Kadın ve Moda

Ameliyatsız Yağ Yakma Mucizesi: Coolsculpting

26.08.2020
Ameliyatsız Yağ Yakma Mucizesi: Coolsculpting

İnsanlar belli bir yağ hücre sayısı ile doğar. Eğer kişi vücudun yakabileceğinden daha fazla besin tüketirse, yağ hücrelerinin hacmi artar, bunun sonucunda kişide kilo artışı meydana gelir. Coolsculpting (soğuk lipoliz) diyet ve egzersize karşı dirençli bölgesel fazlalıkları yok etmek için Amerika’da üretilmiş yağ parçalayan bir teknolojidir. Sistem tedavi edilen bölgedeki yağ hücrelerini soğuğa maruz bırakma üzerine kuruludur. Düşük ısılarda hücresel bütünlükleri bozulan yağ hücreleri parçalanır, metabolize edilerek vücuttan atılır.

Coolsculpting Nedir, Nasıl Uygulanır?

Coolsculpt, tek seansta uygulama yapılan bölgedeki yağ dokusunu %20-40 oranında yok edebilen FDA onaylı bir bölgesel inceltme sistemidir. Yağ hücrelerinin sayısını diğer dokulara zarar vermeden azaltır. Özel bir jel ped ile uygulanacak bölge kapatılır. Cihaz bölgeye yerleştirilir ve vakum işlemi başlar. Uygulama süresi her bir bölge için 60 dk’dır. Her seansta uygulama yapılan bölgedeki yağların ortalama üçte biri alındığı için genellikle 1 seans yeterli olmaktadır. Gerek duyulursa ikinci bir seans yapılabilir. Uygulama sırasında yağ hücreleri dondurulur. Cilt altı yağ dokusunu eksi sıcaklıklarda soğutarak donma etkisi yaratır. Bu etki yağ hücrelerinde programlanmış hücre ölümünü başlatır. Cerrahi işlem gerektirmeyen ağrısız, acısız bir işlemdir. Herhangi bir cerrahi müdahale olmadığı için iyileşme süresi de yoktur. İşlem sonrası bölgede hafif bir kızarıklık dışında iz kalmaz. Kişi belirli bir süre uyuşukluk hissedebilir. Fakat bu geçicidir. İşlem sonrasında hasta günlük yaşamına geri dönebilir.

Kimlere ve Hangi Bölgelere Uygulama Yapılabilir?

coolsculpting

coolsculpting

Coolsculpt tedavisinin amacı biçimli bir görüntü yaratmaktır. Yani bu işlem bir zayıflama yöntemi değil biçimlendirme yöntemidir. Bu yüzden ideal kilosuna yakın herkese uygulanabilir. Basen, karın, kol, çene altı, bacak, sırt popo ya da kalça bölgesindeki fazlalıklarından şikayetçi olan, ne kadar spor ve diyet yapsa da simit bölgesinde oluşan fazlalıklarından kurtulamayan, ameliyat olmak ve sosyal yaşamından uzaklaşmak istemeyen kişilere uygulanabilen bir tedavidir.

Ne Kadar Sürede Etkili Olur?

Soğuk ile değişime uğrayan yağ hücreleri iki hafta sonra lenf sistemiyle (tek bir organ olmayıp, dokuları, hücreleri ile tüm vücuda yayılmış ve görevlerini tüm vücutta yapan bir sistemdir) vücuttan atılmaya başlar. Önce el altındaki yağlarda yumuşama hissedilir. 1-2 ay sonra hem elle tutulduğunda hem de gözle fark anlaşılır. Tedavinin tam sonucu ise 4 ay sonra ortaya çıkar. Fakat yaşa bağlı olarak bu süre değişebilir. Daha ileriki yaşlarda genç yaşlara göre daha geç vücuttan atılır. Yağ birikiminin olduğu bölgedeki yağ hücrelerinin belirli bir kısmı ortadan kalktığı için tedavinin etkisi kalıcıdır. Coolsculpt işlemi sonrası diyet yapılması gerekmez. Tedavinin olumlu etkilerinin devamlılığı için kilo kontrolü yapılmalı, kilo alınmamasına özen gösterilmelidir.

Liposuction ile Farkları ve Avantajları Nelerdir?

Coolsculpt tedavisi aynı liposuction gibi yağ hücrelerinin kalıcı olarak yok olmasını sağlar. Coolsculpt tedavisinde yağlar bölge bölge tedavi edilebilir ama tüm vücudu şekillendirme imkanı yoktur. Fakat liposuction ameliyatına göre pek çok avantajı vardır: Cerrahi müdahale ve anestezi gerektirmez. İyileşme süresi yoktur. İşlem sonrasında hemen sosyal hayata dönülebilir. Çevre dokuları etkilemediği için liposuction ameliyatı sonrası gibi morluk, ödem oluşmaz. Liposuction ameliyatı sonrasında vücutta oluşan dalgalanmalar, çukurluklar oluşmaz. Çünkü coolsculpt tedavisi uygulandığı bölgelerde yağ kütlesini sıfırlamaz, azaltır.

Coolsculpting Fiyatı Nedir?

Coolsculpt fiyatları tedavi edilecek bölgeye ve bölge sayısına göre farklılık göstermektedir. Doktor konsültasyonundan sonra fiyat belirlenir. Coolsculpt uygulamasıyla tanışarak istenmeyen yağlarınızdan ameliyatsız bir şekilde kurtulmak istiyorsanız Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alpaslan Topçu’dan randevu alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.