Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kıyafetini bütünleyen, şık duran özellikle topuklu ayakkabılar her bayanın ilk tercihleri arasında yer alır. Bu tercih yapılırken de ayakkabının rahatlığı, kalitesi yani sağlıklı veya sağlıksız olması genellikle ikinci plana atılır. Ayakkabının rahatsızlığı sadece anlık yani ayakta durduğu sürece değildir. Kimi zaman ömürlük zararlara yol açabilir.

İşte ayakkabı seçiminde yapılan bazı hatalar:

  • Ayak yapısı ayakkabı seçiminde dikkat edilecek noktaların başında geliyor. Kimi ayaklar geniş taraklı bir yapıya sahip oldukları için daha ön kısımları geniş ayakkabıları tercih etmeliler.
  • Yine ayakkabı seçiminde en sık yapılan hatalardan bir tanesi öne doğru dalan yani daha çok sivri burun olarak tabir edilen ayakkabıların kullanımı. Bu tip ayakkabıların uzun süre ayakta kalması ayaklarda şekil bozukluğuna yol açıyor. Parmakları sıkıştırdığından ayak kemiklerinin şeklini değiştirerek bozulmalara ve ağrılara sebep olur.
  • Aşırı yüksek topuklu ayakkabılar kullanırken ayakta fazla kalmamasına özen göstermek gerekiyor. Vücudun tüm yükü topuklu ayakkabılarda parmaklara bindiği için hem şekil bozukluklarına hem de vücudun dengesini bozduğu için bel ağrıları gibi birçok rahatsızlığa sebep olabiliyor.
  • Babet olarak adlandırılan ve tamamen düz bir yapıya sahip ayakkabılarda her ne kadar rahat olarak isimlendirilse de yine ayakkabı seçiminde yapılan hatalardan biri. Özellikle genç yaş grubu ayakkabı seçiminde başta yer alan bu tip ayakkabılar ayağı tam tutmadığından ve aşırı yumuşak yapıda olduğundan özellikle içe basmaya meyilli ayaklarda şekil bozukluğuna yol açıyor.

Peki, ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

  1. Ayakkabı seçerken ilk önce ayakkabının yapıldığı malzemeye bakılmalı ne çok yumuşak ne de çok sert olmalı.
  2. Ayağın yapısına uygun olmalı. Örneğin ayağı taraklı olanlar daha geniş kalıpları tercih etmeli.
  3. Ayakkabı alırken akşam saatleri beklenmeli. Çünkü ayaklar o saate kadar günün yorgunluğunu taşıdığından ve birazda şiştiğinden ayakkabı denendiğinde kendisi o rahatlığı hissedecektir.
  4. Ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken nokta da her iki ayağa da giyerek denenmesidir. Sağ ayak ile sol ayağın ölçüleri birbirinden farklı olabilir.
  5. Ayağın havayla tamamen temasını kesmemeli. Yani ayakkabı hava almalı. Burada ayakkabının yapıldığı madde önemli.
  6. Giydikçe açılır mantığı ile hareket edilmemeli.

Ayakkabı seçiminde dikkat edilecek noktalardan bazılarını sizlerle paylaştık. Bizi taşıyan emektar ayaklarımızın hakkını vererek doğru ayakkabı seçimi yapmanız dileğiyle.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ