Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

İnsanlar hamilelik döneminden itibaren çocuğunu hep koruma ve gelişimini en iyi şekilde sağlama eğilimindedir. Hamilelik dönemi çocuğun ileri zamanlardaki fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimini etkilediği kabul gören bir gerçektir.

Hamilelikte beslenme de geleceğe yapılan bu yatırımın temel öğelerinden birini oluşturmaktadır. Doğumdan itibaren beslenme önemli olduğu kadar hamilelik döneminde beslenme de hem anne hem de çocuk sağlığı için oldukça önemlidir.
Hamilelik döneminde beslenme biçimi nasıl şekillendirilmeli?

Bunun için öncelikle hamile kadınlar nelerden uzak durmalı ona bakmak gerekir. Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız çay ve kahve hamilelik döneminde tüketilmemesi gereken gıdaların başında geliyor.

Çünkü kahvedeki kafein ve çaydaki tein uyarıcı etkiye sahip ve bebeğin özellikle ilk üç ayda anneye tutunmasına etki edebiliyor. Yine daha az zararlı olduğunu düşündüğümüz bitkisel çaylar, bir kısmı uyarıcı etkiye sahip olduğu için düşük riskini artırabilir. Yine sadece hamilelik dönemi değil her zaman kaçınmamız gereken hazır gıdalar, asitli içecekler.

Hamile bayanlar çiğ et ve şarküteri ürünlerinden uzak durmalı.  Hazır meyve suları yerine de meyveleri posalarıyla birlikte yemeleri hem hamilelik döneminde anneye yarar sağlayacağı gibi hem de bebeğin daha sağlıklı bir şekilde yararlanmasına sebep olacaktır.

gebelik beslenme listesiHamilelik döneminde beslenme de dikkat edilecek bir önemli kaynak da kalsiyum. Hamile bayanlar bu dönemde normal zamandan iki kat daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyarlar. Çünkü gebelik boyunca diş ve kemiklerden sürekli bir kalsiyum eksilmesi olmaktadır.

Başlıca kalsiyum kaynakları ise süt, yoğurt, peynir ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Brusella ve tifo gibi hastalıklardan hamilelik döneminde de korunmak için daha çok pastörize peynir ve süt kullanmak gerekir.

gebelikte beslenmeVücudun demir ihtiyacı da aynen kalsiyum gibi hamilelik döneminde büyük oranda artıyor. Demir ihtiyacını karşılamak için eğer vejetaryen değilseniz kırmızı et ve karaciğerden sağlayabilirsiniz.

Et ürünlerinin yanı sıra baklagillerden de temin edilebilir fakat kırmızı etteki kadar etkili değil. Vejetaryen hamile bir bayan bu dönemde baklagillerin yanı sıra demir takviyesi de alabilir.

Hamilelik döneminde sağlam kemikler ve dişler için hem bebek hem de anne için fosfor oldukça önemli bir besin kaynağı. Bir mineral olan fosforun ayrıca kas kasılması, kan pıhtılaşması ve normal kalp ritminin sağlanması için de önemi büyüktür.

Fosforu alabileceğimiz başlıca besin grupları ise Süt, yoğurt, dondurma, peynir, et, bezelye, yumurta, bazı tahıl ürünleri ve ekmek fosfor açısından zengin gıdalardır.

Yukarıda verilenler hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken ve hamilelik döneminde alınması gereken besinlerden sadece bazılarıdır. Hamilelik döneminde daha dikkat edilecek birçok noktanın olduğunu unutmamak gerekir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ