Çocuğu Sınavlara Hazırlanan Velilere Öneriler

07.03.2019
259
A+
A-
Çocuğu Sınavlara Hazırlanan Velilere Öneriler

Sınav öncesi hazırlık süreci çocuklar kadar veliler için de endişe vericidir. Çocuğu sınavlara hazırlanan velilere öneriler yapan konunun uzmanları kaygı duygusunun kontrol altına alınabilmesini sağlar. Beklentilerin yanı sıra endişelerin de göz önünde tutulduğu davranışlar sayesinde süreç dengeli, sağlıklı ve başarılı bir şekilde yönetilebilir.

 Ergenlik Dönemine Eşlik Eden Sınav Kaygısının Kontrolü Nasıl Sağlanır?

 Çalkantılı olduğu kadar da kafa karışıklıklarının yaşandığı ergenlik dönemi, sınav kaygısıyla birleşerek işin içinden çıkılamayacak bir hal alır. Çocuklar ve yetişkinlerin aynı pencereden baksa bile aynı şeyleri göremediği bu dönemde ebeveynlere düşen en önemli görev sınav kaygısının günlük yaşam kalitesini düşürmesine izin vermemeleridir.

Çocuğu Sınavlara Hazırlanan Velilere Öneriler

 Çocuğunun geleceği konusunda yaşanan kaygıların tamamının ergen bireye yansıyacağı gözden kaçırılmamalıdır. Yoğun kaygı süreci anın yaşanması ve tadının çıkarılmasının önündeki en büyük engeldir. Bu dönemde velilerin sınav sonucundan ziyade sınav hazırlıklarına odaklanması ve gencin sadece ihtiyaçlarına odaklanması başarıyı da beraberinde getirir.

 Beden Dili ve Ses Tonuyla Desteklenen Hareketler

 Sınav öncesindeki hazırlık sürecinde yapılan hareketlerin beden dili ve ses tonuyla desteklenmesi gerekir. Ağızdan çıkan motive edici sözler beden diliyle güçlendirilmiyorsa karşı taraf bu durumun gerçekçiliği konusunda ikna olmaz. Kaygı ve üzüntüyle birleşen tavır değişiklikleri çocukların ikileme girmesine neden olur.

 Kendi içinde zorluk ifade eden cümleler kaygının artmasına neden olur. Akademik başarı ve yaşam başarısının birbirinden ayrı olduğu her an akılda tutulmalı ve sınava hazırlanan çocuğun mutlaka manevi anlamda da desteklenmesi gerekir.

Çocuğu Sınavlara Hazırlanan Velilere Öneriler

 * Sınav sonucun ful olmalı

 * Başarılı olmak zorundasın

 * Dikkatli ol

 * Sınavı mutlaka kazanmalısın gibi cümleler kesinlikle kullanılmamalıdır.

 Sorumluluğunu Üstlenmiş Çocuğu Uyarmayın!

 Sınav sorumluluğunu üstüne almış çocukların ebeveynler tarafından uyarılmasına gerek yoktur. Sınav çağına gelmiş olan öğrenciler günde ne kadar çalışacaklarını ve kaç soru çözeceklerini kendileri belirleyebilir. Düzenli olarak tekrarlanan “ders çalışmalısın” uyarısı sınav kaygısının artmasına neden olabilir. Bu aşamada kimi çocuklar aileye tepki göstermek için ders çalışmayı bırakabilir ya da sadece anne&baba uyarılarını engellemek için ders çalışıyor gibi görünebilir.

Çocuğu Sınavlara Hazırlanan Velilere Öneriler

 Negatif motivasyona yer yok! Pek az öğrencide etkili olan negatif motivasyon sadece öğrencilik de değil yaşamın tamamında etkisizdir. Öğrencinin kendini olduğundan da eksik görmesine neden olan söylemler yine sınav kaygısının açığa çıkmasının temel nedenidir.

 Anne ve babalar sınava hazırlık döneminde normalden daha fazla fedakarlık yapmamalıdır. Hele kişinin kendi isteğiyle yaptığı fedakarlıkları sık sık başa kakması süreci zora sokar. Bu aşamada “bana yapılanlara kesinlikle yanıt vermeliyim” telaşına düşecek olan gençler, kafa karışıklığı yaşayarak sorunlarla baş edemez hale gelir.

 Kendi Planlarınızı Asla Askıya Almayın!

 Sınav sürecinde pek çok ebeveyn planlarını askıya alır. Anneler işten ayrılır, seyahat planları ertelenir, sınav salonları ve özel etüt merkezleri arasında mekik dokunur. Bu durum sınav maratonuna olduğundan daha fazla önem yükler. Kendi yaşamına olduğu gibi devam ederken çocuğuna faydalı olmaya çalışan veliler, en doğru yaklaşım biçimini benimsemiştir.

Çocuğu Sınavlara Hazırlanan Velilere Öneriler

 Beklentilerin gerçekçi seviyede tutulması da ayrı bir konudur. Çocuğa ve yapabileceklerine objektif bir şekilde bakabilmek tepkilerin dozunun ayarlanmasını sağlar. Belli alanlarda başarılı olan ve belli konularda da yetersiz kalan çocuklar doğru bir yönlendirmeyle hedefe en yakın şekilde ulaşabilir.

  Kendini çaresiz, çözümsüz ve kaygılı hisseden gençlere en büyük yardım kendi ailesinden gelebilir. Ergenliğin de katkılarıyla ruh hali dalgalı olan çocuklara daha anlayışlı yaklaşabilme becerisi anne ve babaların geliştirebilecekleri bir konudur. Her bireyin ayrı bir kişilik olduğu gözden kaçırılmamalı ve çalışma planlarının mevcut durum göz önünde tutularak yapılmasına katkı verilmelidir.

FOTO GALERİ / Çocuğu Sınavlara Hazırlanan Velilere Öneriler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.