Kadın ve Moda

Bebeğin Üstün Zekalı Olması için Ne Yapılmalı?

10.03.2019
Bebeğin Üstün Zekalı Olması için Ne Yapılmalı?

Bebeğin üstün zekalı olması için eğitici bir program izlenmelidir. Bu açıdan anne- babalara çok iş düşüyor. Daha anne karnında başlayan çeşitli eğitim süreçleri bebeğin çocukluğa geçiş evresine kadar sürüyor. Birer yetişkin olana her bebek üstün zekalı olma potansiyeli taşımaktadır. Birçok farklı faktör zekanın üst seviyelere taşınmasında önemli birer etken olarak nitelendiriliyor.

Anne Karnındaki Bebeğe Klasik Müzik Dinletilmeli  

 Avrupa ve Amerika üniversitelerinde yapılan araştırmalar, bebeğin zeka gelişiminin daha anne karnındayken başladığını kanıtlamıştır. Anne adayları, özellikle hamilelik dönemlerinin altı ayından sonra bebeklerine periyodik olarak klasik müzik dinletmelidir.

Bebeğin Üstün Zekalı Olması için Ne Yapılmalı?

 Klasik müzik, yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de zeka yükseltici etkilere sahiptir. Günde yarım saat ile bir saat arasında değişen sürelerde dinletilen Mozart ve Beethoven gibi üstatların icra ettikleri müzikler bu konuda oldukça yararlı addedilmektedir.

 Bebeklerin Merakları Teşvik Edilmeli

 Bebeklerin oldukça meraklı olduğu bilinen bir gerçektir. Zeka seviyesi arttıkça merak oranı da artmaktadır. Anne babalar bebeklerinin meraklarını teşvik etmeli ve bu alanda hiçbir sınırlamama getirmemelidir. Bu sayede bebek çok daha öz güvenli bir şekilde büyüyebilir. Sürekli karışılan, müdahale edilen ve yasaklarla karşılaşan bebeklerde ise zeka seviyesi yavaşlamaktadır.

Bebeğin Üstün Zekalı Olması için Ne Yapılmalı?

 Zeka ile davranış birbirini tamamlayan ölçeklerdir. Davranışlarına ket vurulan bebekler, belli bir süre sonra kendi içlerine kapanabilir. Bu da hem zeka hem de duygusal gelişimlerini kötü yönde etkileyebilir.

 Bebekler Zeka Kartları ile Desteklenmeli

 Piyasa içerisinde bebeklere özel birçok zeka geliştirici oyun ve oyuncak bulunuyor. Bunların tamamı test edilip onaylanmıştır. Bu nedenle gönül rahatlığıyla satın alınabilir. Bu oyunların başında ise zeka kartları yer alıyor. Bu kartların en büyük özelliği birçok uzman ve profesör tarafından seçilip annelere sunulmasıdır.

Bebeğin Üstün Zekalı Olması için Ne Yapılmalı?

 İçerisinde renk, nesne tanıtımlarını içeren birçok kart bulunmaktadır. Temel amaç, bebeğin yaşamakta olduğu dünyayı tanımasını ve tanımlamasını sağlamaktadır. Kartlar 0 – 12 aylık bebekler için uygundur.  

 Bebeklere Özel Videolar İzlettirilmeli

 Zeka küpü içerikli videolar son iki yıl içerisinde ebeveynler tarafından sıklıkla talep ediliyor. Bu videolarda öne çıkan özellikler çeşitli şekillerin ve nesnelerin bebeklerin algılayabileceği oranda servis edilmesidir.

Toplamda altı adet videolar haftalık periyotlarda bebeklerle beraber izlenmelidir. Videoları aileleri ile birlikte izleyen bebeklerin zeka seviyeleri büyük oranda gelişmektedir. Birlikte öğrenme aşamaları üstün zeka için geçerli ve sağlıklı bir ortam oluşturmaktadır.

Bebeğin Üstün Zekalı Olması için Ne Yapılmalı?

 Bebekler Televizyondan Uzak Tutulmalı

  Bebeğin üstün zekalı olması için ne yapılmalı sorusu kadar neler yapılmamalı sorusu da çok önemlidir. Günün büyük bir çoğunluğunu televizyon karşısında geliştiren bebeklerin hem zeka hem de duygusal yaşamlarında zedelenmeler meydana gelmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise çizgi film seçimleridir.

 Televizyonlarda şiddet içerikli birçok çizgi film yayını yapılmaktadır. Bu yapımlar bebeklerin ilerideki zeka seviyelerini aşağıya çekmekte ve zararlı sonuçlar doğurmaktadır. Bunların yerine daha eğitici olan filmler aile filtresinden geçirilerek izletilmelidir.

 Anne Sütünün Zekaya Katkısı

 Anne sütünün içerisinde bebeklerin gelişimine doğrudan katkı yapan birçok mineral bulunuyor. Bu nedenle bebekler kesinlikle taviz verilmeden belli bir yaşa kadar sadece anne sütü ile beslenmelidir. Beslenme biçimleri de zekayı doğrudan etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Bebeğin Üstün Zekalı Olması için Ne Yapılmalı?

 Bebek Zeka Testleri Yaptırılmalı

 Periyodik olarak bebek zeka testleri yaptıran ebeveynler bebeklerin zeka gelişimini yakından takip edebilirler. Bu testlerden bazıları standart olup internet ortamlarında bile bulunmaktadır. Bazı özel testler ise hastanelerde ve buna benzer kurumlarda mevcuttur.

 Altı aylık ve birer yıllık periyotlarda yaptırılan testlerin sonucunda izlenecek yollar belirlenir. Bu alanda uzmanların görüş ve önerileri de dikkatle dinlenmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.