Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlerle bir fincanının kırk yıl hatırı olan Türk Kahvesi Nasıl Yapılır onu anlatmaya çalışacağız. Her ne kadar Türk Kahvesinin Yapımı basit gibi görünse de  bol köpüklü lezzetli bir Türk Kahvesi Pişirmek ufak ayrıntılarda gizlidir ve maharet ister dahası özen ister. Çünkü Türk Kahvesi adıyla sanıyla milletimize mal olmuş ve gelenek halini almıştır. Evimize gelen misafirlere hemen yıllarca hatırı saymak için Türk Kahvesi yapmaya özen gösteririz.

Yine genç kızların köpüklü Türk Kahvesi Yapması onların hamaratlığının bir göstergesi sayılır toplumumuzda. Öyle ki kız isteme merasimlerinde Türk Kahvesi içilir ve Türk Kahvesi yapılırken damadın kahvesine tuz katılarak bir nevi sabrı sevgisi ölçülür.

Türk kahvesi yapma ile gelen misafirlerin açlık tokluk durumu anlaşılarak ona göre sofra açılır ikramda bulunulur. Yine gelen konuklara Türk kahvenizi nasıl yapalım, nasıl alırsınız gibi sorularla gelen konuğa verilen özen ve değer belirtilir. Gelen konuğun damak zekine göre şekerli şekersiz veya Orta Şekerli Türk Kahvesi pişirilir.

Telvesinden geçmiş, gelecek ve şimdiki hali okunur Türk Kahvesinden. Bir şekilde halini meramını paylaşmak ister Türk Kahvesi Yapma ile ve onun telvesinden çıkan şekillerle. İnsanların muhabbetlerini koyulaştırır, onlara samimi bir ortam katmada ayrı bir lezzet unsuru olur Türk Kahvesi.

Türk kahvesi bu kadar çok yönlü olunca Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? Sorusu da o kadar önemli olur. Sizler için Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? Sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız.

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk Kahvesi Yapmak için tercihen evinizde varsa bakır cezve kullanmanızı öneririz. Ölçülerimiz ise orta şekerli 1 fincan Türk Kahvesi için 1,5 tatlı kaşığı kahveye 1 silme tatlı kaşığı şeker ve bir fincan su. Pişirirken öncelikle içi kuru olan cezvede şeker ve kahveyi iyice harmanlayın.

Daha sonra mümkünse soğuk su koyarak ateşe koymadan önce tabanından iyice karıştırın daha sonra Türk Kahvesini ocağa alıp yukarıdan aşağıya doğru değil de tabanından birkaç kez karıştırın. Türk Kahvesi iyice kaynamadan önce köpüğünü fincana alın. Daha sonra kaynayınca fincana yandan dökün. Yanında soğuk su, çikolata veya lokumla ikram edebilirsiniz. Bol köpüklü Türk Kahvesini sevdiklerinizle afiyetle yudumlayın.

Afiyet olsun.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ