En Güzel Lif Örnekleri ve Modelleri Yapılışı

En güzel lif örnekleri banyo keyiflerinin vazgeçilmezlerindendir. Kültürümüzde oldukça önemli olan banyo ve hamamı tamamlayan lif örnekleri renkleriyle ve modelleriyle de göz dolduruyor.

Örmesi ile hem basit olan hem de kısa sürede bitirilebilen farklı lif örnekleri mevcut. Hanımların becerikli ellerinden çıkan farklı lif örnekleri geleceğe bırakılan bir değer halini alıyor. Sizlere bu yazımızda lif örnekleri yapılışından bahsedeceğiz. Resim galerimizin hemen altında lif yapım şeklini bulabilirsiniz

En Güzel Lif Örnekler ve Modelleri Yapılışı Anlatımlı

Kendi zevkinize göre belirlediğiniz 3 farklı renkte iple başlıyoruz lif örmeye.

Birinci renk iple üç seferde çekerek dolgun bir şekilde fıstık yapıyoruz. Tekrar bir fıstık daha yaparak yapılan iki fıstığı iyice sıkıyoruz. Sonra ikinci renk ipimizi alarak bir fıstık yaparak sıkıyor ve aynı iple bir fıstık daha yapıyoruz.

Yine aynı yere ikinci renkle yapılan fıstığın dibine bir fıstık daha yaparak ikisini birden çekiyoruz. Arada bir ya da iki zincir çekerek birinci renkle yaptığımız fıstığın tepesine takıyoruz. Ve bir fıstıkta orada çekip sıkıyoruz. Toplamda 3 fıstık ikinci iple örmüş olacağız.

Bir sonraki sıraya geçmek için tığ ile uzun bir şekilde birinci ipten ilmeği çekerek alıyoruz. İkinci renk iple olana ilmeğin içinden geçirerek ipi sıkıca çekerek yine aynı işlemleri uyguluyoruz. Sıra bittikten sonra üçüncü renk ipe geçebiliriz.

Üçüncü renk iple ile aynı şekilde sıra sonuna kadar gidiniz. Bir üst sırada birinci renk iple örmeye devam edin. Birinci renk iple ördüğünüz sıra bittiğinde ikinci renk ipinize geçebilirsiniz. İkinci renk ip ile aynı şekilde örülür.

19 fıstık olana kadar lifi artırarak ortalıyoruz. Sonrasında eksiltme sıralarına geçiyoruz. Üçüncü renk iple bir fıstık atlayarak aradaki iki zincir çektiğiniz kısmı sabitliyoruz. Sıra sonunda ise bir ilk renk iple fıstık boş kalacak şekilde üçüncü iple ördüğünüz sırayı bitiriyoruz. Birinci renk iple de yine aynı şekilde örüyoruz.

Lif bitene kadar her bir yandan bir fıstık atlayarak eksiltme işlemine devam ediyoruz. Lif örülüşü bittikten sonra lifin kenarlarına pırpır yaparak lifimizi tamamlıyoruz.

Lif yapılışını anlattıktan sonra kısaca şu noktalara da değinebiliriz. Fazla dikkat istemeyen birçok lif örneğini özellikle babaannelerin, anneannelerin elinde sıklıkla görürüz. Hem kendini fazla yormadan torunlarına evlatlarına kendilerinden birer hatıra bırakma gayretindedirler. Fakat bu sırada yaratıcılıkları ve tecrübeleriyle lif örneklerini farklılaştırıp daha kullanışlı hale getirirler.

Şimdilerde lif örnekleri yeni nesillerin elinde de bir uğraş bir hobi haline geldi. Elbise lif modelleri, hayvan motifli lif modelleri gibi farklı türlerde kimi çiçeği andırıyor kimi böceği. Sanki bu lif modelleri banyoda temizlenmek amacıyla değil de salonda sergilenirmişcesine özenli ve zarif.

Lifler aynı zamanda becerikli bayanların elinde bir kazanç kapısı haline geliyor. Farklı lif örneklerini üreten bayanlar hem becerilerini sergiliyor hem de aile bütçesine katkıda bulunabiliyor. El emeğini kazanç haline getirmek isteyen bayanlar fazla masraf etmeden ve çok yorulmadan lif örneklerini üretebilirler.

Sizlerde bizlerin sizler için seçtiğimiz çok özel lif modellerini bir araya getirdik. Çok nadir bulabileceğiniz lif örneklerini sizlerle paylaşıyoruz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. sevcan dedi ki:

    bu lif modellerini başka bir sitede görmedim çok güzeller yaaa bunları kesinlikle örmem lazım. lif modelleri örülüşü ile ilgili bilgi için teşekkürler hemen örmeye başlıyorum çok sağolun

  2. hanife dedi ki:

    lif modelleriniz den bir kaçını ördüm ve çok şık oldular hediye için kesinlikle örülebilir. lif örnekleriniz internette özgünler başka bir yerde bulmak mümkün değil anlaşılan kendi çalışmanız. :)))

  3. sevim dedi ki:

    internette bir çok yerde lif örnekleri aradım ama bu lifleri başka hiçbir sitede göremedim. çok özgün lif modelleri gerçekten en güzel lif örnekleri en şık lif örnekleri bunlar

BİR YORUM YAZ