Şifalı Bitkisel Sabunlar ve Faydaları

İster kadın ister erkek olsun hepimiz için bakımlı olmak oldukça önemlidir. Bakımlı olurken de günümüzdeki fazla kimyasal içeren ürünler kullanmaktansa daha doğal bitkisel ürünler kullanmayı tercih ederiz.
Cildi temiz tutmanın yanı sıra bakımını da sağlamanın bir diğer yolu bitkisel sabunlar son zamanlarda önem kazandı. Hem daha doğal olması hem de daha ucuz fiyatlarla sahip olunabilen bitkisel sabunların geçmişten günümüze gelen bir değer olması da insanların güvenerek kullanmasına sebep oluyor.

Fakat her şeyin sahtesi olduğu gibi bitkisel sabunların da sahte ve korsanların olabileceğini unutmamak ve satın alırken güvenilir yerlerden almaya dikkat etmek gerekir.

Yine her insanın cilt tipi ve cilt problemleri farklı olduğu için kullanacağımız bitkisel sabunları seçerken bu özelliklere dikkat ederek ve cildimizi tanıyarak seçmek ve bir uzmandan yardım alarak kullanmaya dikkat etmek gerekir.

İşte bazı bitkisel sabunlar ve kullanım alanları:

Kayısı Sabunu

Kayısı Sabunu
Cilt hücrelerinin hızla yenilenmesini, sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Cildi kurutmadan, yağ oranını dengeler.
Kullanımı: Sabunu köpürtüp yüz ve boyun bölgenize sürün. 20 saniye bekleyip ılık suyla durulayın ve havluyla kurulayın.
Lavanta Sabunu

lavanta sabunu 1
Yüzyıllardır güzellik ve bakım için kullanılan lavanta sabunu; akne ve sivilcelerin hızla iyileşmesini, cildin doğal bir parlaklık kazanmasını sağlar. Ciltteki ölü derilerin temizlenmesine yardımcı olur.
Kullanımı: Sabunu köpürtüp yüz ve boyun bölgenize sürün. 30 saniye bekleyip ılık suyla durulayın ve havluyla kurulayın.
Bal Sabunu
Anti bakteriyel özelliğe sahip bal sabunu; ciltteki sivilce, akne ve yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Cilde zarar veren bakterilerin çoğalmasını önler. Yağlı ciltlerdeki fazla yağı emer, doğal yağ dengesini düzenler.
Kullanımı: Sabunu köpürtüp özellikle yağlı olan bölgelere sürün. 25 saniye bekleyip ılık suyla durulayın ve havluyla kurulayın.

 

Kükürt Sabunu

kukurtlu sabun
Cildin derinlemesine temizlenmesini, ciltteki fazla yağın düzenlenmesini, akne ve sivilce gibi cilt sorunlarının giderilmesini, cilt yüzeyinde oluşan kuruma, siyah nokta ve ölü deriden arınmasını sağlar.
Özellikle yağlı ciltlerde sıklıkla görülen sivilce sorununa karşı etkilidir.
Kullanımı: Sabunu köpürtüp özellikle yağlı olan bölgelere sürün. 15 saniye bekleyip ılık suyla durulayın ve havluyla kurulayın.
Defne Sabunu

defne sabunu
Antiseptik özelliğe sahiptir. Cilt gözeneklerini temizleyerek, nefes almasını sağlar. Bu sayede cildin ferahlamasına, doğal bir parlaklık kazanmasına, canlı görünmesine yardımcı olur.
Kullanımı: Sabunu yüz ve boyun bölgenize sürün. 25 saniye bekleyip ılık suyla durulayın ve havluyla kurulayın.

 

 

 

Papatya Sabunu

papatya sabunu
Cildin dinlenip, rahatlamasını sağlayan papatya sabunu; ciltte oluşan lekeler ve kararmalar için de faydalıdır.
Kullanımı: Sabunu yüz ve boyun bölgenize sürün. 25 saniye bekleyip ılık suyla durulayın ve havluyla kurulayın.

 

 

 

 

Bal-badem sabunu:

Badem sabunu

Cildinizin yaşlanmasını ve kurumasını engellemek için Bal Badem’in eşsiz birlikteliğini keşfedin. Balın nemlendirici özelliği ile cildinizi temizlerken aynı zamanda yaşlanma etkilerine karşı koruyun.

İçeriğindeki zengin E vitamini, protein ve mineraller ile yumaşacık bir cilde sahip olabilirsiniz. 

 

 

 

 

Tarçın sabunu:

tarcin sabunu

Kasları yumuşatıcı, sinirleri sakinleştirici, rahatlatıcı etkileri vardır. Aşırı terlemelere karşı etkili olduğu bilinir. Ayrıca antiseptik etkileri vardır. Saç ve cilde canlılık ve parlaklık verir. Kokusunun sakinleştirici bir etkisi vardır. Tüm ciltler için uygundur.

Ciltte oluşan yara ve çatlakların kapanmasında çok etkili. Böcek sokmalarına ve kaşıntıya karşı etkilidir. Uzun süreli kullanımda dudakları dolgunlaştırır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. yonca dedi ki:

    şifalı bitkisel sabunların faydaları nelerdir?

BİR YORUM YAZ