Kpss’ye Nasıl Çalışmalı?

0
4

Bugün günümüz işsizlerinin umut kapılarından bir olan kpss’ye nasıl çalışılır sorusunun cevabını vermeye çalıştık kendimizce.

Bir milyonu aşkın üniversite mezunu temmuz ayında önlisans ve lise mezunu ise eylül ayında ter dökecek kamu personeli seçme sınavında. Bu yüzden hemen hepimizin ortak problemlerinden biri de kpss’ye nasıl çalışalım, kpss’de hangi kaynakları kullanalım sorusudur.

Kpss’ye çalışma yöntemlerine yer verdiğimiz bu yazımızı mavimenekse.com yazar ailesi olarak kpss’ye çalışan insanlar olarak bizzat yaparak yaşayarak yazıyoruz.

Hepimiz biliriz ki her insan birbirinden farklıdır yani her yiğidin farklı bir yoğurt yiyişi vardır. Dolayısıyla kpss çalışma yöntemleri de farklılaşacaktır. Kimimiz daha çok dinleyecek kimimiz daha çok okuyacaktır.

Fakat bize göre yapılması gereken belli başlı kpss ye nasıl çalışılır sorusunun cevabını genel hatları ile vermek mümkün.

Kpss çalışmak için önce kendinizi tanıyın nerelerde eksik nerelerde güçlü olduğunuzu fark edin. Sınav alanlarına ön yargı ile yaklaşmayın. Örneğin ben coğrafya çözemem anlamıyorum demeyin. Çalışınca kolay üstesinden gelirim demek gerekiyor.

Konu çalışmak yerine soru çözün. Kpss çalışırken örneğin anayasa konularını bir kez okuyun, dinleyin fakat kpss anayasa konularını ancak soru çözerek öğrenebilirsiniz. Bu yüzden temel oluşturmak için en iyi öğrenme yönteminiz okumaksa okuyun dinlemekse dinleyin. Fakat çözebildiğiniz kadar çok soru çözmeye çalışın.

Kpss konularının tamamını çalışıp sadece soru çözdüğünüz zamanlar geldiğinde ise bol kpss deneme sınavı yapmanızı önerebiliriz. Kpss deneme sınavı yaparken ise mümkün olduğu kadar sınav saatlerinde yapmaya çalışın.

Kpss’ya nasıl çalışılır sorusuna ek olarak Kpss’ye hangi kaynaklardan çalışmalı sorusu da kafa karıştırmaktadır.

Çünkü özellikle son yıllarda oldukça fazla kpss yayınlarını piyasada bulmak mümkün. Kpss yayınlarını seçerken dikkat etmeniz gerekir. Uzun yıllardır yerini sağlamlaştırmış yayınlarını tercih etmenizi öneririz.

Örneğin yediiklim, yargı ve ihtiyaç gibi yayınevleri uzun zamandır var olan kpss yayınlarının başında geliyor. Bu yüzden diğer yayınları çözerken de bilindik yayın evlerini referans alarak çözmeniz daha iyi olacaktır.

Kpss’ye hangi yayınlardan çalışmalı konusunu ayrı bir başlık altında tecrübelerimizle sizlerle paylaşacağız.

Şunu da eklemeden yazımızı bitirmeyelim hangi kaynaktan çalışırsanız çalışın kpss’ye çalışırken istikrarlı çalışmak ve çalışmak gerekiyor. Tabi bir de dua etmek.

 

Önceki İçerikSoğan Suyu İle Saç Uzatma
Sonraki İçerik2014 Bayan Gömlek Modelleri

4 YORUMLAR

  1. bende size katılıyorum ama korkuyu hiçbir zaman yenemeyen varsa nasıl başarabilir ki her insan ister başarmayı ama bazılarımız kaderimize razı olmaktan başka bir şansımız yok cünkü insanlar yenilmeyi kubullenebiliyorlar. Ne gelir ki ellerinden.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz