarımcısıdır. Koleksiyonlarını sadece giyimle sınırlandırmamış, mücevher, parfüm ve kırtasiye ürünleri gibi farklı kategorilerde de tasarımlar yapmıştır. Taytın yaygınlaşmasına katkı sağlayan Pierre Cardin, moda dünyasına “Unisex” kavramını kazandırmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

crazy games io games madecassol krem ne işe yarar