Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Bu yazımızda sizlere gözlük seçiminden bahsedeceğiz. Gözlük seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Yüz tipimize göre gözlük tercihimiz nasıl olmalı? Yüz tiplerine göre gözlük seçerken neler önemlidir?

Gözlüklerde en çok dikkat edilmesi gerek durum burun biçimi ve şakak yapısıdır.  Seçeceğiniz gözlüğün şakaklarınıza rahatsız edecek türden bir baskı yapmaması ve burnunuza da iyi bir şekilde oturması gerekmekte gözlük seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli etken görme kalitesinin ve odaklanma durumunun net ve çok iyi olması gerekmektedir.

Yine gözlük tercihimizi etkileyecek faktörlerin başında gelen makyaj rengimiz, saç rengimiz, giydiğimiz elbisenin rengi ya da taktığımız aksesuarların renkleri gözlük seçimimizde önemlidir. 

Oval yüzlere göre gözlük seçimi:

Oval yüzlere genellikle köşeli gözlükler daha çok yakışmakta. Bu kişilerin yüzleri basık ve şakakları geniş olduğundan köşeli gözlüklerle daha şık ve çekici bir tarz oluşturmamız mümkündür. Oval yüzlere oval gözlüklerin kullanılması o kişide oluşacak yüz hattı görüntüsü daha da oval olacak buda hoş olmayan bir durumdur.

Oval yüzler için köşeli gözlüklerin kullanılması gerekmektedir. Gölük çerçevesinde renk seçimi saç tipinize ve ten renginize göre değişiklik gösterebilir. Ya da çok sevdiğiniz bir renk olmakla birlikte kendinize çok yakıştığını düşündüğünüz bir renkte seçmeniz mümkündür.

Uzun yüzlere göre gözlük seçimi:

Uzun yüzlere genellikle oval gözlükler tercih edilmektedir. Sebebi ise uzun yüzlü insanların göz çukurlarının büyük ve geniş olmasıdır. Ayrıca genelde burun yapıları da uzundur. Bunun için göz çukurlarını doldurmayan veya daha büyük olan gözlükler tercih edilmemelidir.

Diğer önemli bir kısımda gözlük sapının kulağımıza tam oturması gerekmektedir. Uzun yüzlere köşeli gözlükler tercih ettiğimizde gözlük kişinin yüzünden taşarak şık olmayan bir görüntüye sebebiyet verecektir.

Kare Yüzlere göre gözlük seçimi:

Kare yüzlere genellikle yuvarlak ve oval gözlükler kullanmak gerekir. Gözlüğü taktığında gözlük yüzünden taşmayacak şekilde olmalı, göz çukuruna tam oturmalı ve yine gözlük seçiminde genel prensibimiz olan şakaklara baskı yapmamasına dikkat edilmelidir. Köşeli gözlükler kare yüzler için çok uygun olmayan gözlük türleridir.

Gözlük alırken renk seçimi:

Yine gözlük tercihimizi etkileyecek faktörlerin başında gelen makyaj rengimiz, saç rengimiz, giydiğimiz elbisenin rengi ya da taktığımız aksesuarların renkleri gözlük seçimimizde önemlidir. Spor kıyafetleriniz ile daha uygun spor gözlükler ve renkleri tercih etmeniz daha şık bir görüntü oluşturmanızı sağlar.

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ