Renkler ve Kişilikler

İnsan kişiliğini ve yapısını çözmek oldukça zordur. Fakat renkler, yüz hatları gibi birçok farklı özelliklerden birinin tamamen değil de belli başlı huylarını ve olaylar karşısında verebileceği tepkileri kestirmek mümkün. Yapılan birçok bilimsel çalışma renklerin insan psikolojisindeki yerinden bahseder.Yine yapılan kişilik testleri arasında ile ilgili olanlarda vardır.  Renklerin kişilikler üzerindeki etkisi olduğu da yapılan çalışmalar arasında yer almaktadır. İnsanların sevdiği renkler ve baskın olarak kullandığı renkler kişilikleri hakkında ufak tüyolar verir.

Herkesin mutlaka diğerlerine göre daha fazla sevdiği ve kıyafetlerinde olsun ev ve çalışma ortamında olsun daha fazla kullandığı renkler mutlaka vardır. İşte bu renkler ve anlamları aynı zamanda sizin kişiliğinizin de bir yansımasıdır.

Bu yazımızda belli başlı renkler ve o renklerin kişiliklerine değindik.

Mavi Kişilikler: Mavi yeryüzünde en sık görülen renklerden biridir. Gökyüzü, deniz gibi. Bu rengin insanı yani maviyi seven kişilikler. Genellikle mükemmeliyetçi ve detaycıdırlar. Mavi rengin dinlendirici etkisi mavi kişiliklere de yansımış. Sakin, düzenlidirler. Yaratıcı özellikleri baskın olduğundan sanata yatkındırlar.  Düşünmeden konuştukları nadirdir mavi renk insanlarının.

Kırmızı Kişilikler: Renklerin kişilik üzerine etkisinin en güzel kanıtlarından birisidir. Kırmızı kişilikler aynen kırmızı renk gibi bulundukları ortamda hemen dikkat çekerler. Lider özellikleri vardır. Kırmızı rengin canlı etkisi kişiliklerine de yansımıştır. Hareketlidirler. Açık sözlüdür. Kırmızı kişilikler tez canlı bir yapıya sahiptir. Bu özellikleri onları zaman zaman sabırsız yapar. Fakat karar alma ve uygulamada kırmızı kişilikler oldukça iyidirler.

Yeşil Kişilikler: Doğanın rengi yeşil canlanmanın tazeliğin rengidir. Yeşil kişilikler doğa gibi umut doludur, doğa gibi yardımseverdir. Doğa gibi birçok şeyi biriktirir, sabırlıdır. Fakat yeşil kişilikler bu sabrın sonunda fena patlar. Emin olmadan hiçbir atmaz. Detaylara önem verirler ve küçük ayrıntıları gözden kaçırmazlar. Yeşil kişilikler beslenme ve sağlıklı yaşama konusunda özenlidirler.

Sarı Kişilikler: Renkler ve kişiliklere bakıldığında iletişime en açık kişiliğin sarıda olduğunu görürüz. Bitmez tükenmez enerjileri ile sürekli hareket halindedirler. Biraz dağınık ve düzensizdir sarı kişilikler.hareketi sevdiğinden daha çok odaklanabilecekleri bir işi sevmezler.

Pembe Kişilikler: Oldukça romantik yapıları vardır. Pembe kişilikler Hayal kurmayı severler. Hayalleri kimi zaman hayal olmaktan çıkarıp onlara kavuşurlar. Sorumluluk sahibi olan pembe kişilikler iyi birer yönetici veya yönetici adayıdır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ