20’lik Diş Ağrısı ve Tedavisi Nasıl olur?

Bu yazımızda sizlere 20’lik diş ağrısından bahsedeceğiz. 20’lik diş ağrısı belirtileri nelerdir? 20’lik diş çıkarma nasıl olmaktadır? 20’lik diş ağrısı tedavisi için hangi ilaç kullanılmalı? 20’lik diş ağrısı nasıl geçer ve tedavisi nasıl olur? Gibi konularda çözüm önerici bilgiler sunarak 20’lik diş ağrısı tedavisi için sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Halk arasında akıl dişleri diye de bilinen 20’lik diş ağrısı birçok insanın başına gelmektedir. Toplum içerisinde oldukça fazla şikâyet edilen bir konu. Genellikle 17 ile 25 yaşları arasında çıkan bu 20’lik dişler büyük çoğunlukla düzgün bir şekilde çıkmaz ve 20’lik diş ağrılarını oluşturur.

Normalde diğer dişlerimize paralel bir şekilde çıkması gereken 20’lik dişler, dişlerimize dik olarak ya da çapraz şekilde çıkarak basınç yapmakta ve sağlam dişlerimizin çürümesine kadar gidebilmektedir.

20’lik diş ağrısı belirtileri nelerdir?

Ağzımızda gömülü bulunan 20’lik dişler belirli bir yaş aralığında uygun olmayan şekilde gömülü bulunan etin içinden çıkmaya çalışacak, düzgün çıkmadığı içinde yaptığı basınçtan dolayı ağrıya sebebiyet verecektir.

20’lik dişler düzgün çıksa bile sonuç olarak gömülü yerden diş etimize basınç uygulayarak dışarıya çıkacağı için yine şiddetli ağrılar oluşturacaktır.

20’lik diş ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Eğer ağrılar şiddetli ise hemen bir diş doktoruna gitmeniz ve gerekli tetkikleri yaptırmanız gerekmektedir. Diş doktorunun önerdiği şekilde davranmak gerekmektedir. Her 20’lik dişin alınması gerekmektedir.

Düzgün çıktığı sürece sadece çıkana kadar ağrı yapmakta ve sonrasında diğer dişlerimiz gibi 20’lik dişlerimizi de kullanabilmekteyiz. Ama düzgün çıkmayan ve ağzımızda diğer dişlerimizin çürümesine kadar gidecek olan 20’lik dişler doktor kontrolünde ve bu konuda uzman bir doktor tarafından ameliyat ile alınabilir.

20’lik diş ağrısı için hangi ilaçlar kullanılır?

20’lik diş ağrısı için insanlar daha çok bilindik ağrı kesicileri almakta ama çok fayda etmediğini görmektedirler. Düzgün çıkmayan bir 20’lik diş hangi ağrı kesiciyi kullanırsanız kullanın yinede şiddetli olacaktır.

Doktor tavsiyesinin dışında ağrı kesici kullanmamak gerekiyor. Düzgün çıkmayan 20’lik dişler ameliyat ile alındıktan sonra antibiyotik ve ağrı kesici vererek kullanmanızı istemektedir.

20’lik dişler nelere sebep olurlar?

 • Sağlam dişlerinizin çürümesine sebep olabilir
 • Ağız kokusuna sebep olabilirler
 • Diş eti hastalıklarına sebep olabilirler
 • Yanlış bir pozisyonda çıkan 20’lik diş ile yanak etinizi ısırarak rahatsızlığa sebep olabilir.
 • 20’lik dişler ağız içerisinde birçok enfeksiyona sebep olabilir
 • 20’lik diş ağrısı baş ağrısına sebep olabilir. 

20’lik diş tedavisi ve ameliyatı nasıl olur?

Doktorunuzun tetkik sonuçlarına göre alınmış bir ameliyat kararı ile 20’lik dişiniz 20 dakika ila 40 dakika arasında geçen bir operasyon ile alınır. Bu ameliyatta ağız kısmının uyuşturulması ile yapılır.

Gayet basit bir ameliyattır. Ama 20’lik dişinizin kesinlikle daha önce 20’lik diş ameliyatı yapan bir doktor tarafından alınması gerekmektedir. Diş etine açılan küçük bir kesik ile gömülü olan 20’lik diş çekilir ve kesilen diş eti dikilir.

20’lik diş çekildikten sonra neler yapılmalıdır?

 • Dikiş yerinin kurcalanmaması gerekmektedir
 • İlk gün dikiş olan kısımda çiğneme işlemi yapılmamalıdır
 • Sigara gibi tütünlü içeceklerden uzak durulmalıdır
 • Kanama olsa bile kesinlikle tükürülmemelidir
 • Steril bezle o bölgeye tampon yapılmalıdır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ