Dilekçe Nasıl Yazılır? Dilekçe Örnekleri

Sizlere dilekçe nasıl yazılır konusunu anlatacağız. Dilekçe yazarken nelere dikkat etmeliyiz? Dilekçe yazarken başlığı nasıl atmalıyız? Dilekçe yazarken istek ve dileğimizi nasıl belirtmemiz gerekiyor? Dilekçede tarih, Ad SOYAD ve imza nereye atılır? Dilekçede adres nereye yazılır? Gibi konuları en basit bir şekilde sizlere aktarmaya çalışacağız.

Dilekçe bir isteğinizi ve ya şikâyetinizi bildirmek için resmi ya da özel kurumlara verilmek için yazılan kısa ve öz yazılardır.

Özellikle resmi kurumlara gittiğimizde muhakkak bir dilekçe yazmamız istenir. Her zaman dilekçe yazmadığımız için ister istemez dilekçe nasıl yazılıyordu sorusu aklımıza gelir ve bir an endişe duyarız.

Sizleri bu olumsuz duygudan kurtarmak için en basit şekilde dilekçe nasıl yazılırı anlatacağız ve bir daha kolay kolay dilekçe yazmayı unutmayacaksınız. Unutsanız dahi bu güncel blog sayfamızda dilekçe nasıl yazılır başlıklı makalemizi okuyarak yazmak istediğiniz dilekçeyi kolay bir şekilde yazabilirsiniz.

Dilekçe Başlığı Nasıl yazılır? 

Her yazıda olduğu gibi dilekçe içinde başlık atmak gerekir. Dilekçe için nasıl bir başlık atmamız gerekir? Hangi kuruma dilekçe yazıyor isek o kurumun adı dilekçenin başlığına yazılır. Bu kurum kaymakamlık, belediye veya bir okul idaresi olabilir hiç fark etmez dilekçeyi yazacağınız kurumun tam adını büyük harflerle yazarak dilekçenin başlığını yazmış olursunuz.

Dilekçe Konusu Nasıl Yazılır? 

Dilekçenin konusu hangi kurumdan ne isteyecekseniz ya da ne şikâyetiniz varsa kısa ve öz olacak şekilde yazmanız gerekmektedir. Sözü çok uzatmadan istenilmesi gereken konunun anlaşılır ve kısa bir şekilde yazılması dilekçe için konu kısmının tamamlanması demektir. Dilekçede resmi yani ciddi bir dil kullanılarak yapmacık süslemelerden kaçınılmalıdır.

Dilekçede ‘‘Gereğini arz ederim’’ kısmı Nasıl yazılmalıdır? 

Dilekçenin en önemli kısmı konunun yazılmasının ardından yazılacak olan kısa bir saygı sözüdür. O sözde ‘‘gereğinin yapılmasını arz ederim’’ veya ‘‘gereğini arz ederim’’ sözüdür. Bu söz hiçbir dilekçede değişmeyen tek kalıplaşmış sözdür.

Dilekçede Adres Nereye ve Nasıl Yazılır? 

Dilekçe konusuna istinaden size geri dönüş yapılabilmesi için bir adres yazmanız gerekmektedir. Bu adres dilekçenin sol alt köşesine yazılır. Size ulaşılabilecek şekilde açık ve eksiksiz bir şekilde adresini yazmanız size ulaşılması için olmazsa olmazlardandır. 

Dilekçede Tarih, Ad Soyad ve İmza Nereye Atılır? 

Dilekçede tarih, Ad Soyad ve imza dilekçenin sağ alt kısmına atılır. İlk önce tarih yazılır hemen altına Ad Soyad ve onunda altına imza atılarak dilekçenin büyük bir kısmı tamamlanmış olur.

Dilekçede Ek Kısmı Nereye yazılır? 

Bazı kurumlarda dilekçenin yanı sıra nüfus cüzdanı fotokopisi, diploma fotokopisi veya ehliyet fotokopisi gibi ek belgeler istenebilmektedir.

Bu belgeleri kuruma verdiğinize dair kanıt dilekçenin sol alt kısmına ekler diye başlık atarak, belgelerinizi maddeler halinde belirtmeniz şeklinde olacaktır. Dolayısı ile belgelerinizin kaybolmaması için gerekli kısmı da yazdıktan sonra dilekçenizi gerekli kuruma vermeniz kalmaktadır.

okul dilekçesi yazım örneği


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. ercan dedi ki:

  daha çeşitli dilekçe örnekleri eklemeniz mümkün mü yazınız gerçekten faydalı bir kaç tane daha dilekçe örneği eklerseniz daha faydalı olur

 2. şevket dedi ki:

  dilekçe nasıl yazılır başlıklı yaznız çok faydalı oldu. ama hzır dilekçe örnekleri yani word halinde dilekçe örnekleri bulmak çok zor sanırım sitenizde reklamını yaptığınız http://www.kurumsalsorular.com sitesinde dilekçe örnekleri var güzelde olmuş herkes oradan rahatlıkla dilekçe örnekleri indirebilir.

 3. kürşat dedi ki:

  dilekçe yazımı kurumdan kuruma değişir mi yoksa formatı hep aynı olsa da olur mu

 4. sevket dedi ki:

  her kuruma yazılan dilekçe aynı mı yazılmaktadır.

BİR YORUM YAZ