Kadın ve Moda

Ajurlu Örgü Bebek Battaniyesi Örneği ve Yapılışı

22.08.2013
Ajurlu Örgü Bebek Battaniyesi Örneği ve Yapılışı

Sizlerle bu yazımızda örgü bebek battaniyesi modellerinden bir tanesi olan ajurlu örgü bebek battaniyesi örneği ve yapılışını anlatacağız.

Ajurlu Örgü Bebek Battaniyesi İçin gerekli Malzemeler

5 tane 100 gr pembe ip

1 tane 100 gr simli altın rengi ip

Kenarı için dantel fırfır

Ajurlu örgü bebek battaniyesi örneği ve yapılışı

Ajurlu Örgü Bebek battaniyesi yapılışı

Örgü bebek battaniyesi yapılışına pembe renkli iple başlanır. Bunun için 190 ilmek çekilir. 190 ilmek ile başlanan örgü bebek battaniyesi yapılışına haraşo örülerek başlanır. Örgü boyu 40 cm olan battaniyenin ortasına gelinceye kadar aynı renkli iple 3 sıra haraşo 3 sıra düz şeklinde sırasıyla devam edilir ve en son 3 sıra haraşo olmak üzere 21 sıra tamamlandıktan sonra 5 sıra düz 1 sıra simli iplikle haraşo daha sonra 10 sıra düz ve 1 sıra ajur örülür. Ajur, 2 ilmek birlikte örülüp kesme iplik şişe dolanarak tekrar artırılarak örülür. 10 sıra düz 1 sıra simli iple haraşo 5 sıra düz 3 sıra haraşo 3 sıra düz 3 sıra haraşo 3 sıra düz 3 sıra haraşo 5 sıra düz 1 sıra simli iple haraşo 10 sıra düz 1 sıra ajur 10 sıra düz 1 sıra simli iple haraşo ve 5 sıra düz örgü örün.

Daha sonraki sırada örgü bebek battaniyesinin ortasındaki hasır örgü için ilmekler ortalanıp ortadaki 50 ilmek hasır örgü örülürken hasır örgünün her iki yanındaki 70 er ilmek ise 3 haraşo 3 düz 3 haraşo 3 düz 3 haraşo 5 düz 1sıra simli iple haraşo 10 sıra düz 1 sıra ajur örülerek 40 cm olup battaniyenin ortasına gelinir.

Ajurlu örgü bebek battaniyesinin diğer yarısı için başlangıçtaki işlemler aynen yapılır.

Hasır örgüyü yapmak için örgünün ön tarafından 1 sıra düz örgü örülüp iplik örgünün ön tarafına alınır. Daha sonra 3 ilmek örmeden alınır. İplik örgünün arka tarafına atılıp 1 sıra düz örgü örülür.  Tekrarlanarak örülür. Örgünün arka yüzü için tersi yapılır. Örgünün düz yüzünden sonraki sıralar önceki sıra örülmeden alınan 3 ilmeğin ortasındaki 1 ilmek düz örgü örülür. İplik arka tarafa alınır 1 sıra düz örgü örülerek tekrarlanır.

Ajurlu kısımlara simli iple çapraz yapılır. Ajurlu örgü bebek battaniyesi bu şekilde tamamlanır.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

crazy games io games madecassol krem ne işe yarar